TROUT AREA PERGETŐ ORSZÁGOS VERSENYSZABÁLYZAT
Versenyszabályzat a Trout Area Pergető Országos Bajnokságra, módosításokkal.
Verziószám: 1.4 Elfogadva: 2025. 02. 12. Kiadva: 2025. 02.14 Hatályos: 2025. 02. 15.
2. Általános rendelkezések
(a) A nemzeti (országos) horgászbajnokságokat a Magyar Országos Horgász Szövetség (a továbbiakban: MOHOSZ) megbízásából a MOHOSZ Országos Versenyhorgász Bizottsága (a továbbiakban: OVHB) írja ki, és a MOHOSZ, illetve tagszervezetei vagy az azokhoz tartozó horgászegyesületek rendezik meg. A MOHOSZ a Nemzeti Versenysport Szövetség tagja, az országos, illetve magyar bajnokság elnevezést csak az általa szervezett horgász, illetve casting és távdobó versenyek viselhetik.
(b) A MOHOSZ hivatalos versenynaptárában szereplő országos bajnokságokra elsődlegesen a horgászszövetség szakági versenyszabályzatai vonatkoznak, melyek az Országos Versenyszabályzat rendelkezéseinél szigorúbb szabályokat is meghatározhatnak. A szakági versenyszabályzat által nem szabályozott kérdésekben az Országos Versenyszabályzat rendelkezései az irányadók.
(c) Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a sportra vonatkozó jogszabályok, a horgászszövetség Sportfegyelmi szabályzata, továbbá a helyi horgászrendek, valamint a versenykiírások az irányadók.
(d) A jelen szabályzat rendelkezései, a meghatározott eljárásrendek és felelősségi szabályok [2.5. bekezdés] kiterjednek a MOHOSZ Hivatalos Versenyszervezőire, amennyiben az általuk szervezett horgászverseny a jelen szabályzat alapján, azt hivatkozva kerül megrendezésre.
(e) Egyéni versenyeken 6 főnél kevesebb, csapatversenyek 6 csapatnál kevesebb induló esetén az országos bajnokságként kiírt verseny MOHOSZ kupa elnevezéssel indul. A magyar országos bajnoki címet kizárólag az országos bajnokságok győztesei viselhetik, a MOHOSZ kupák győztesei nem! A MOHOSZ kupa eredménye figyelembe vehető a válogatott keret kialakításánál.
2.1. Hatósági engedélyezés
(a) A Trout Area Pergető Országos Versenyszabályzat alapján megtartani kívánt horgászsport versenyt – egyszerűsített eljárás keretében – írásban vagy elektronikus úton a halgazdálkodási hatóság részére be kell jelenteni, a verseny kezdő időpontját megelőzően legalább 8 nappal. A bejelentést a horgászszövetség a vele alhaszonbérleti jogviszonyban álló horgászszervezetek nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeire vonatkozóan meghatalmazás csatolása nélkül is megteheti, egyebekben a bejelentő a vízterületet hasznosító horgászszervezet vagy jóváhagyásával a versenyszervező lehet. A bejelentésnek a jelen szabályzatra való hivatkozást, a verseny megnevezését, kezdő és befejező időpontját, a versenynek helyet adó vízterület megnevezését és víztérkódját kell tartalmaznia.
2.2. Versenyszabályzat
(a) A hivatalos Trout Area Pergető Országos Versenyszabályzat szerint rendezett bajnokságok: Trout Area Pergető Országos Bajnokság (TAPOB).
(b) A MOHOSZ érvényben lévő versenyszabályzatának, valamint az OVHB ide vonatkozó határozatainak a technikai értekezleten, valamint a versenybizottság tanácskozásain kéznél kell lennie.
(c) A versenyszabályok rendes módosítására csak az országos bajnokságot követően, a következő évi országos bajnokság kiírását megelőzően kerülhet sor, de rendkívüli esetben a versenyszezont megelőzően, legkésőbb június 30-ig kerülhet sor. Az országos versenyszabályzatnak a FIPSed hivatalos szabályzatával kell lehetőség szerint összhangban lennie.
(d) A jelen szabályzatban nem érintett kérdésekben az OVHB állásfoglalásai a mérvadók.
(e) A válogatott keret meghatározásánál figyelemebe vett ranglista versenyek a Trout Area Pergető Országos Versenyszabályzat szerint kerülnek megrendezésre, azzal a kikötéssel, hogy a lebonyolítás rendje miatt szükséges eltéréseket a versenykiírás tartalmazza.
2.3. Versenykiírás
(a) A bajnokságok időpontját minden esetben az OVHB versenykiírása határozza meg. A bajnokságok időpontját és helyszínét a MOHOSZ által kiadott lapban, a Magyar Horgászban legkésőbb az adott év márciusi számában kell nyilvánosságra hozni. A kiírásokat ugyanabban az időben a MOHOSZ honlapján is közre kell adni. Az OVHB hivatalos lapja a Magyar Horgász. A Magyar Horgászban és a MOHOSZ honlapján megjelenő közleményeket kell egyedüli hivatalos információként elfogadni. A bizottság https://nyito.mohosz.hu weboldalán a versenyek lebonyolításával, eredményeivel kapcsolatos hivatalos információkat jelenteti meg.
(b) A válogatott keret meghatározásánál figyelemebe vett ranglista versenyek tervezett időpontjait a szervező lehetőség szerint a szeptemberi Magyar Horgászban - és lehetőség szerint ezzel egy időben a versenykiírásokkal kiegészítve a https://nyito.mohosz.hu oldalon, de legkésőbb a verseny kezdő időpontját megelőzően 30 nappal közzéteszi.
2.4. A részvétel feltételei, nevezés, regisztráció
(a) A Trout Area Pergető Országos Bajnokságokon való részvételnek feltétele, hogy a versenyző a jogszabályban előírt tárgyévre szóló érvényes állami jeggyel, horgászkártyával, érvényes horgászegyesületi tagsággal, valamint érvényes versenyzői engedéllyel, továbbá magyar állampolgársággal rendelkezzen. Valamennyi országos bajnokságon csakis a MOHOSZ tagszövetségeihez tartozó egyesületek csapatai, illetve tagjai vehetnek részt. A világ- és Európa-bajnokságokon való indulás feltételeit a Nemzetközi Sporthorgász Szövetség (CIPS) és nemzetközi szövetségeinek (FIPS) szabályzatai, illetve a jelen szabályzat határozzák meg. A versenyzők kötelesek betartani a Nemzetközi Doppingellenes Bizottság (WADA) és a CIPS Doppingellenes Bizottság szabályzatában előírt rendelkezéseket.
(b) A nevezés módja: az országos bajnokságokra a nevezésre a www.horgaszjegy.hu weboldalon a regisztrációt és a versenyzői engedély kiváltását követően kerülhet sor.
(c) Az országos bajnokságokon való részvételre csak a nevezési díj befizetése esetén van lehetőség. Az országos bajnokságok nevezési díjai tartalmazzák a versenynapok napi területi jegyeinek árát is. A versenyre érvényes területi jegyek biztosítása a versenyszervező és a halgazdálkodási hasznosító közös felelőssége.
(d) A nevezési idő után csak az OVHB egyedi elbírálása alapján, kivételesen indokolt esetben fogadható el nevezés. A bajnokságokon helyszíni nevezés nincs. A versenykiírást egyedül az OVHB jogosult módosítani.
(e) Aki a versenykiírásokban meghatározott regisztrációs határidőre nem érkezik meg, és a regisztráción vagy a sorsoláson nem jelenik meg, nem indulhat a versenyen. Az önhibán kívüli okból bekövetkező késés (például autóprobléma, baleset, közlekedési akadályoztatás) esetén, amennyiben a versenyző a regisztráció lezárultáig jelzi a késést a HSSZI munkatársának vagy a versenybizottságnak, a versenyző a versenybizottság engedélyével akkor indulhat a versenyen, ha az első hangjelzés előtt legalább 20 perccel személyesen jelzi megérkezését a versenybizottság elnökének. Ebben az esetben a versenyző helyett a versenybizottság egy tagja végzi a sorsolást.
(f) Ha a versenyző a versenykiírásban meghatározott fizetési kötelezettségét az előírt határidőn belül nem teljesíti, a versenyen történő részvételi lehetőségét a versenyszervező kizárhatja.
(g) A regisztráció során a személyazonosság ellenőrzése a versenyszervező feladata, a horgászati jogosultság ellenőrzésére a halgazdálkodási hasznosító jogosult.
(h) Az elődöntőről várhatóan továbbjutó versenyzők az eredményhirdetés alatt szóban és/vagy az eredményhirdetéstől számított három napon belül írásban jelzik a HSSZI jelen lévő munkatársának vagy a versenybizottság elnökének, ha a további fordulókon való részvételt nem tudják vállalni.
(i) Az elődöntőről továbbjutott versenyzők névsorát a HSSZI az utolsó elődöntő eredményhirdetését követően közzéteszi, a továbbjutottakat elektronikus levélben értesíti és megnyitja a nevezést. Amennyiben a továbbjutott versenyző határidőig nem adja le nevezését, azzal elveszti jogát a döntőn való indulásra, és helyette az elődöntők összesített eredménye alapján soron következő versenyző kerül behívásra.
2.5. Felelősségi szabályok
(a) A jelen szabályzat szerint megrendezett Országos Bajnokságokon a versenyzők a versenypályát kizárólag a saját felelősségükre használhatják.
(b) A versenyszervező, illetve a versenynek helyszínt biztosító halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet a versenyen bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal.
(c) A versenyző és a segítő, illetve a verseny résztvevői a verseny ideje alatt okozott károkért felelősséggel tartoznak a szervező, illetve a halgazdálkodási hasznosító felé.
2.6. Biztosítás
(a) A Horgászkártya kiváltásával létrejött balesetbiztosítás hatálya kiterjed a jelen szabályzat alapján rendezett versenyeken részt vevő versenyzőkre, a szerződésben megszabott feltételek szerint. (A balesetbiztosítással kapcsolatos információk elérhetők a http://horgaszjegy.hu oldalon.)
3. Helyszínre vonatkozó rendelkezések.
(a) A versenyeket állóvizeken kell megrendezni; a vízterületnek egész szélességében horgászhatónak kell lenni, a víz mélységének lehetőleg a pálya egész hosszában azonosnak kell lennie. A versenypálya egy oldalon történő pályakijelölés esetén lehetőség szerint legalább 20 méter széles, egymással szemben kijelölt boxok esetén lehetőség szerint 40 méter közötti szélességű. A versenypálya partja lehetőleg legyen egyenes vonalú, a kialakítható horgászhelyek egyenértékűek, lehetőleg azonos feltételeket biztosítók és lehetőség szerint megszakítás nélkül kövessék egymást, oly módon, hogy a halak elbújásának, pályán kívüli területre menekülésének esélyét is ki kell zárni (1. ábra), ennek érdekében szükség esetén nagyobb méretű boxokat kell kijelölni. Amennyiben a versenypálya kialakítására szolgáló tó nem szabályos alakú és a versenyzők számra nem biztosíthatóak azonos feltételek – úgy, mint dobástáv, vízmélység és a tórészlet halmegtartó képessége - a pálya kedvezőtlen adottságú részein nagyobb rajthelyek is kialakíthatók.
(b) A kijelölt versenypályát elektromos légvezeték csak úgy keresztezheti, hogy azt versenyző legfeljebb 25 m-re közelíthesse meg. Ezt elkerítéssel és figyelmeztető táblákkal is biztosítani kell. A pálya sem a versenyzők, sem a nézők számára nem jelenthet veszélyforrást, a partja lehetőség szerint minden versenyző számára csúszásmentes rajthelyet kell biztosítson.
(c) A boxok a vízterület adottságait figyelembe véve 5-10 méteres (lehetőség szerint azonos) hosszban, folytatólagosan kerülnek kijelölésre. A versenypályán az induló versenyzők számának a felével azonos számú boxot kell kialakítani. A boxokat a rajthelyek egyenlő arányban osztják két részre, ahol 2 versenyző egymással párbajozik az adott etapban. A versenypályán a boxokat és azokon belül a rajthelyet lehetőség szerint szalaggal el kell elkülöníteni, a rajthelyek sorszámát táblával kell jelölni. A segítők és az érdeklődők a szalaggal belülre nem léphetnek, valamint a versenyzők, az etapok szünetében kizárólag a rács szerint sorsolt rajthelyükre léphetnek be.
(d) A kijelölt versenypályát – amennyiben azon hasonló bajnokságot három éven belül nem rendeztek – az OVHB vagy a HSSZI legalább egy tagjának előzetesen meg kell tekintenie. Új tavak, csak a MOHOSZ képviselőjével és a szövetségi kapitánnyal egyeztetve kerülhetnek be a szervezői, rendezői körbe. Azok alkalmasságát mindenképpen, legalább egy megelőzően sikeresen levezetett és dokumentált nyílt versennyel is igazolni kell.
(e) Pisztráng telepítése esetén a telepítés(eke)t lehetőség szerint a versenyeket megelőző napokon vagy azokhoz minél közelebbi időpontban kell elvégezni, erről bizonyító erejű hiteles képi és hanganyagot kell, lehetőség szerint valamely közösségi oldalon közzétenni. Ezekre a versenyre szánt halakra edzést, gyakorló horgászatot folytatni tilos.
(f) A verseny helyszínéül szolgáló tó kezelőjének, lehetőség szerint biztosítania kell a tóban legalább egy elkülönített, a halakat életben tartó szerkezetet, ami lehetőséget biztosít a halak több lépcsős, több alkalmas elengedéséhez.
(g) A verseny helyszínének halgazdálkodási hasznosítója köteles a tó méretéhez igazítva (lehetőség szerint a maximális fogadható nevező létszámot tekintve minimum 10-szeres kg mennyiségben) a megfelelő pisztrángpopulációt biztosítani (maximum 25-33 dkg, lehetőleg 15-20 dkg méretű egyedekből), az őszi (októberi) szezon kezdése előtt, legkésőbb az első elődöntő vagy ranglistaverseny előtt 2-3 nappal. Amennyiben a tógazda megelőző edzésre kíván lehetőséget biztosítani, úgy arra külön friss halat kell telepítsen, vagy a tóban élő halpopulációt neki kell biztosítania.
(h) Az országos bajnokság fordulói alkalmával a halgazdálkodási hasznosító köteles gondoskodni arról, hogy halfrissítés és a meglevő, inaktívvá vált halpopulációt annak időszakos megmozgatása céljából a versenyek előtti 1-2 napon, vagy a versenynap megkezdése előtt 100 -150 kg új pisztrángot, 1 vagy 2 lépcsőben kihelyezni a tóba. Az ehhez szükséges nagy méretű óvó hálókat, úszó haltartó szerkezeteket, valamint a halak életben tartását és teljeskörű védelmét a tó kezelője köteles biztosítani.
(i) Amennyiben erre technikai, vagy egyéb okból nincs lehetőség, úgy a versenyre érkező friss halat lehetőség szerint a verseny napján a regisztráció lezárta után, nyilvános telepítés útján kell megejteni.
4. Személyi feltételek
4.1. Szervezők
4.1.1. Jogi személyek
(a) Az országos bajnokságok szervezői a HSSZI munkatársai, a MOHOSZ tagszövetségei, horgászegyesületek, gazdasági társaságok, speciális esetben a MOHOSZ hivatalos versenyszervező.
4.1.2. Magánszemélyek (hivatalos versenyszervezők)
(a) A MOHOSZ hivatalos versenyszervezőjének tekinthető az a magánszemély, aki a tárgyban érvényes megállapodási szerződéssel rendelkezik és eleget tesz a szerződésben foglaltaknak.
(b) A MOHOSZ hivatalos versenyszervezője élhet a 2.1.(a) pontban meghatározott egyszerűsített bejelentési eljárással
4.1.3. Halőrzés
(a) Az országos bajnokságok kapcsán felmerülő halőrzési és pályafelügyeleti feladatokat a szervező, mint halgazdálkodási hasznosító jogosult és köteles ellátni. A feladatot elsősorban a Halőri Szolgálat munkatársai végzik, akiknek hatásköre kiterjed a versenyen résztvevőkre is.
4.1.4. Egyéb rendezők
(a) Szervező a versenyszervezéssel kapcsolatos feladatok ellátására pályabírókat, szektorbírókat és mérlegelőket bízhat meg. A feladatok ellátásával megbízottak kötelességeit és jogait jelen szabályzat határozza meg.
4.2. Résztvevők
4.2.1. Versenyzők
(a) Versenyzőnek tekinthető az a személy, aki a 2.4. bekezdés pontjainak megfelel
(b) A versenyző a horgászversenyre történő nevezéssel elfogadja a versenyszabályzatot és hozzájárul adatai és eredményei hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.
(c) A versenyző a verseny megkezdése előtt köteles megismerni és a verseny során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, az adott horgászvízre érvényes helyi horgászrendet, a jelen szabályzatot, valamint a versenyre vonatkozó versenyszabályzatot és versenykiírást. A versenyző a nevezés leadásával elismeri, hogy a fenti szabályokat megismerte.
(d) A horgászverseny teljes – a helyszíni regisztrációtól az eredményhirdetésig terjedő – ideje alatt a résztvevők versenyzésre és közreműködésre alkalmas állapotban kell legyenek. A versenyzők szervezetében a horgászsportverseny teljes ideje alatt kábítószer vagy doppingtilalom hatálya alá eső anyag, vegyület nem lehet, illetve nem állhatnak alkoholos befolyásoltság alatt.
4.2.2. Segítők
(a) A versenyző felkészülését segítő támogathatja, ami az első dudaszó megszólalásáig lehet fizikai segítségnyújtás (felszerelés kipakolása a rajthely határig és a csalik előkészítése), ezt követően a verseny lefújásáig kizárólag taktikai tanácsadás. A segítő a rajthelyre kizárólag a verseny lezárulta (az értékelő lapok utolsó etapot követő hitelesítése) és a kötelező pályaelhagyás időpontja között léphet be.
(b) A versenyző felelőssége, hogy segítőjét megismertesse a verseny szabályzatával és a Sportfegyelmi szabályzattal. A versenyző és a segítő közös felelőssége a versenyszabályzat segítőre vonatkozó pontjainak betartása. A segítő által elkövetett szabálytalanságok következményeiről a szankciós fejezet rendelkezik [11. fejezet].
(c) Amennyiben a segítő által gondatlanságból elkövetett szabálytalanságot a versenyző haladéktalanul jelzi a szektorbírónak vagy a versenybizottság egy tagjának, de legalább a szomszéd versenyzőnek, a szabálytalanság szankciós következményeitől a versenybizottság eltekinthet.
4.2.3. Hozzátartozók (kiskorúak részvétele)
(a) Kiskorú, de korlátozottan cselekvőképes, illetve kiskorú és cselekvőképtelen személy országos bajnokságon való részvétele a törvényes képviselő felelőssége, nevezését kizárólag a törvényes képviselő adhatja le.
(b) Kiskorú és cselekvőképtelen személy kizárólag a törvényes képviselő, vagy hozzátartozója, vagy meghatalmazottja jelenlétében és felügyelete mellett vehet részt az országos bajnokságon.
4.2.4. Kísérők és egyéb jelenlevők
(a) A fotóriportereknek, a film- vagy TV operatőröknek csak fényképezés céljából lehet belépni a szektorba, de csak a versenybizottság és a versenyzők együttes hozzájárulásával. A kisérők és egyéb jelenlevőket érintő szabályok betartatása a szervező, a versenyzők és a segítők közös felelőssége.
5. A verseny lebonyolításának szabályai
5.1. A lebonyolítás rendje
(a) A bajnokság egyes fordulói 24 etapban, 2 egymást követő napon, naponta 12 etapban kerülnek megrendezésre.
(b) Ha egy forduló valamilyen ok miatt félbe marad, akkor a kiváltó ok megszűnésével a félbe maradt etapot újra kell indítani az eredeti rács szerint. A megszakadt etap nem értékelhető.
(c) Vihar esetén a rendezők hangjelzésére a versenyt azonnal meg kell szakítani, és a versenyzőket biztonságos helyre kell juttatni. Amennyiben az időjárás engedi, hangjelzés után az indítási ponton kell gyülekezni. A forduló újbóli elindítása esetén a versenyzők a megszakított forduló rácsa szerint foglalják el horgászhelyeiket, vagyis a félbe hagyott etap újrakezdődik. A verseny megszakításáról a szervező vagy képviselője dönt. Ilyen esetben a jelzés gyors ütemű, szaggatott hangjelzés. A verseny megszakításáról a versenybizottság elnöke a szervező szövetség vagy egyesület főszervezőjének és a versenybizottság tagjainak meghallgatása után dönt. Ilyen esetben a jelzés gyors ütemű, szaggatott hangjelzés.
(d) Amennyiben az időjárási körülmények vagy más vis major lehetetlenné teszi egy forduló megrendezését, az adott fordulót lehetőség szerint négy héten belül változatlan helyszínnel és változatlan feltételekkel meg kell ismételni. Amennyiben a megismételt fordulón egy versenyző elfogadhatóan, írásban igazolt indok nélkül távol marad, ugyanolyan elbírálás alá esik, mintha az eredeti fordulóban nem vett volna részt.
5.2. Trout Area Pergető Országos Bajnokság
(a) A Trout Area Pergető Országos Bajnokság nyílt nevezéses egyéni verseny, a bajnokságot két szakaszban kell megrendezni, lehetőség szerint kettő elődöntővel különböző helyszínen és egy döntővel.
(b) Az elődöntők minimum 12 fővel rendezhetők meg. Amennyiben a nevezők létszáma nem éri el a 12 főt az OVHB jogosult dönteni arról, hogy kevesebb résztvevővel is megrendezhető legyen az elődöntő. Egy versenyző csak egy elődöntőn indulhat és választásának megfelelő elődöntőn elért eredményével kerülhet csak be a döntőbe. Az elődöntőkből összesen legfeljebb 32 fő versenyző jut a döntőbe, a döntő résztvevőinek végleges köre az elődöntők létszámának arányában alakul ki, a matematikai kerekítés szabályai szerint. Amennyiben a elődöntőkön a bejutási létszám határán holtverseny alakul ki, a döntő létszáma az OVHB jóváhagyásával a döntőbe való jutás tekintetében holtversennyel érintett versenyzők számának mértékéig növelhető. Amennyiben egy elődöntőből döntőbe jutó versenyző lemond a döntőben való indulás jogáról, vagy nem nevez a döntőre, az elődöntők összesített rangsorában utána következő versenyző szerez jogot a döntőben való indulásra. A döntőt 24 etapjának győztese elnyeri a magyar országos trout area pergető bajnoka címet.
(c) Az országos bajnokságon csak benevezett és regisztrált versenyzők indulhatnak. Aki a versenykiírásban kiírt határidőre, a helyszíni regisztráción nem jelenik meg, nem indulhat az országos bajnokságon. Az a versenyző, aki nevezése ellenére nem jelenik meg a versenyen, az adott évi és a rákövetkező évi versenyszezon versenyeiből kizárható. Minden versenyző köteles a kiírás szerint érkezni és a kiírásban megadott időpontig regisztrálni. Kivételt képez a versenyző önhibáján kívüli vis major helyzet, mely esetén a verseny szervezője engedélyezheti a részvételt.
(d) Amennyiben egy versenyző bármilyen okból távol marad az országos bajnokság valamelyik elődöntőjének fordulójáról és ez előzetesen a versenybizottság tudtára jut, a versenypálya adottságainak függvényében a sorsolási rácsot és szükség esetén a boxok kialakítását a szabályzatban megadottak szerint kell módosítani.
(e) Amennyiben valamelyik versenyző bármilyen okból nem tudja folytatni a versenyt, a versenyt folytató versenyzők száma alapján a hátra levő versenynapokra az alábbi módosításokat kell eszközölni:
- Amennyiben a versenyt folytató versenyzők száma páros szám, abban az esetben a forgatási rácsot és a pályatűzést a versenyt folytatók számához kell igazítani.
- Amennyiben a versenyt folytató versenyzők száma páratlan szám, abban az esetben ISMERETLEN versenyzővel kell pótolni a hiányzó versenyzőt.
5.3. Edzés és hivatalos edzés
(a) A verseny előtti öt napon a tó kezelője köteles pihenteti a tó halállományát, a tavon horgászati tevékenység nem folytatható. A versenyzők (őszi) szezonkezdő edzésére a tó kezelője nem köteles lehetőséget biztosítani, saját költségére ettől eltérhet. A versenyzők számára a tó megismeréséhez, kijelölt edzésre (a szezonkezdő versenyt kivéve) legalább egy hétvégi- és 1 hétközi- napot kötelező biztosítani, de a fent említettek szerint a versenyt megelőző 5 napos tilalmat figyelembe kell venni.
5.4. Szektorok kialakítása
(a) A rajthelyeket lehetőség szerint folytatólagosan, az 1. számú rajthelyet a vízzel szemben állva, annak bal széle felől indulva kell kitűzni. A rajthelyek a vízzel szemben állva balról-jobbra emelkednek. Amennyiben a tó szélessége másik oldalon engedélyezi a rajthelyek további kijelölését, úgy annak a menetirány szerint (óra járásával ellentétesen) kell folytatódnia. A versenyzők a versenybizottságtól kapnak egy értékelő lapot, ami a rajtszám szerinti rácssor alapján végig vezeti őket, hogy mikor melyik rajthelyre kell érkezniük (a rajtszám legtöbbször az első etap helyét is jelöli egyben) és az adott etapban ki lesz az ellenfelük.
5.4.1. Sorsolás
(a) A verseny megkezdése előtt technikai értekezletet kell tartani. Ennek célja: tájékoztatás a verseny technikai részleteiről (a versenyszabályzattól és a kiírástól eltérő döntések nem hozhatók). A versenyzőknek sorsolással kötelező rajtszámot húzni. A rajtszám az előre meghatározott rács szerinti párbajok sorrendjét és a pályán levő forgást határozza meg.
(b) A sorsolást a HSSZI képviselője vagy annak megbízottja irányítja. A rajthelyeket minden versenynapon a verseny kezdete előtt legalább 60-90 perccel kell kisorsolni a versenybizottság felügyelete mellett. A sorsolási sorrendet a személyes jelenléttel, kézi sorsolással kell meghatározni, amihez ABC sorrendben vagy a regisztráció sorrendjében kell szólítani a résztvevő Ezt követően a versenyzőknek a sorsolási sorrend szerinti sorsolással kötelező rajtszámot húzni. Több napos versenyek esetén naponta újabb sorsolást kell tartani, amit az előzőhöz képest fordított sorsolási sorrendben kell elvégezni.
(c) Különösen indokolt esetben a versenybizottság felügyelete mellett kijelölt személy általi sorsolás is végezhető, de a sorsolást a HSSZI – élő közvetítésen is figyelemmel kísérhető – online sorsolással is végezheti, melynek eredménye a www.ranglista.mohosz.hu oldalon is követhető.
(d) Egyéni versenyeken 40 fő feletti létszám esetén a megválasztott/kijelölt személy általi sorsolás preferált, 40 fő vagy az alatti létszámú verseny estében a versenyzők általi húzás preferált.
(e) A verseny szervezője köteles a forgási rendszert a résztvevők számától és a tavon kijelölt boxok száma szerint úgy kialakítani, hogy minden versenyző lehetőleg körbejárhassa a tavat, vagy a tó közel összes boxában horgászhasson úgy, hogy lehetőleg ugyanazzal az ellenféllel a 12 etap során újra ne találkozzon, valamint a lehetőségekhez mérten minden versenyző ugyanannyi alakalommal kerüljön szélső boxba. Az erre kialakított forgási rendszerben lehetőség szerint minimum 2 és maximum 8 rajtszámnyira szabad beállítani a versenyző két egymás utáni boxának távolságát. Azaz kizárólag a pályaszélekről egy esetlegesen a tó másik oldalára átsétálás esetén lehet hosszabb 8 rajthelynyi távolságnál ez a séta, de ez sem lehet időben hosszabb, mint pár perc. Amennyiben a nevezők létszáma matematikailag nem ad módot megfelelően kialakítani a forgatási rácsot, úgy több mint 8 rajtszámnyival is lehetséges a léptetés.
(f) Páratlan számú versenyző esetén irányítottan kell gondoskodni a párbaj rendszerű lebonyolításról úgy, hogy minden versenyző minden párbajban részt vehessen és minden versenyző azonos számú párbajt vívjon. Páratlan számú nevezői létszám esetén a nevezési listában létre kell hozni egy ISMERETLEN versenyzőt, a második napi fordulóktól visszalépő versenyző esetén a visszalépő versenyző HIÁNYZÓ versenyzőként jelenik meg a nevezési listában, a versenyzők szám emiatt páratlanra módosul.
5.5. Hangjelzések és menetrend
(a) A versenyeken a nevezetes időpontokat hangjelzéssel kell a résztvevők tudtára adni. A verseny hangjelzéseinek egyértelműnek és jól hallhatónak kell lennie, a hangjelzéseket lehetőség szerint automata jelzőrendszer biztosítja
(b) A versenynapokon a rendező, lehetőség szerint a verseny félidejében, köteles egy hosszabb szünetet biztosítani, aminek hossza lehetőség szerint 30-70 perc.
5.5.1. A verseny nevezetes hangjelzései
(a) A forduló első hangjelzése a forgatási rács szerinti első rajthelyre történő belépés időpontját jelzi, 20 perccel a verseny kezdet előtt. Az országos bajnokságokon az első hangjelzés lehetőleg 7:50 perckor hangzik el.
(b) Az etap első hangjelzése az etap kezdete előtt 1 perccel szólal meg és az etap kezdetének közeledtét jelzi.
(c) Az etap második hangjelzése az etap kezdetekor szólal meg. A versenyzők ekkor kezdhetik el a horgászatot.
(d) Az etap harmadik hangjelzése az etap félideje előtt 1 perccel szólal meg és a rajthelycsere közeledtét jelzi.
(e) Az etap negyedik hangjelzése az etap félidejét jelzi. A hangjelzés megszólalásakor az egy boxban versenyző párbajellenfelek rajthelyet cserélnek.
(f) Az etap ötödik hangjelzése az etap vége előtt 1 perccel szólal meg és az etap végének közeledtét jelzi.
(g) Az etap hatodik hangjelzése az etap végét jelzi.
5.5.2. Egyéb hangjelzések
(a) A versenynap nagyszünetében a 8. etap előtt – a forduló első hangjelzéséhez hasonlóan – az etap kezdete előtt 15-20 perccel megszólaló hangjelzés a nagyszünet végének közeledtét jelzi.
(b) A záró (12.) etap végén megszólaló hangjelzés egyben a forduló végét is jelzi.
5.5.3. Menetrend
(a) Az etapok időtartama lehetőség szerint 12-20 perc. Az egyes etapok hossza a a verseny kiírásában kerül közlésre, és függ a szükséges fordulók számától és a tóban élő halpopuláció méretétől. Az etapok közti szünetek időtartama lehetőség szerint 10-20 perc, ettől eltérni csak a nagyszünetben lehet.
(b) Az országos bajnokság fordulónak időrendje – amennyiben az OVHB által jóváhagyott versenykiírás másként nem rendeli – az alábbiak szerint alakul:
06:30-06:50 Regisztráció / halfrissítés
07:00-07:15. Sorsolás
07:50-08:10 Felkészülés a kezdő rajthelyen
08:10-08:25 1. etap (15p)
08:35-08:50 2. etap (15p)
09:00-09:20 3. etap (20p)
09:30-09:50 4. etap (20p)
10:00-10:20 5. etap (20p)
10:30-10:50 6. etap (20p)
11:00-11:20 7. etap (20p) utána 70 perces nagyszünet
12:30-12:50 8. etap (20p)
13:00-13:20 9. etap (20p)
13:30-13:50 10. etap (20p)
14:00-14:20 11. etap (20p)
14:30-14:50 12. etap (20p)
15:30-16:00 Edményhirdetés
vagy egy 30 perces nagyszünet után
11:50-12:10 8. etap (20p)
12:20-12:40 9. etap (20p)
12:50-13:10 10. etap (20p)
13:20-13:40 11. etap (20p)
13:50-14:10 12. etap (20p)
14:50-15:20 Eredményhirdetés
(c) Amennyiben bármilyen technikai okból a verseny időpontjait szükséges módosítani, az kizárólag a versenybizottság döntése alapján és a versenyzők tájékoztatásával történhet.
5.6. Verseny lebonyolítása
5.6.1. Felkészülési idő
(a) A felkészülési idő az első etapot és a nagyszünet utáni etapot megelőző 20 perc, valamint az 1-7. és a 8-12. etapok közötti összes szünet.
(b) A verseny helyszínére való megérkezéskor az első hangjelzés előtt a rajthelyre való belépés, tilos, de a versenyző felszerelését kipakolhatja a rajthely határát jelző szalag belső oldalára, közvetlenül a szalag mellé. Az előkészületek során a versenyzők semmilyen segítséget nem fogadhatnak el. Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés].
(c) Az első hangjelzés elhangzása után, a felkészülési idő alatt a versenyző felszereléseit előkészítheti, de ehhez semmilyen segítséget nem vehet igénybe. A felkészülési idő alatt a csali vízbe dobása, még a csali mozgásának ellenőrzése miatt is tilos. Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés].
(d) A versenyző bárhol elhelyezkedhet a rajthelyén belül.
5.6.2. Versenyidő
(a) A versenyidő az etap 2. és a 6. hangjelzés megszólalása közötti idő
(b) A versenyidőre vonatkozó szabályokat az 5., 6. és a 7. fejezet tartalmazza
6. Technikai szabályok
6.1. Eszközök, felszerelés
6.1.1. Szerelékre és a halfogás eszközeire vonatkozó szabályok
(a) A botok maximális hossza 2,75 méter (9 láb) lehet. A botok egy- vagy többrészesek lehetnek. A teleszkópos botok használata nem engedélyezett.
(b) A versenyzők bármennyi botot előkészíthetnek, de egyszerre csak egyet használhatnak. Az előkészített és felszerelt botokat, valamint egyéb felszereléseiket a saját rajthelyen tárolhatják, amelyet a félidei csere során kötelezően át kell vinni az új rajthelyre.
(c) Csak peremfutó orsók használata engedélyezett. A multiplikátoros orsók (casting) használata tilos.
(d) A merítő hálójának anyaga kizárólag szilikon vagy csomózásmentes gumiborítású lehet (2. ábra), a nyél és a háló összeszerelt hossza maximálisan 2 méter lehet, a merítő fej külső átmérője nem haladhatja meg a 60 cm-t. Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés]. Amennyiben a versenypálya adottságai miatt a versenyzők nem tudnak a vízhez kellően közel állni, úgy a verseny előtt a rendező engedélyezheti a hosszabb merítő használatát, miről lehetőség szerint a versenykiírásban, de legkésőbb a verseny előtt kiküldött tájékoztató levélben tájékoztatja a versenyzőket.
(e) A merítő hálójának, a peremtől mért legmélyebb pontja legalább 20 cm kell legyen. (2. ábra) A lapos-hálós, úgynevezett ütő-hálós merítő használata tilos (3. ábra), ezáltal a mélyebb merítővel a visszaütés (rocketing) is tilos. Megszegése fogás érvénytelenítését és figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.2. bekezdés]
2. ábra Engedélyezett merítőfej típusok
3. ábra Tiltott lapos-hálós (ütős-hálós) merítőfej
(f) Csak szilárd anyagú, 18 mm vagy hosszabb műcsalik (körforgó, támolygó villantó, vibro, vibe, blade, wobbler) használhatók, melyek legfeljebb két darab gyárilag szakáll nélküli egyágú horoggal szereltek. Lereszelt, vagy lenyomott szakállú horog nem használható. A gyári szakállnélküli horgok felületét felkarcolni tilos. A versenybíróknak, vagy a párbaj feleknek minden csali csere után joga van ellenőrizni a horgokat. Két horog használata csak és kizárólag az eredeti kialakítású (gyári) műcsalikon engedélyezett. Kanalakon legfeljebb egy, wobblereken legfeljebb két horog használható. A horgoknak csupasznak kell lenniük. A horog díszítése, tuningolása, arra bármilyen segédeszköz, kiegészítő anyag ráhúzása tilos! Megszegése fogás érvénytelenítését és sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.3. bekezdés]
(g) A műcsalik előtt fixen rögzített horog, illetve a felső, zsinórbeakasztó szemre elhelyezett horgú műcsalik használata tilos (4. ábra). Megszegése fogás érvénytelenítését és sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.3. bekezdés]
(h) Bármilyen fém vagy műanyag „stick”, “tape”, “strip”, “stripe” (szalag, csík, pálca) csali és csalifüzér használata, annak hosszától függetlenül tilos (5. ábra)! Megszegése fogás érvénytelenítését és sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.3. bekezdés]
(i) Az úgynevezett „button” (gombszerű) és “punch” műcsalik használata tilos (6. ábra)! Megszegése fogás érvénytelenítését és sárga laposfigyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.3. bekezdés
4. ábra: Példák szabálytalanul elhelyezett horogra
5. ábra: Példák a tiltott stick, tape és strip csalikra.
6. ábra: Példák a tiltott button és punch csalikra.
6.1.2. Egyéb felszerelések
(a) Minden versenyzőnek saját íróeszközzel (golyós toll) kell a versenyre érkeznie, a rendező nem köteles azt biztosítani.
6.2. A versenyzőre vonatkozó technikai szabályok
6.2.1. Halfogással, dobással és összeakadással kapcsolatos szabályok
(a) Horgászni csak az előre meghatározott boxokban más versenyzők zavarása nélkül, egyetlen kézben tartott bottal lehet.
(b) A műcsali vízbe érkezését követően a horgász szabad kezének az orsó tekerőkarján kell lennie. A zsinór mozgatását csak és kizárólag a bottal és az orsóval szabad végezni; szigorúan tilos a zsinór ujjal vagy kézzel történő mozgatása, behúzása! Tilos a csalit 5 másodpercnél tovább nyugvó pozícióban hagyni. Megszegése fogás érvénytelenítését és figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.2. bekezdés]
(c) Amennyiben egy versenyző a rajthelyéről kidob, vagyis a rajthelyek képzeletbeli elválasztó vonalán átdob, ezt a szomszéd (sértett) versenyző „OUT!” felkiáltással jelezheti. Ebben az esetben a zavaró versenyző köteles a szerelékét haladéktalanul és gyorsan kitekerni, a horgászatot ezt követően folytathatja. Amennyiben a hibás dobás után közvetlenül 3 másodpercen belül nem jelzett a szomszéd, úgy utólag - egy esetleges halfogás esetén - ezt már nem teheti meg, az így fogott halat érvényesnek kell tekinteni.
(d) A megakasztott halat a bottal kell kifárasztani. A botot vízszintesen vagy a spiccel lefelé (akár a vízbe mártva) kell tartani, hogy elkerülhető legyen a megakasztott hal vízből történő kiugrása. Csak közvetlenül a merítési fázis előtt engedélyezett a bot függőleges irányban tartása (a vb-n ezért több halat elvettek), vagy a hal reptetése. Megszegése fogás érvénytelenítését von maga után [11.1 bekezdés]
(e) Amennyiben a szemben lévő parton a rajthelyek határát külön jelzések nem jelölik, a versenyzők felelőssége, hogy a rajthely határokat kijelölő támpontokat egyeztetik. Utólagosan ezzel kapcsolatban reklamáció nem fogadható el. Egyet nem értés esetén még az etap megkezdése előtt kötelesek a versenybírók, kinevezett versenybizottság legalább egy tagjának véleményét kikérni és azt kölcsönösen elfogadni.
(f) Az edzéseken és a versenyfordulók alatt és azt követően tilos zsinórdarabokat vagy sérült műcsalikat a vízbe vagy a horgászati zónába dobni, otthagyni. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
6.2.2. Merítőhasználat, horogszabadítás és a fogás szabadon engedésének szabályai
(a) A merítőháló használata minden esetben kötelező! Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(b) A fogás kizárólag akkor tekinthető érvényesnek, ha a versenyző a halat birtokolja, vagyis a merítő segítségével teljes terjedelmében kiemeli a vízből. A versenyző kizárólag a saját merítőjét használhatja, a merítés során semmilyen segítséget nem fogadhat el. Megszegése fogás érvénytelenítését és figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.2. bekezdés]
(c) A merítés történhet a vízben, vagy az úgynevezett “Butterfly” technikával a levegőben, a megfelelő méretű halat reptetve elkapva, de ez utóbbi esetében is kötelező a halnak a háló alját megérintenie.
(e) Engedélyezett a butterfly (a hal merítőhálóval levegőben történő elkapása) technika. Butterfly technikával elkapott és még a hal szájában levő horoggal a vízbe visszatett halat a releaser-es horogszabadítás előtt a versenyzőtársnak meg kell mutatni, hogy szabályosan szájba akadt a hal és azt elengedni, horgot szabadítani a relaser-rel szabad (7. ábra).
7. ábra: Releaser változatok
(e) A reptetés során a merítőhálóval elvétett elkapás esetén a partot érintő hal érvénytelen. A félreértések elkerülése végett, a nagytestű halat reptetni és visszadobni nem sportszerű. Megszegése fogás érvénytelenítését és figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.2. bekezdés]
(f) Amennyiben a szákolás előtt - vagyis mielőtt a versenyző birtokolta volna a halat - a horog kiakad vagy a szerelék elszakad, de a versenyző meg tudja szákolni a halat, a fogás érvényes.
(g) Engedélyezett a még horgon lévő hal merítőből való szabályos, vízbe történő visszahelyezése, de ezt követően kizárólag releaserrel szabadítható a horog. Releaser-es horogszabadítás esetén a halnak a vízben kell lennie, a levegőben szabadított hal érvénytelen. Megszegése fogás érvénytelenítését von maga után [11.1 bekezdés]
(h) Merítő hálóban kizárólag az érintésmentes (csak a horog érinthető) kézi, vagy az érfogós horogszabadítás megengedett. Megszegése a fogás érvénytelenítést és figyelmeztetést von maga után [11.1. és 11.2. bekezdés]
(i) Amennyiben a szabályosan merített és birtokolt halból a horog közbeavatkozás nélkül kiakad, a fogás akkor is érvényesnek számít.
(j) Amennyiben több horog akad, vagy a hal mélyen nyelte a horgot, akkor a halat újra meg kell meríteni és a fent leírtak szerint a hal védelmét szem előtt tartva kell eljárni.
(k) A horogszabadítás után a hálóban fekvő halat kizárólag a hálóval a vízbe tolva megengedett kiúsztatni. A már horogtól megszabadított hálóban fekvő halat az úgynevezett Rocketing, technikával visszaütni, illetve visszadobni is tilos. Megszegése fogás érvénytelenítését és sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.3. bekezdés]
6.2.3. Az érvényes fogás kritériumai
(a) A fogás érvénytelen, amennyiben a hal a földet érinti, a versenyző a halat szabálytalanul meríti meg.
(b) A halfogás érvényesítéséhez a halakat először kötelezően meríteni kell, a halnak a háló peremén túl kell haladnia és a háló alját legalább érintenie kell (egyik oldalával legalább egy pillanatra a háló alján fekszik), miközben a versenyző a merítő segítségével kiemeli a fogást a vízből. Az a hal, amelyik csak a háló belső szélét érinti, de az alját nem, a fogás érvénytelen.
(c) Amennyiben a hal nem szabályosan akadt meg, a fogás érvénytelen. Egy hal megfogása csak akkor érvényes, ha a horog a hal szájába, vagy a száj és a mellúszók közötti részen, vagy a száj és a kopoltyúk közötti részen akadt. Kivételt képez, ha egy pisztráng egy vagy két szakáll nélküli horoggal ellátott műcsalival kerül kifogásra; ebben az esetben, ha az egyik horog a szájban van, de a másik horog a test egy másik részén, még érvényes fogásnak számít. A megfogott halat gyorsan meg kell szabadítani a horogtól és kíméletesen visszahelyezni a vízbe.
(d) A szabadon sodródó elszakadt vagy idegen szerelékkel fogott hal érvénytelen, de az elszakadt szerelék kitekerése közben a saját ép szerelék főzsinórjának végére akasztott csalival fogott hal érvényes.
(e) Amennyiben eltörik a horgászbot, a megakasztott hal kifogása csak akkor érvényes, ha a fárasztás a megsérült bottal és zsinórral történik. Amennyiben a sérült bot vagy zsinór nem alkalmas erre és a zsinór visszanyerése kézzel, orsó használata nélkül történik vagy a szerelék más eszközzel kerül visszaszerzésre, a fogás érvénytelen.
(f) A versenyző csak a számára kijelölt horgászterületen (rajthely) foghat halat. Az ezen a területen kívül fogott halak érvénytelenek.
(g) Amennyiben a megakasztott hal beleakad egy másik rajthelyen párbajozó horgász zsinórjába a rajthelyen kívül, a fogás csak abban az esetben érvényes, ha a két szerelék magától, a versenyzők közbeavatkozása nélkül szétválik a szákolás elő
(h) Amennyiben a már megakasztott halra az ellenfél, vagy a szomszédos boxban horgászók utólag dobnak rá és emiatt megy el a hal, úgy a hal érvényes. Az ilyen esetek elkerülése a sportszerű, etikus magatartás része, és mindkét fél kötelesége. A halat fárasztó versenyző minden tőle telhetőt meg kell tegyen annak érdekében, hogy a halat az ellenfeleit legkevésbé zavaró módon fárassza. Amennyiben a hal elhagyja a rajthelyet – különösen, ha a hal mozgása a vízfelszínen nem követkető – a halat fárasztó versenyző köteles a hal átúszását szóban, jól hallható módon jelezni az érintett rajthelyeken versenyző ellenfeleknek, azok pedig kötelesek a jelzést hasonló módon nyugtázni és a rádobást elkerülni. A fárasztott halra történő szándékos rádobás figyelmeztetést [11.1. bekezdés], súlyos esetben – különösen etikátlan módon elkövetve – sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
(i) Amennyiben még a megfogást követően a merítőben is össze van akadva a két horgász zsinórja, az így megfogott halak érvénytelenek és azonnal vissza kell őket helyezni a vízbe. Kivételt képez az az eset, amikor a versenyző OUT-ot jelzett és a vétkes fél szereléke ezt követően akadt össze a jelzés előtt, vagy a jelzést követően megakasztott halat fárasztó versenyző szerelékével.
6.2.4. Etap eredmények rögzítésével kapcsolatos szabályok
(a) A levezető lapot pontosan kell minden versenyzőnek vezetni a verseny alatt. A versenyzők az etapok párbajai során elért eredményeket a rajtszámuk szerinti levezetőlapon rögzítik. A levezető lapon minden versenyző köteles rögzíteni a saját és a párbajellenfél által fogott érvényes fogások darabszámát, a saját és a párbajellenfél által elért pontszámot. A versenyző miután meggyőződött arról, hogy párbajellenfele a valóságnak megfelelő adatokat rögzített a levezetőlapra, aláírásával hitelesíti párbajellenfele levezetőlapját. Amennyiben elírást vagy szabálytalanságot észlel, az aláírást megtagadhatja és az esetet köteles jelezni a versenybizottság felé. A levezető lapon szereplő etap eredménye kizárólag az etap során fogott darabszámok feltűntetése és a hitelesítő aláírás megléte mellett tekinthető hitelesnek. A versenyző a saját levezető lapját a 7. és a 12 etap végét jelző dudaszót követően 10 perc belül köteles leadni a versenybizottság elnökének. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
(b) A levezető lap javítása kizárólag a versenybíró jelenlétében és aláírásával hitelesítve érvényes.
(c) A levezetőlapot a versenyzőnek a verseny végéig meg kell óvnia a sérülésektől. Amennyiben a versenyző levezető lapja oly mértékben sérül, hogy olvashatatlanná válik a rajta szereplő bejegyzés, az értintett etap(ok) eredményét a vele párbajozó versenyző(k)értékelőlapja szerint kell figyelembe venni. Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés].
(d) Minden versenyző a versenyzőtársának (párbaj ellenfelének) egyéni versenybírója, így etap közben az alábbi feladatokat látja el:
- ellenőrzi párbajellenfele és a szabályzat által rábízott versenyző horgászatát,
- ellenőrzi, hogy a kifogott halak megfelelő fajúak-e (csak lazacfélék számítanak a versenybe)
- ellenőrzi, hogy a kifogott hal szabályosan akadt-e (6.2.3.(c) pont), továbbá a vízben, merítőhálóval került-e kimerítésre és szabályosan lett szabadon engedve.
- minden szabályos halfogás esetén hangosan kihirdeti a fogás tényét, és az aktuális egymás közti eredményt.
(e) A fogás érvényességét vagy érvénytelenségét meghatározó körülményeket a 6.2.3. bekezdés és a 6.2.5 bekezdés egyes pontjai határozzák meg.
(f) Amennyiben a párbajellenfél szabályosnak ítéli meg a fogást, valamint a horog látható és a hal szája csukva van, akkor hallható „OK”-t mond. Ezt követően a versenyző kiakasztja a horgot és visszahelyezi a halat a vízbe. A fogás érvényes.
(g) Azt a versenyzőt, aki valótlan adatokat rögzít a levezető lapjára, vagy versenyző társát ugyanerre buzdítja vagy ráveszi, a versenyből ki kell zárni. A versenyzők az észlelet szabálytalanságokat kötelesek a versenybizottságnak jelezni. Amennyiben egy versenyző az észlelt vagy tudomására jutott szabálytalanságot szándékosan elhallgatja és a szabálytalanságot nem jelzi a versenybizottságnak, a versenyből kizárható. Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(h) A verseny eredményének mindennemű szabálytalan befolyásolása kizárást vonhat maga után. Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(i) Az ISMERETLEN ellenfél esetén a szomszédos box mindkét párbajozója köteles a másik boxban magára maradt versenyző halait is ellenőrizni és a levezető lapon aláírásával is igazolni. ISMERETLEN ellenfél esetén a 8.1.(b) bekezdésben foglaltak szint kell eljárni.
6.2.5. Egyéb technikai szabályok
(a) Csak a lazacfélék, mint pl. pisztráng (szivárványos, sebes, márvány, tengeri stb.) szemling, lazac stb. kerülnek beszámításra a verseny során.
(b) A halat nem szabad kézzel megfogni. A hálón keresztül is tilos a halat megfogni, érinteni vagy bármivel alátámasztani. Megszegése fogás érvénytelenítését és figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.2. bekezdés
(c) A versenyen csak partról, vízbe lépés nélkül a kijelölt boxban lehet horgászni.
(d) A versenyzők a versenypályát a saját közlekedési eszközeikkel megközelíthetik, ha erre a tógazda vagy a halgazdálkodási hasznosító engedélyt ad, illetve lehetőséget biztosít, de csak a kijelölt parkolóban parkolhatnak.
(e) A versenyző az etap ideje alatt köteles a boxnak a számára kijelölt rajthelyén tartózkodni. Amennyiben ez mégis elkerülhetetlen, kötelesek azt előzetesen a versenybírónak vagy szomszédjuknak bejelenteni. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
(f) Az etapok után, az értékelő lap hitelesítését követően a versenyző a lehető legrövidebb időn belül köteles elhagyni rajthelyét, a felszerelés javítását kizárólag a következő etap kezdő rajthelyén végezheti el. Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés].
(g) Az első etap megkezdéskor a versenyzők a boxokat csak a hangjelzésre, a verseny előtt leghamarabb 20 perccel foglalhatják el. Az etapok végeztével, a versenylapok hitelesítését követően minden versenyző a leggyorsabban köteles elhagyni a lezajlott párbaj területét és a felszerelésével a következő boxba átsétálni A felszerelések előkészítése kizárólag a következő etapra kijelölt box kezdő rajthelyén végezhető el, A rendező köteles a boxok felezővonalát kijelölni, ami történhet a rajthely számát jelölő táblák segítségével. Egy oldalas pályakijelölés esetén a szemben lévő parton jelezni kell a boxok határát (lehetőség szerint szalaggal) és a rajthely határát (lehetőség szerint táblával vagy rövid szalaggal) , mely jelölések a versenyző számára a meghatározzák a meghorgászható területet. Az etap félidejében hangjelzésre a versenyzők kötelezően helyet cserélnek a boxban. Az ismeretlen ellenfél ellen párbajozó is kötelezően rajthelyet vált az etap félidejét jelző hangjelzésre. Az adott etapban továbbiakban nincsen helycserére lehetőség. Az etap félidejének hangjelzése előtt megakasztott hal fárasztását be lehet fejezni és ezt követően azonnal végre kell hajtani a helycserélést.
(h) Etetni tilos! Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(i) Tilos szándékosan szabálytalanul akasztani a halakat! Megszegése fogás érvénytelenítését és sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.1 és 11.3. bekezdés]
(j) A verseny során kizárólag a 7. és 8. etap közötti nagyszünetben van lehetőség a csalik versenyzők közti átadására. Az etapok utáni rövid szünetekben tilos bármilyen felszerelés átadása a versenyzőnek. Kivétel ez alól a meghibásodott merítő átadása, de ez is csak a versenybizottság valamely tagjának közreműködésével adható át. Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(k) Halradar használata az edzések és a verseny során is tilos! Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(l) A verseny során a versenyzők nem használhatnak fülhallgatót, telefont vagy walkie-talkie-t. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés]. A mobiltelefon használat kizárólag abban az esetben megengedett, ha a versenyző a versenybizottság felé a lebonyolítással kapcsolatos bejelentést kíván tenni és az más módon nem tudja megtenni.
(m) Az országos bajnokságokon a rajthelyen a dohányzás tilos! Dohányozni kizárólag az etapok szünetében, a versenypályán kívül, a szervező által kijelölt helyen lehet. Megszegése kizárást von maga után [11.4. bekezdés].
(n) Verseny közben - kivétel ez alól a nagyszünet - a versenypályát elhagyni tilos! A versenypályát, kizárólag indokolt esetben lehet elhagyni csak a versenybírók engedélyével és felügyelete mellett. Verseny közben a boxot csali szabadítás miatt elhagyni tilos. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
(o) Amely versenyző az etap ideje alatt látványosan nem horgászik, nem tesz meg minden tőle telhetőt etap közben, hogy aktuális ellenfelét legyőzze, ezzel sportszerűtlen módon befolyásolja az eredményt , ellenfelével szemben tiszteletlen és sportszerűtlen viselkedést tanúsít kizárással sújtható [11.4. bekezdés].
(p) A rajthelyekre a versenyzőn kívül csak versenybírók, illetve a versenybizottság tagjai léphetnek be.
7. Halvédelmi szabályok
7.1. Halak védelme
(a) A versenyzők kötelesek megfogott halaik épségének megőrzéséről gondoskodni a 7.2.(a) bekezdésben meghatározott felszerelések használatával. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
(b) A halakat kézzel megfogni, még a merítő hálón keresztül is tilos! A halakból kíméletesen kell a horgot eltávolítani. Tilos a szándékos ún. rázás, valamint a horog erőszakos kiszakítása! A halak bármilyen megcsonkítását szankcionálni kell. Megszegése sárga lapos figyelmeztetést von maga után [11.3. bekezdés].
(c) A halgazdálkodási hasznosító javaslatára, a versenybizottsággal vagy a HSSZI munkatársával egyeztetve a fentiektől szigorúbb szabályok is alkalmazhatók. Amennyiben a szigorítás a versenyzők részéről nem igényel újabb halvédelmi eszközök beszerzését, a szigorítás közzététele történhet az első fordulót megelőző technikai tájékoztatón, egyéb esetben a szigorítást a versenykiírásnak kell tartalmaznia.
(d) A szabályzat 6. fejezete további halvédelmi előírásokat tartalmaz.
7.2. Halvédelmi eszközök
(a) A versenyzőknek rendelkezniük kell a 6.1. fejezetben meghatározottnak megfelelő merítővel és a 6.2. fejezetben megadottnak megfelelő releaserrel (horogszabadító), érfogó csipesszel vagy fogóval. Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés].
(b) A versenyzők kötelesek a halvédelmi eszközöket rendeltetésüknek megfelelően, a szabályzatban megadottak szerint használni. Amennyiben a szabályzat más bekezdései eltérően nem rendelkeznek Megszegése figyelmeztetést von maga után [11.2. bekezdés]. A halvédelmi eszközök használatának előírásait és a vonatkozó szankciókat a 6. fejezet tartalmazza.
(c) A halvédelmi szabályok a verseny lefújását követően akasztott halak esetén is érvényesek. A halvédelmi szabályokra megsértésére vonatkozó szankciókat az etapok lefújását követően akasztott halak esetén is alkalmazni kell.
8. Eredményekkel kapcsolatos rendelkezések
8.1. Eredmények számítása
(a) A versenyző etapban elért pontszámát a kifogott, értékelhető halak darabszáma alapján kell meghatározni Az egyes etapok párbajaiban a több halat fogó versenyző a párbaj győztese, győzelemért 3 pontot kap. A párbajban azonos darabszámú halat fogó versenyzők esetén a holtversenyben végző versenyzők 2-2 pontot kapnak. Ha a párbajban a két versenyző közül egyik sem fog halat, azaz haltalan döntetlen alakul ki, akkor mindketten 1-1 pontot kapnak. A párbajok vesztesei 0 pontot kapnak. A párbaj végeztével egymás értékelő lapjait aláírják, ezzel hitelesítik és elfogadják az eredményt. Aláírás után darabszámra vonatkozó reklamációt nem fogad el a versenybizottság. Amennyiben a párbajellenfelek hitesített értékelőlapján eltérő eredmények szerepelnek, a párbaj eredménye haltalan döntetlenként értékelendő.
(b) Adott etapban az ISMERETLEN/HIÁNYZÓ ellenfél fogott halainak száma azonos a magára maradt versenyző jobb oldalán elhelyezkedő boxban horgászó azon versenyző fogott halainak számával, aki az etapot a magára marad versenyzőhöz közelebbi rajthelyen kezdi el. (Tehát a magára maradt versenyzőhöz képest jobbra legközelebb kezdő versenyzőével.) Amennyiben a pálya szélén a magára maradt versenyző jobb oldali szélső boxban versenyez (tehát tőle jobbra nem található másik versenyző), az adott etapban az ISMERETLEN/HIÁNYZÓ ellenfél fogott halainak száma azonos a magára maradt versenyző bal oldalán elhelyezkedő boxban horgászó azon versenyző fogott halainak számával, aki az etapot a magára marad versenyzőhöz közelebbi rajthelyen kezdi el (Tehát a magára maradt versenyzőhöz képest balra legközelebb kezdő versenyzőével.) A bal és jobb oldalt a vízzel szemben állva kell meghatározni. Az etap versenyidejének felénél a magára maradt versenyző kötelező módon átáll a box ISMERETLEN ellenfél számára fenntartott rajthelyére, de a szomszédos boxban zajló párbaj ellenfeleinek helycseréje után is mindvégig ugyanaz ellen párbajozik a folyó etap végéig.
(c) Az országos bajnokság elődöntőin és döntőjén, valamint a ranglista pontszám0tás során figyelembe vett versenyeken rangsorolt értékelést kell készíteni.
(d) Az elődöntők és a döntő eredménye a 24 etap kiértékelése alapján kerül megállapításra. A versenyző összpontszáma a 24 etap párbajainak során elért pontszámok összegével egyenlő. A verseny értékelésekor a legnagyobb összpontszámmal rendelkező versenyző a győ
(e) Amennyiben két vagy több versenyző esetén a megszerzett pontok összege alapján holtverseny adódik, úgy esetükben:
- a végső sorrendet a párbajgyőzelmek száma alapján kell meghatározni, oly módon, hogy a több párbajgyőzelmet elérő versenyző a kedvezményezett.
- Amennyiben továbbra is fennáll a holtverseny, a verseny során fogott halak darabszámának összege alapján kell a sorrendet meghatározni, oly módon, hogy a több halat fogó versenyző a kedvezményezett.
- Amennyiben továbbra is fennáll a holtverseny, a verseny során elért halas döntetlenek száma alapján kell a sorrendet meghatározni, oly módon, hogy a több halas döntetlent elérő versenyző a kedvezményezett.
- Amennyiben továbbra is fennáll a holtverseny, a verseny során elért haltalan döntetlenek száma alapján kell a sorrendet meghatározni, oly módon, hogy a kevesebb haltalan döntetlent elérő versenyző a kedvezményezett.
- Amennyiben továbbra is fennáll a holtverseny, a verseny során elszenvedett vereségek száma alapján kell a sorrendet meghatározni, oly módon, hogy a kevesebb vereséget elszenvedő versenyző a kedvezményezett.
- Amennyiben továbbra is fennáll a holtverseny, a hatodik és hetedik etapban fogott halak darabszámának összege alapján kell a sorrendet meghatározni, oly módon, hogy a több halat fogó versenyző a kedvezményezett.
- További holtverseny esetén a verseny utolsó napján magasabb rajtszámot húzó versenyző a kedvezményezett.
(f) A ranglista pontszámítás során figyelembe vett versenyek eredménye a 12 etap kiértékelése alapján kerül megállapításra. A versenyző összpontszáma a 12 etap párbajainak során elért pontszámok összegével egyenlő. A verseny értékelésekor a legnagyobb összpontszámmal rendelkező versenyző a győ Holtverseny esetén a 8.1.(e) bekezdés szerint kell eljárni.
(g) Az értékelést a HSSZI munkatársa vagy megbízott képviselője végzi. Az országos bajnokság első három helyezettje arany-, ezüst-, bronzérmet kap. Az elődöntők és a döntő első három helyezettje serleget kap. Az érmeket, kupákat minden esetben a MOHOSZ biztosítja, és azokat az OVHB jelenlévő képviselője vagy megbízottja adja át.
(h) Az elődöntőkből a döntőbe továbbjutó versenyzők számát az egyes elődöntőkön részvevők létszámának arányában kell meghatározni. Amennyiben a továbbjutók létszámára nem egész szám adódik, akkor a kerekítés szabályait kell figyelembe venni.
8.2. Ranglistaszámítási szabályok
8.2.1. Trourt area pergető ranglista versenyek
(a) Az éves ranglista versenyek rendszerint az időjárás szerint, de maximum (október-április között) 3 hetente 1 alkalommal rendezhetőek, de a ranglista versenyek száma versenyszezononként legalább 6, melyből a 5 legjobb eredmény számít
(b) A ranglista versenyek hétvégi napokon kerülnek megrendezésre. A ranglista versenyek időpontját lehetőség szerint a ranglista versenyszezon kezdetét megelőzően, legkésőbb a szeptemberi Magyar Horgászban, de legkésőbb a versenyt megelőző hónapban megjelenő Magyar Horgászban közzé kell tenni. A versenykiírásokat ezzel egyidejűleg a MOHOSZ weboldalán és Facebook oldalán is közzé kell tenni. A ranglista versenyek kiírását az OVHB hagyja jóvá és azok módosítása is kizárólag az OVHB határozatával lehetséges.
(c) A ranglista versenyeket a verseny helyszínéül szolgáló tó kezelője, hozzá köthető egyesület vagy annak megbízottja vezeti le, szervezi meg. 2 hazai tó esetén legalább 2-2 ranglista versenyt szervez mindkét helyszín, és az áprilisi záró ranglista versenyt pedig tervezetten egy külföldi helyszínen kell megrendezni. 1 hazai tó megléte esetén 4 hazai fordulóból és 2 külföldi fordulóból kell törekedni az egy szezonra az 6 fordulóra. Minden ranglista versenyt a MOHOSZ tulajdonában lévő levezető szoftverrel kell levezetni. A szükséges rácsok kialakításáért, módosításáért a verseny szervezője felelős gondoskodni.
8.2.2. Trout Area pergető ranglista
(a) A ranglista rendszerbe minden versenyszezonban (október 1-től-április 30-ig tartó időszak) minden versenyző számára az elődöntő, a döntő, valamint a szezonban rendezett ranglista versenyeken elért eredményei számítanak bele. Minden versenyszezonban egy ranglista verseny elhagyható, vagyis a legkevesebb pontot érő ranglista verseny eredménye levonásra kerül a versenyző adott versenyszezonban gyűjtött pontjaiból.
(b) Versenyszezononként a legrosszabb eredményű ranglista verseny eredménye, nem számít bele a versenyzők ranglista pontjaiba. A ranglista versenyek egy napos, 12 etapos versenyek, melyeket a jelen szabályzat szerint kell megrendezni. Amennyiben a versenyzői létszám a tó méretét meghaladja, a ranglista versenyt 8 etapban, A-B csoportos lebonyolításban kell megrendezni.
(c) A ranglista versenyszezon október 1-től április 30-ig tart.
(d) 2024 októberétől 2025. április végéig a ranglista pontokat azonos módon tovább gyűjtjük, de az előző szezonban megszerzett (egy ranglista verseny eredményét levonva) pontok felezésével nyitjuk az új szezont és így már 2 év ranglista eredményei szerint történik majd a válogatás módja azonosan a fentiekkel.2025. októberétől 2026. április végéig tartó szezon kezdetekor az első év pontjaihoz hasonlóan a második év eredményeit is felezve adja az ismételten súlyosabb aktuális szezon pontjait a ranglistához, azaz itt már 3 évnyi pont (számít) szerint történik a válogatás.
(e) októbertől 2027. április végéig a 4. évben a legelső év eredménye elévül és a 3. év ranglista pontjait is felezve a 4. év súlyosabb pontjaival kiegészülve így az utolsó 3 szezon eredménye szerint történik majd a válogatás. stb.
(f) Az aktuális szezont megelőző szezonok pontjai felezve járulnak hozzá a ranglistához.
(g) Országos bajnokság elődöntőinek végeredményének és a döntő végeredményének ranglista pontozása (h.: helyezett, p.: pont):
1. h. 100 p., 2.h. 95 p., 3. h. 90 p., 4. h. 85 p., 5. h. 80 p.,
6. h. 75 p., 7. h. 70 p., 8. h.65 p., 9. h.60 p., 10. h. 55 p.,
11. h. 50 p., 12. h. 48 p., 13. h. 46 p., 14. h. 44 p., 15. h. 42 p.,
6. h. 40 p., 17. h. 38 p., 18. h. 36 p., 19. h. 34 p., 20. h. 32 p.,
21. h. 30 p., 22. h. 28 p., 23. h. 26 p., 24. h. 24 p., 25. h. 22 p.,
26. h. 20 p., 27. h. 18 p., 28. h. 16 p., 29. h. 14 p., 30. h. 12 p.,
31. h. 10 p., 32. h. 8 p., minden további indulónak 4 pont
(h) Ranglista versenyek pontozása (h.: helyezett, p.: pont):
1. h. 50 p., 2. h. 46 p., 3. h. 42 p., 4. h. 38 p., 5. h. 36 p.,
6. h. 34 p., 7. h. 32 p., 8. h. 30 p., 9. h. 28 p., 10. h. 26 p.,
11. h. 25 p., 12. h. 24 p., 13. h. 23 p., 14. h. 22 p., 15. h. 21 p.,
16. h. 20 p., 17. h. 19 p., 18. h. 18 p., 19. h. 17 p., 20. h. 16 p.,
21. h. 15 p., 22. h. 14 p., 23. h. 13 p., 24. h. 12 p., 25. h. 11p.,
26. h. 10 p., 27. h. 9 p., 28. h. 8 p., 29. h. 7 p., 30. h. 6 p.,
31. h. 5 p., 32. h. 4 p., minden további indulónak 2 pont
(i) A ranglista első helyezettje a legtöbb pontot elért versenyző.
(j) Az a ranglistában szereplő versenyző, aki valamelyik ranglista pontszámításba tartozó versenyen nem indult, a szóban forgó versenyre 0 pontot kap a ranglista pontszámításnál. A ranglista pontok számításánál a 0 pontot érő versenyeket is figyelembe kell venni a leggyengébb pontértékű versenyeredmény elhagyásánál.
8.3. Válogatott keret és válogatott csapat
8.3.1. Trout area pergető válogatott
(a) A válogatott keret a ranglista versenyszezont követően kerül megállapításra. A válogatott keretet a ranglista első 10 helyezettje alkotja, azzal a kikötéssel, hogy nem lehet válogatott keret tag az a versenyző, aki a ranglista számolás alapjául szolgáló legutolsó versenyszezon országos bajnokságán nem vett részt. A versenyszezont követő ranglista első három helyezettje, tagja a következő világbajnokságra utazó csapatnak. A másik két világbajnokságra utazó versenyzőt a kapitány szabadon választja a válogatott keretből, döntését az OVHB hagyja jóvá. A világbajnokságra utazó csapat kialakítására a ranglista versenyszezont lezáró versenyt követően, de legkésőbb tárgyév május 15-ig tesz javaslatot a szövetségi kapitány, a világbajnokságra utazó csapat összetételét az OVHB hagyja jóvá.
(b) Csak magyar állampolgár, vagy minimum 5 éve magyar állampolgárrá vált versenyző lehet a magyar válogatott tagja és ezt dokumentumokkal igazolnia kell tudnia. Az a horgász, aki már más országot képviselt világbajnokságon, vagy bármilyen nemzetközi csapatversenyen, nem lehet magyar válogatott kerettag. A világbajnokságra utazó keret kialakítása fokozottan a csapatszellemre és a segítői hajlandóságra és a rendszeres, aktuális versenyzői aktivitásra is alapoz.
(c) Amennyiben valamely válogatott kerettag e jogáról lemond, akkor automatikusan a ranglista soron következő helyezettje lép a helyébe. Amennyiben a válogatott csapat tagjai közül egy versenyző valamilyen ok miatt nem tud a világbajnokságon indulni, helyette a szövetségi kapitány joga újabb versenyzőt kijelölni a válogatott keretből. Amennyiben a válogatott keret tagjai közül már nincs lehetőség újabb versenyző kijelölésére, a MOHOSZ hivatalos magyar ranglista (trout area pergető) alapján a szövetségi kapitány újabb versenyzőt is kijelölhet a csapat tagjának. A szövetségi kapitány döntését az OVHB hagyja jóvá. A nemzetközi bajnokságon induló kezdőcsapatot és a tartalékot a szövetségi kapitány a nemzetközi bajnokság hivatalos edzését követően jelöli ki. Ettől csak az OVHB külön felhatalmazásával lehet eltérni.
8.4. Adminisztrációs rendelkezések
(a) A versenyek két legfontosabb dokumentuma a versenykiírás és a jegyzőkönyv (versenyértékelés). A jegyzőkönyv részei a levezető lapok és az eredményösszesítés.
(b) A jegyzőkönyv tartalmazza a verseny pontos megnevezését, időpontját és helyszínét, a verseny során kiszabott sárga lapos és kizárással járó szankciókat, valamint az OVHB hatáskörébe tartozó észlelt szabálytalanságokat, a szabálytalanság körülményeinek pontos leírását; a versenybizottság tagjainak felsorolását. A jegyzőkönyvet a versenybizottság tagjai aláírásukkal hitelesítik.
(c) Az országos bajnokságok eredményeinek, illetve a ranglistaeredmények nyilvántartása és közzététele HSSZI feladata.
9. Versenybizottság, versenybírók
9.1. Versenybizottság
(a) A versenybizottság minimum 3, maximum 5 tagból áll. Elnöke: az OVHB jelenlévő tagja, vagy a HSSZI munkatársa vagy megbízottja. Tagjai: az OVHB jelenlévő tagja(i), a HSSZI munkatársa és a verseny főszervezője vagy szervező A technikai értekezleten ismertetni kell azt a helyet vagy telefonszámot, ahol a versenybíróság egy tagja állandóan elérhető.
(b) A versenybizottság határozatait szavazattöbbséggel hozza, szavazategyenlőség esetén a versenybizottság elnökének szavazata dönt.
9.2. Versenybírók
(a) A versenyen a szervezők kötelesek versenybírókat kijelölni, akik a versenybizottság által kijelölt területen kell tartózkodjanak, és figyelemmel kísérik a versenyt. A versenybírók lehetnek a versenybizottság tagjai.
(b) A versenybírók létszámát a versenybizottság határozza meg, a versenyen induló versenyzők létszámának figyelembevételével. A versenybíró(k) feladata a versenyzők horgászatának figyelemmel kísérése, a szabályok betartásának ellenőrzése. A versenybírók a használt felszereléseket a verseny folyamán át- illetve megvizsgálhatják .
(c) A versenybírók kötelessége a versenyzőket figyelmeztetni az észlelt szabálytalanságokra. Az ismétlődő vagy súlyos szabálytalanságokról kötelesek a versenybizottságot értesíteni. A Trout Area Pergető Országos Bajnokságon a versenyző a versenybírónak tehet észrevételt.
(d) Versenybíró által észlelt, kizárással járó szabálytalanság esetén a versenybizottság vezetője a versenyzővel és a versenybíróval egyezteti az eset körülményeit, ezt követően tájékoztatja a versenybizottságot. A versenybizottság az érintettek és az elérhető tanúk meghallgatását, valamint az elérhető kép- vagy videofelvételek megtekintését követően dönt a versenyző kizárását illetően.
10. Óvás
10.1. Óvás benyújtása
(a) Reklamációt vagy óvást be lehet jelenteni szóban is, de a verseny befejezését követő 30 percen belül írásban is be kell nyújtani. Az értékeléssel kapcsolatban, annak közzététele után 30 percig van helye reklamációnak. Valamennyi benyújtott óvás esetén, valamennyi versenyen egységesen 6000 Ft összegű kauciót kell befizetni. Amennyiben az óvást a versenybizottság megalapozottnak találja, a kauciót a reklamáló visszakapja, amennyiben nem, akkor a kaució az OVHB költségvetését illeti. Óvást egyéni versenyen kizárólag a versenyző nyújthatja be.
(b) Az óvásnak tartalmaznia kell az érintett felek megjelölését, a lehetséges tanúk megjelölését, a vélt szabálytalanság leírását, illetve a szabályzat azon pontjának megadását, amire az óvást alapozzák.
10.2. Kivizsgálás
(a) Amennyiben a benyújtott óvás alapján a versenybizottság szabálytalanságot valószínűsít, szükség esetén az érintett feleken túl további tanúkat is meghallgathat.
(b) Amennyiben a benyújtott óvás alapján versenybizottság úgy ítéli meg, hogy az óvás nem megalapozott vagy a szabálytalanság elkövetése kizárható, az ügyet lezárhatja.
10.3. Döntés és határozat
(a) A versenybizottság határozattal intézkedik az óvások elbírálásáról, valamint a bírói bejelentésekrő A határozat minden esetben tartalmazza az eset leírást és az azzal kapcsolatos minden információt.
(b) Amennyiben a versenybizottság döntésképtelen, vagy az érvényben lévő szabályzat alapján a döntéshozatal nem lehetséges, úgy a versenybizottság jelen levő tagjai az óvást a HSDB hatáskörébe rendelhetik.
(c) A versenybizottság a szankcióval érintett versenyzőt köteles haladéktalanul értesíteni
10.4. Jogorvoslat
(a) Az óvás alapján hozott versenybizottsági határozat ellen fellebbezést a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottsághoz lehet benyújtani.
10.5. Adminisztráció
(a) Az óvás, az óvással kapcsolatban meghallgatott tanúvallomások és a döntésről hozott határozatok a versenyjegyzőkönyv részét képezik.
(b) Az óvással kapcsolatos dokumentumokat a versenyt követően haladéktalanul el kell juttatni az HSDB felé.
11. Szankciós rendelkezések
11.1. Fogás érvényesítése
(a) Minden, a halfogás során elkövetett szabálytalanság esetén a fogás érvénytelennek minősül.
(b) Fogás érvénytelenítést von maga után a 6.1.1.(e), 6.1.1.(f), 6.1.1.(g), 6.1.1.(h), 6.1.1.(i), 6.2.1.(b), 6.2.1.(d), 6.2.2.(b), 6.2.2.(e), 6.2.2.(g), 6.2.2.(h), 6.2.2.(k), 6.2.3.(h), 6.2.5.(b), 6.2.5.(i) pontok megsértése.
(c) A fogás érvénytelenítés halmozódása önmagában nem von maga után súlyosabb szankciót.
11.2. Figyelmeztetés (szóbeli vagy írásbeli)
(a) Versenyzőt figyelmeztetésben kizárólag a versenybizottság tagja részesíthet, ami megalapozott esetben történhet szemtanú jelzése alapján is. A figyelmeztetés során a versenyző figyelmét fel kell hívni a szabálytalanságra, és fel kell szólítani a szabálytalanság felfüggesztésére. A versenybíró a későbbiek során köteles ellenőrizni a szabálytalanság megszűntetését vagy a szabálytalan magatartás felfüggesztését. Amennyiben a szabálytalanság továbbra is fennáll, újabb figyelmeztetésben kell részesíteni a versenyzőt, ami sárga lapos figyelmeztetést von maga után.
(b) Figyelmeztetést von maga után az 5.6.1.(b), 5.6.1.(c), 6.1.1.(d), 6.1.1.(e), 6.2.1.(b), 6.2.2.(b), 6.2.2.(e), 6.2.2.(h), 6.2.4.(c), 6.2.5.(b), 6.2.5.(f), 7.2.(a), 7.2.(b) pontok megsértése. Egy versenyző ugyanazon verseny ideje alatti második figyelmeztetése, sárga lapot von maga után.
(c) Ugyanazon verseny során egyazon versenyzőre kiszabott második figyelmeztetés esetén a figyelmeztetéseket írásban is rögzíteni kell a jegyzőkönyvben. Figyelmeztetésben csak a versenybizottság tagja részesítheti a versenyzőt.
11.3. Sárga lapos figyelmeztetés
(a) Amennyiben a versenybizottság tagja megalapozottan úgy ítéli meg, hogy egy versenyző sárga lapos figyelmeztetéssel járó szabálytalanságot követ vagy követett el, a versenyző figyelmét fel kell hívni a szabálytalanságra, a sárga lapos figyelmeztetés várható kiszabására és fel kell szólítani annak felfüggesztésére. A versenybíró a későbbiek során köteles ellenőrizni a szabálytalanság megszűntetését vagy a szabálytalan magatartás felfüggesztését. Amennyiben a szabálytalanság továbbra is fennáll, újabb sárga lapos figyelmeztetésben kell részesíteni a versenyzőt, ami kizárást von maga után.
(b) A sárga lapos figyelmeztetést kizárólag a versenybizottság szabhat ki, amely a döntését követően lép érvénybe.
(c) Azonnali sárga lapos figyelmeztetést von maga után a 6.1.1.(f), 6.1.1.(g), 6.1.1.(h), 6.1.1.(i), 6.2.1.(f), 6.2.2.(k), 6.2.3.(h), 6.2.4.(a), 6.2.5.(e), 6.2.5.(i), 6.2.5.(l), 6.1.5.(n), 7.1.(a), 7.1.(b) pontok megsértése.
11.4. Kizárás
(a) Amennyiben a versenybizottság tagja megalapozottan úgy ítéli meg, hogy egy versenyző kizárással járó szabálytalanságot követ vagy követett el, a versenyző figyelmét fel kell hívni a szabálytalanságra, annak következményére és fel kell szólítani annak felfüggesztésére.
(b) Kizárást von maga után a 6.2.2.(a), 6.2.4.(g), 6.2.4.(h), 6.2.5.(h), 6.2.5.(j), 6.2.5.(k), 6.2.5.(m), 6.2.5.(o) pontok megsértése.
(c) A horgászversenyből ki kell zárni azt a versenyzőt, aki a halakkal való kíméletes bánásmód szabályainak nem tesz eleget, környezetét és a vizet veszélyezteti és ki lehet zárni azt, aki megbotránkoztató magatartást tanúsít, felszólításra sem hajtja végre a versenyszervező vagy a versenybíró utasításait, nem ügyel környezete tisztaságára, vagy tudatosan megszegi a versenyre vonatkozó szabályokat.
(d) A versenybizottság kizárólag bizonyíthatóan szándékos módon elkövetett szabálytalanság esetén élhet a kizárással, gondatlanságból elkövetett szabálytalanság estén a HSDB dönthet a kizárásról.
(e) A versenybizottság által kizárt versenyző az adott fordulóra az elérhető legnagyobb helyezési számot kapja. A kizárt versenyző kizárás előtti párbajellenfelei megőrzik a kizárt versenyzővel szemben elért pontszámukat. Amennyiben a kizárással szankcionált szabálytalanság etap közben történik, a kizárt versenyző fogott halainak számát az érintett etapban nullának kell tekinteni, párbajellenfele pontszámát ehhez viszonyítva kell megállapítani. A kizárást követő etapokban, a kizárt versenyzőt ISMERETLEN ellenféllel kell helyettesíteni. Amennyiben a versenybizottság úgy határoz a verseny folytathatóságáról a HSDB dönt.
11.5. Egyéb szankciós rendelkezése
(a) Az a versenyző, aki a kiírásban meghatározott időpontig nem regisztráltatta magát, a versenyen nem indulhat.
(b) Amennyiben a versenybizottság bármely tagjának vagy tagjainak javaslatára a versenybizottság vagy a versenybíróság – elbírálása szerint – a versenyzőnek sárga lapot ad, ez három évig érvényben marad. Ha a versenyző a három évig érvényben lévő korábbi sárga lap mellé újabb sárga lapot kap, akkor arról a versenyről, ahonnan a második sárga lapot kapta, kizárásra kerül. A sárga lapot kapott versenyzők névsorát HSSZI tartja nyilván. A szabálysértésekről a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottságot értesíteni kell, amely megteszi a szükséges további intézkedéseket (etikai, illetve fegyelmi eljárás). A bizonyíthatóan tudatos szabálysértés súlyosbító körülményként értékelendő. A szabálysértési ügyekben, kizárólagos joggal a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottság dönt, határozatai ellen fellebbezésnek nincs helye.
(c) A segítő által elkövetett szabálytalanságokért a versenyző felelősségét vizsgálni kell. A segítő által szándékosan elkövetett súlyos szabálytalanságokat – különösen etikátlan magatartás és az ellenfelek eredményét sportszerűtlen módon befolyásoló cselekmények esetén – az OVHB elé kell tárni, amely indokolt esetben az ügyet továbbítja a Horgászsport Döntőbizottság felé.
11.6. Jogorvoslat
(a) A versenybizottság határozatai és a kiszabott szankciók elleni fellebbezést a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottsághoz lehet benyújtani.
(b) A jogorvoslati kérelmeket írásban, a Horgászsport Döntőbizottságnak címezve, a MOHOSZ titkárságon (1124 Budapest, Korompai utca 17.) kell leadni, a döntést követő 5 napon belül.
12. Hatályba léptetés
(a) A jelen versenyszabályzatot a MOHOSZ Országos Versenyhorgász Bizottsága szeptember 27-én fogadta el. Módosítva 2023. március 1., 2023. augusztus 26., 2025. február 14.
(b) A jelen szabályzatban nem érintett kérdésekben az OVHB állásfoglalásai a mérvadók.
(c) Az érvényben lévő Trout Area Pergető Országos Versenyszabályzatot a http://nyito.mohosz.hu oldalon közzé kell tenni
13. Mellékletek
13.1. számú melléklet: Fogalmak
forduló, versenyforduló: A Torut Area Országos Versenyszabályzat szempontjából azonos jelentésű fogalmak. Az országos bajnokság esetén az elődöntők (fordulónként 24 etap) és a döntő (24 etap) külön fordulónak számítanak, a ranglista számolás szempontjából az elődöntő, a döntő és a ranglista verseny tekintendő fordulónak.
box: A versenypálya azon területi egysége melyen belül az etap egy párbaja zajlik, két versenyző részvételével. Az etap félidejében az azonos boxban versenyzők rajthelyet cserélnek.
rajthely: A rajthely a versenypálya legkisebb területi egysége. A box két lehetőség szerint azonos méretű rajthelyből áll. A versenyző adott etapon belüli kezdő rajthelyét a levezető lap adja meg.
levezető lap: A versenydokumentáció része, ami egyrészt a versenyző rajtszáma alapján megadja a versenyző forgatási rács szerinti kezdő rajthelyét minden egyes etapban, másrészt a versenyző fogásainak és párbajeredményeinek dokumentálására szolgál.
rajtszám: A versenyző azonosítója az adott versenynapon. A rajtszám, azonos a forgatási rács sorának számával.
versenynap: Az országos bajnokság fordulóinak eredményét két versenynap alapján kell megállapítani, a ranglista versenyek eredményét egy versenynap lapján kell megállapítani. A forgatási rács és a versenyző rajtszáma adott versenynapra vonatkozik. A versenynapokat nem kell külön értékelni.
forgatási rács: A versenyzők versenypályán való mozgását megadó mátrix. A forgatási rács sorának száma azonos a rajtszámmal és általában az első etap kezdő rajthelyével is.
releaser: Speciális horogszabadító eszköz, halvédelmi felszerelés.
egyéni versenyzőtárs: Etapon belül a versenyzővel azonos boxban horgászó versenyző ellenfél, akivel az etap félidejében helyet kell cserélni. Az etapon belüli egyéni versenyzőtárs rajtszámát a levezető lapon rögzíteni kell. Az etap eredményét az egyéni versenyzőtárs fogásaival való összevetés alapján kell meghatározni.
szomszéd versenyző: Az egyéni versenyzőtárson kívül szemszédnak tekintendő a versenyző mellett, de másik boxban versenyző valós személy is. Amennyiben a párbajellenfél ISMERETLEN, abban az esetben a versenyzőnek kettő, másik boxban elhelyezkedő szomszédja van.
versenyszezon: A Trout Area Pergető Országos Versenyszabályzatban meghatározott ősztől tavaszig terjedő időszak, a ranglista pontszámítás időegysége, amin belül megrendezésre kerülnek a ranglista szezon induló évének országos bajnoki fordulói és a ranglista pontszámításba beleszámított ranglista versenyek.