Magyar Országos Horgász Szövetség közleménye

Ötödik alkalommal készült el a horgászvizek egységes éves jelenléti, fogási és telepítési statisztikája, az adatokhoz kapcsolódó értékelés. Az Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ által jegyzett és a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal közreműködésével elkészült anyag bemutatja a legális halelviteli lehetőségeket és a fogások eredményeit, beszámol a bejelentett telepítésekről és a rögzített horgásznapokról is. Az országos adatokon túl – hároméves visszatekintés mellett – felsorolásra kerülnek a Balaton, a Tisza, a Duna, a Ráckevei-Soroksári Duna-ág, a Tisza-tó, a Körösök, valamint a Velencei-tó tételes adatai is. Mindez a horgászok mellett érdekes olvasmány lehet mindenkinek, aki érdeklődik természetes vizeink élővilága iránt.

A legfontosabb adat a fogási naplókban rögzített horgászfogás, ez a valós halelvitel döntő többsége, amely a statisztikában a termelő tógazdaságokban, mint nem nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeken horgásztatással értékesített hal mennyiségét nem tartalmazza. Elviteli adat még a horgászversenyek szelekciós fogása, a rekreációs halászfogás, az ökológiai célú, szelektív halászat eredménye, a halászati engedélyes halfogás továbbnevelésre, valamint a bemutató halászatok halkivétele. 2023-ban az összes elvitel 4729 tonna, a horgászfogás 4488 tonna volt, ami gyakorlatilag megegyezik az előző év adataival. A horgászok a fogási naplók 98%-át adták le határidőben és a fogások mellett 7.368.436 horgásznapról számoltak be.

A „nagy vizek” fogási rangsorában az állóvizek közül a Balaton az első, a sikeres halgazdálkodás eredménye 701 tonna elviteli fogás, ami komoly, 25% növekményt jelentett. Érdekesség, hogy messze itt fogják a legtöbb sügért és gardát is és kiemelkedő a harcsa térhódítása (+71%). Már a második a Ráckevei-Soroksári Duna-ág (145 tonna), a Tisza-tó a 19%-os csökkenés miatt most a harmadik helyre szorult (143 tonna). Az idén jelentős fejlődésnek indult velencei-tavi horgászfogás tavaly gyakorlatilag megegyezett az előző évivel. A folyóvizeknél a ranglistavezető Tisza összfogása 321 tonna, a márnában és balinban jelentősen erősödő Dunáé 308 tonna. Tavaly a Körösök rendszere 101 tonna halat adott, itt a süllőfogás emelkedése örvendetes.

Európa-szerte kuriózum a természetes vizek intenzív telepítése. Magyarországon ezt a feladatot a gyakorlatban szinte kizárólag a horgászszervezetek végzik, s e telepítések egy része nem „csak” a halelvitel biztosítását, hanem az állományszerkezet átalakításával az ökológiai egyensúly, a sokszínűség megteremtését, az őshonos halfajok visszatelepítését vagy éppen a kárókatonák összes horgászfogással megegyező károkozásának kompenzációját is szolgálják. A tavalyi évben 31%-os növekménnyel, összesen 9,2 milliárd Ft értékben 5444 tonnás telepítésről lehetett beszámolni, mely rekordadat meghaladja a 2020. évi intervenciós telepítés évének mennyiségét is. Mivel a telepítések jelentős része a következő években jelenik meg a fogásokban, nem megalapozatlan a „remény éve” kijelentés. A telepítések 90%-a a közkedvelt ponty, de erősödik a keszegfélék és a ragadozók horgászszövetség által támogatott telepítése is. 

A fogások és telepítések értékelése kapcsán érdemes megemlíteni, hogy a szabadidős sporthorgászat közösen elért eredményeinek megtartása mellett továbbra is a MOHOSZ érdeke a minőségi halfogyasztás, kapcsoltan a magyar halas gasztronómia erősítése. Összegzésként elmondható, hogy 2023-ban a horgászszervezetek erőn felül teljesítettek. Mindez nem valósulhatott volna meg az egyesületi munkát, a telepítéseket finanszírozó horgászok nélkül. Köszönet a kitartásért!

Budapest, 2024. július 15.

MOHOSZ Elnöksége

MOHOSZ - A vizek, a halak, a horgászok érdekében és védelmében!

Részletes cikkünk lásd itt!