CSÓNAKOS PERGETŐ ORSZÁGOS VERSENYSZABÁLYZAT 2024

Versenyszabályzat a Csónakos Pergető Országos Bajnokságra, módosításokkal.

Verziószám: 1.5 Elfogadva: 2024. 01. 16. Kiadva: 2024. 02. 01. Hatályos: 2024. 02. 01.

2. Általános rendelkezések

(a) A nemzeti (országos) horgászbajnokságokat a Magyar Országos Horgász Szövetség (a továbbiakban: MOHOSZ) megbízásából a MOHOSZ Országos Versenyhorgász Bizottsága (a továbbiakban: OVHB) írja ki, és a MOHOSZ, illetve tagszervezetei vagy az azokhoz tartozó horgászegyesületek rendezik meg. A MOHOSZ a Nemzeti Versenysport Szövetség tagja, az országos, illetve magyar bajnokság elnevezést csak az általa szervezett horgász, illetve casting és távdobó versenyek viselhetik.

(b) A MOHOSZ hivatalos versenynaptárában szereplő országos bajnokságokra elsődlegesen a horgászszövetség szakági versenyszabályzatai vonatkoznak, melyek az Országos Versenyszabályzat rendelkezéseinél szigorúbb szabályokat is meghatározhatnak. A szakági versenyszabályzat által nem szabályozott kérdésekben az Országos Versenyszabályzat rendelkezései az irányadók.

(c) Az itt nem szabályozott egyéb kérdésekben a Polgári Törvénykönyv, a horgászatra, a halgazdálkodásra, a hal védelmére, a környezet- és természetvédelemre, valamint a sportra vonatkozó jogszabályok, a horgászszövetség Sportfegyelmi szabályzata, továbbá a helyi horgászrendek, valamint a versenykiírások az irányadók.

(d) A jelen szabályzat rendelkezései, a meghatározott eljárásrendek és felelősségi szabályok [2.5. BEKEZDÉS] kiterjednek a MOHOSZ Hivatalos Versenyszervezőire, amennyiben az általuk szervezett horgászverseny a jelen szabályzat alapján, azt hivatkozva kerül megrendezésre. (e) Egyéni versenyeken 6 főnél kevesebb, csapatversenyek 6 csapatnál kevesebb induló esetén az országos bajnokságként kiírt verseny MOHOSZ kupa elnevezéssel indul. A magyar országos bajnoki címet kizárólag az országos bajnokságok győztesei viselhetik, a MOHOSZ kupák győztesei nem! A MOHOSZ kupa eredménye figyelembe vehető a válogatott keret kialakításánál.

2.1. Hatósági engedélyezés

(a) A Csónakos Pergető Versenyszabályzat alapján megtartani kívánt horgászsport versenyt – egyszerűsített eljárás keretében – írásban vagy elektronikus úton a halgazdálkodási hatóság részére be kell jelenteni, a verseny kezdő időpontját megelőzően legalább 8 nappal. A bejelentést a horgászszövetség a vele alhaszonbérleti jogviszonyban álló horgászszervezetek nyilvántartott halgazdálkodási vízterületeire vonatkozóan meghatalmazás csatolása nélkül is megteheti, egyebekben a bejelentő a vízterületet hasznosító horgászszervezet vagy jóváhagyásával a versenyszervező lehet. A bejelentésnek a jelen szabályzatra való hivatkozást, a verseny megnevezését, kezdő és befejező időpontját, a versenynek helyet adó vízterület megnevezését és víztérkódját kell tartalmaznia. 2.2. Versenyszabályzat (a) A hivatalos Csónakos Pergető Országos Versenyszabályzat szerint rendezett bajnokságok: Csónakos Pergető Országos Bajnokság (CSPOB).

(b) A MOHOSZ érvényben lévő versenyszabályzatának, valamint az OVHB ide vonatkozó határozatainak a technikai értekezleten, valamint a versenybizottság tanácskozásain kéznél kell lennie.

(c) A versenyszabályok rendes módosítására csak az országos bajnokságot követően, a következő évi országos bajnokság kiírását megelőzően kerülhet sor. Az országos versenyszabályzatnak a FIPSed hivatalos szabályzatával kell lehetőség szerint összhangban lennie (d) A jelen szabályzatban nem érintett kérdésekben az OVHB állásfoglalásai a mérvadók.

2.3. Versenykiírás

(a) A bajnokságok időpontját minden esetben az OVHB versenykiírása határozza meg. A bajnokságok időpontját és helyszínét a MOHOSZ által kiadott lapban, a Magyar Horgászban legkésőbb az adott év márciusi számában kell nyilvánosságra hozni. A kiírásokat ugyanabban az időben a MOHOSZ honlapján is közre kell adni. Az OVHB hivatalos lapja a Magyar Horgász. A Magyar Horgászban és a MOHOSZ honlapján megjelenő közleményeket kell egyedüli hivatalos információként elfogadni. A bizottság https://nyito.mohosz.hu weboldalán a versenyek lebonyolításával, eredményeivel kapcsolatos hivatalos információkat jelenteti meg.

(b) Bármilyen változás esetén a verseny szervezője, a nevezéskor leadott email címre küldött elektronikus levélben is adhat tájékoztatást, amit szintén hivatalos információként kell elfogadni. A versenykiírást csak az OVHB jóváhagyásával lehet módosítani, és a módosításokat minden lehetőség szerint a versenyre kijelölt első edzésnap előtt el kell juttatni a versenyzőkhöz.

(c) A rendező szervezet hivatalosan felelős az adott versenyért, a versenykiírás maradéktalan betartásáért, s köteles egy előzetes programot 30 nappal a bajnokság előtt az OVHB rendelkezésére bocsátani. A versenykiírástól eltérni csak nyomós indokkal (pl. időjárás, vízállás) lehet.

2.4. A részvétel feltételei, nevezés, regisztráció

(a) A Csónakos Pergető Országos Bajnokságokon való részvételnek feltétele, hogy a versenyző a jogszabályban előírt tárgyévre szóló érvényes állami jeggyel, horgászkártyával, érvényes horgászegyesületi tagsággal, valamint érvényes versenyzői engedéllyel, továbbá magyar állampolgársággal rendelkezzen. Valamennyi országos bajnokságon csakis a MOHOSZ tagszövetségeihez tartozó egyesületek csapatai, illetve tagjai vehetnek részt. A világ- és Európa-bajnokságokon való indulás feltételeit a Nemzetközi Sporthorgász Szövetség (CIPS) és nemzetközi szövetségeinek (FIPS) szabályzatai, illetve a jelen szabályzat határozzák meg. A versenyzők kötelesek betartani a Nemzetközi Doppingellenes Bizottság (WADA) és a CIPS Doppingellenes Bizottság szabályzatában előírt rendelkezéseket.

(b) A nevezés módja: az országos bajnokságokra a nevezésre a www.horgaszjegy.hu weboldalon a regisztrációt és a versenyzői engedély kiváltását követően kerülhet sor.

(c) Az országos bajnokságokon való részvételre csak a nevezési díj befizetése esetén van lehetőség. Az országos bajnokságok nevezési díjai tartalmazzák a hivatalos edzésnapok és a versenynapok napi területi jegyeinek árát is. A versenyre érvényes területi jegyek biztosítása a versenyszervező és a halgazdálkodási hasznosító közös felelőssége.

(d) A nevező csapatok tagjai a nevezéssel elfogadják, hogy a versenysorozat fordulói közben a verseny tisztasága, a szabálytalanságok bizonyíthatósága, és a versenysport népszerűsítésének céljából, kép és hangfelvételek készülnek, melyeket a MOHOSZ és a versenyszervezők a fenti célból közzé tehetnek saját online felületeiken. A szükséges hozzájáruló nyilatkozat minden fordulóban a regisztrációs lap részét képezi, amit a versenyzők saját aláírásukkal kell ellássanak.

(e) A rajtszámokon, mérőeszközökön az OVHB előzetes egyetértése nélkül reklám nem helyezhető el. Amennyiben reklámot kívánnak elhelyezni a versenyzők rajtszámain, az OVHB és a rendező szövetség vagy egyesület joga a szponzor felkérése, illetve a vele való tárgyalás.

(f) A nevezési idő után csak az OVHB egyedi elbírálása alapján, kivételesen indokolt esetben fogadható el nevezés. A bajnokságokon helyszíni nevezés nincs. A versenykiírást egyedül az OVHB jogosult módosítani. 

(g) Aki a versenykiírásokban meghatározott regisztrációs határidőre nem érkezik meg, és a regisztráción vagy a sorsoláson nem jelenik meg, nem indulhat a versenyen. Az önhibán kívüli okból bekövetkező késés (például autóprobléma, baleset, közlekedési akadályoztatás) esetén, amennyiben a versenyző a regisztráció lezárultáig jelzi a késést a HSSZI munkatársának vagy a versenybizottságnak, a versenyző a versenybizottság engedélyével akkor indulhat a versenyen, ha az első hangjelzés előtt legalább 30 perccel személyesen jelzi megérkezését a versenybizottság elnökének.

(h) Ha a versenyző a versenykiírásban meghatározott fizetési kötelezettségét az előírt határidőn belül nem teljesíti, a versenyen történő részvételi lehetőségét a versenyszervező kizárhatja.

(i) A regisztráció során a személyazonosság ellenőrzése a versenyszervező feladata, a horgászati jogosultság ellenőrzésére a halgazdálkodási hasznosító jogosult.

(j) Az elődöntőről és középdöntőről várhatóan továbbjutó versenyzők az eredményhirdetés alatt szóban és/vagy az eredményhirdetéstől számított három napon belül írásban jelzik a HSSZI jelen lévő munkatársának vagy a versenybizottság elnökének, ha a további fordulókon való részvételt nem tudják vállalni.

(k) Az elődöntőről és a középdöntőről továbbjutott versenyzők névsorát a HSSZI az utolsó elődöntő eredményhirdetését követően közzéteszi, a továbbjutottakat elektronikus levélben értesíti és megnyitja a nevezést. Amennyiben az elődöntőről továbbjutott versenyző határidőig nem adja le nevezését, azzal elveszti jogát a középdöntőn való indulásra, és helyette az elődöntők eredménye alapján soron következő versenyző kerül behívásra. Amennyiben a középdöntőről továbbjutott versenyző határidőig nem adja le nevezését, azzal elveszti jogát a döntőn való indulásra, és helyette a középdöntő összesített eredménye alapján soron következő versenyző kerül behívásra

2.5. Felelősségi szabályok

(a) A jelen szabályzat szerint megrendezett Országos Bajnokságokon a versenyzők a versenypályát kizárólag a saját felelősségükre használhatják.

(b) A versenyszervező, illetve a versenynek helyszínt biztosító halgazdálkodási hasznosító horgászszervezet a versenyen bekövetkezett balesetekért és károkért felelősséget nem vállal.

(c) A versenyző és a segítő, illetve a verseny résztvevői a verseny ideje alatt okozott károkért felelősséggel tartoznak a szervező, illetve a halgazdálkodási hasznosító felé.

2.6. Biztosítás

(a) A Horgászkártya kiváltásával létrejött balesetbiztosítás hatálya kiterjed a jelen szabályzat alapján rendezett versenyeken részt vevő versenyzőkre, a szerződésben megszabott feltételek szerint. (A balesetbiztosítással kapcsolatos információk elérhetők a http://horgaszjegy.hu oldalon.)

3. Helyszínre vonatkozó rendelkezések

(a) A versenyeket állóvizeken vagy folyókon kell megrendezni; a vízterületnek lehetőség szerint egész szélességében horgászhatónak kell lennie.

(b) A versenypályát úgy kell kiválasztani, hogy az elegendő vízterületet tudjon biztosítani valamennyi páros részére. A minimálisan előirt terület 20 000 m2/csapat, azonos vízterületen megrendezésre kerülő dupla, illetve tripla versenyek esetében 30 000 m2/csapat. Amennyiben az adott vízterületen valamely horgászrendi korlátozás van érvényben, azt a kiírásban ismertetni kell és a korlátozást valamennyi versenyzőnek be kell tartani.

(c) Amennyiben a kijelölt versenypályát elektromos légvezeték keresztezi, a vezeték alatt a versenyző áthaladhat, de 50 méteren belül nem horgonyozhat le. a versenypálya térképén a veszélyt, illetve a horgászatból kizárt területet jelölni kell.

(d) A kijelölt versenypályát – amennyiben azon hasonló bajnokságot három éven belül nem rendeztek – az OVHB vagy a HSSZI legalább egy tagjának előzetesen meg kell tekintenie.

4. Személyi feltételek

4.1. Szervezők

4.1.1. Jogi személyek

(a) Az országos bajnokságok szervezői a HSSZI munkatársai, a MOHOSZ tagszövetségei, horgászegyesületek, gazdasági társaságok, speciális esetben a MOHOSZ hivatalos versenyszervezői.

4.1.2. Magánszemélyek (hivatalos versenyszervezők)

(a) A MOHOSZ hivatalos versenyszervezőjének tekinthető az a magánszemély, aki a tárgyban érvényes megállapodási szerződéssel rendelkezik és eleget tesz a szerződésben foglaltaknak.

(b) A MOHOSZ hivatalos versenyszervezője élhet a 2.1.(a) pontban meghatározott egyszerűsített bejelentési eljárással

4.1.3. Halőrzés

(a) Az országos bajnokságok kapcsán felmerülő halőrzési és pályafelügyeleti feladatokat a szervező, mint halgazdálkodási hasznosító jogosult és köteles ellátni. A feladatot elsősorban a Halőri Szolgálat munkatársai végzik, akiknek hatásköre kiterjed a versenyen résztvevőkre is.

4.1.4. Egyéb rendezők

(a) Szervező a versenyszervezéssel kapcsolatos feladatok ellátására pályabírókat, szektorbírókat és mérlegelőket bízhat meg. A feladatok ellátásával megbízottak kötelességeit és jogait jelen szabályzat határozza meg.

4.2. Résztvevők

4.2.1. Versenyzők

(a) Versenyzőnek tekinthető az a személy, aki a 2.4. bekezdés pontjainak megfelel.

(b) A versenyző a horgászversenyre történő nevezéssel elfogadja a versenyszabályzatot és hozzájárul adatai és eredményei hatályos jogszabályoknak megfelelő, célhoz kötött kezeléséhez.

(c) A versenyző a verseny megkezdése előtt köteles megismerni és a verseny során betartani a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) és a végrehajtására kiadott 133/2013. (XII. 29.) VM rendelet (Vhr.) rendelkezéseit, az adott horgászvízre érvényes helyi horgászrendet, a jelen szabályzatot, valamint a versenyre vonatkozó versenyszabályzatot és versenykiírást. A versenyző a nevezés leadásával elismeri, hogy a fenti szabályokat megismerte.

(d) A horgászverseny teljes – a helyszíni regisztrációtól az eredményhirdetésig terjedő – ideje alatt a résztvevők versenyzésre és közreműködésre alkalmas állapotban kell legyenek. A versenyzők szervezetében a horgászsportverseny teljes ideje alatt kábítószer vagy doppingtilalom hatálya alá eső anyag, vegyület nem lehet, illetve nem állhatnak alkoholos befolyásoltság alatt.

(e) A verseny ideje alatt a versenyző párosok csónakjaiban segítő nem tartózkodhat.

4.2.2. Hozzátartozók (kiskorúak részvétele)

(a) Kiskorú, de korlátozottan cselekvőképes, illetve kiskorú és cselekvőképtelen személy országos bajnokságon való részvétele a törvényes képviselő felelőssége, nevezését kizárólag a törvényes képviselő adhatja le.

(b) Kiskorú és cselekvőképtelen személy kizárólag a törvényes képviselő, vagy hozzátartozója, vagy meghatalmazottja jelenlétében és felügyelete mellett vehet részt az országos bajnokságon.

4.2.3. Kísérők és egyéb jelenlevők

(a) A fotóriportereknek, a film- vagy TV operatőröknek csak fényképezés céljából lehet belépni a versenypályára, de csak a versenybizottság hozzájárulásával és a versenybizottság felügyelete mellett. A kisérők és egyéb jelenlevőket érintő szabályok betartatása a szervező, a versenyzők és a segítők közös felelőssége.

5. A verseny lebonyolításának szabályai

5.1. A lebonyolítás rendje

(a) Ha a forduló valamilyen körülmény miatt félbe marad, akkor minimum 3,5 órát meghaladó horgászat esetén szabályos fordulóként kell értékelni. Egyéb esetekben lehetőleg meg kell ismételni a fordulót vagy a versenyt.

(b) Vihar esetén a rendezők elektronikusan küldött üzenetére a versenyt azonnal félbe kell szakítani (a mérlegelő rendszer lezárásra kerül), s a versenyzőket biztos helyre kell juttatni. Amennyiben a légköri viszonyok megjavulnak, rendezők elektronikusan küldött üzenetére versenyzők visszatérhetnek horgászhelyeikre, és folytathatják a fordulót. A fordulót le lehet rövidíteni, a minimum 3,5 órás hosszúságig, ha a körülmények nem teszik lehetővé a teljes 6,5 órás versenyidő betartását. A verseny megszakításáról a versenybíróság elnöke a szervező szövetség vagy egyesület fő szervezőjének és a versenybíróság tagjainak meghallgatása után dönt.

(c) Amennyiben a technológiai lehetőség biztosított, kizárólag a forduló aktív verseny idejére vonatkozóan a versenybíróság a versenyzők hajóit GPS nyomkövetővel láthatja el, annak érdekében, hogy a helyfoglalási sorrend, hajók közötti távolság, az esetleges sebeségkorlátozás betartása, és a pálya elhagyása ellenőrizhető legyen.

5.2. Csónakos Pergető Országos Bajnokság

(a) A Csónakos Pergető Országos Bajnokság nyílt, egyéni nevezéses verseny, amely négy külön helyszínen megrendezett 1 fordulós elődöntőkből, 3 fordulós középdöntőből és 3 fordulós döntőből áll.

(b) Az egyes fordulók időtartama 6 óra 30 perc.

(c) Az elődöntőről továbbjutott párosok és az előző évi ranglista első 40 párosa alkotja a középdöntő maximum 80 párosból álló mezőnyét. Az előző évi ranglista 40 párosának az elődöntőn nem kell indulni (de indulhatnak) nekik a tárgyév julius15.-ig kell nevezésüket leadni a középdöntőre. Amennyiben ezen határidőn belül valaki jelzi, hogy nem kíván részt venni a középdöntőn, úgy a ranglista soron következő párosa kap lehetőséget a nevezésre. Az elődöntőből a párosok nem viszik magukkal az ott megszerzett helyezési számaikat. A középdöntőből 50 páros jut a döntőbe, ahová magukkal viszik a középdöntőben szerzett helyezési számaikat és a fogott pontjaikat. A döntőt maximum 50 párossal, három fordulóban, három egymás utáni napon, azonos helyszínen, kell lebonyolítani. A bajnokság végeredményébe az középdöntő és a döntő valamennyi fordulójának eredménye beleszámít: a középdöntőben elért három helyezés, valamint a döntő három fordulójának összesített helyezési száma alapján alakul ki a végső sorrend. A győztes páros elnyeri a magyar országos bajnoki címet. Jelen szabályzat rendelkezései (amennyiben a szabályzat az adott pontnál másként nem rendelkezik) az elődöntőre a középdöntőre és a döntőre egyaránt alkalmazandók. A versenyre párosával lehet nevezni, egy páros két versenyzőből áll, a jelen szabályzat szerint „egyéni” alatt a „páros” -t kell érteni. A páros összetételében sem nembeli, sem életkori korlátozás nincs, az egyetlen feltétel, hogy az induló páros mindkét tagja pergetésre is feljogosító horgászokmányokkal rendelkezzen. Az elődöntők nevezési díja csak az elődöntőkön történő részvételt tartalmazza.

(d) Minden elődöntőről az adott elődöntőre nevezők létszámának 33%-a (tehát 3 párosonként 1 páros) de maximum 10 páros jut tovább egyenes ágon a középdöntőbe. Amennyiben az adott elődöntőn az első tíz páros között olyan páros szerepel, aki máshol (másik elődöntő, ranglista alapján) már kvalifikálta magát középdöntőbe, vagy valamilyen okból nem tud indulni a középdöntőben, akkor helyére ugyanazon elődöntő rangsorában következő párosa lép. Ha bármilyen okból valamelyik elődöntőről 10-nél kevesebb páros jut tovább, akkor a középdöntőre fennmaradó helyek „vigasz ágon” az egyes elődöntők indulóinak létszám arányában kerülnek felosztásra a 4. elődöntő után. Az elődöntőkből továbbjutó maximum 40 páros kiegészül az előző évi ranglista első 40 helyen végzett párosával, és jut a bajnokság középdöntőjébe, ily módon a középdöntőben maximum 80 páros indul. Az előző évi ranglista 40 párosának elődöntőn nem kell indulni, (de indulhatnak, elődöntőn történő indulásd esetén nem veszítik el a kvalifikációjukat a középdöntőre)

(e) A hét forduló alatt legfeljebb három alkalommal a páros egyik versenyzője egymaga indulhat (vis major), amennyiben vállalja a hatályos versenyszabályzat egyéb pontjainak maradéktalan betartását. Párcserére a versenysorozat folyamán egy alkalommal, de kizárólag a középdöntő vagy döntő esetében van lehetőség, nem várt helyzet (vis major) esetén a szövetségi kapitánnyal egyeztetve és a versenybizottság vagy a HSSZI engedélyével, a döntőben vagy a középdöntőben történő párcsere estén a páros új tagja nem kap ranglista pontot!

(f) Az országos bajnokság minden benevezett fordulóján kötelező részt venni. Hátráltatása esetén a csapat köteles a távolmaradását, és annak okát a verseny szervezőjével közölni. Sorozatos indokolatlan távolmaradás esetén, amennyiben a nevezett csapat 2-nél több alkalommal nem képviselteti magát a fordulókon, az OVHB döntése alapján a csapat következő évi indulása korlátozható.

5.3. Edzés és hivatalos edzés

(a) A versenypályák nagysága miatt a nem kerül alkalmazásra a versenyt megelőző pályazár! A pályán a versenyt megelőző napon 13 óráig lehet horgászni, az utolsó napot kivéve időbeni korlátozás nincs az edzésre vonatkozóan A versenyt megelőző napon 13 óra után a versenyzőknek a kijelölt versenypályán tartózkodni tilos.

(b) Az edzésnapok célja, hogy minden versenycsapat lehetőséget kapjon az adott versenypálya megismerésére, és a helyi aktuális viszonyok feltérképezésére. Az a csapat, amely a versenyt megelőző 6 napban az edzés során a többi csapatot ebben akadályozza (pl. indokolatlanul hosszú ideig nem enged egy helyhez más csapatokat) vagy a halvédelmi szempontok figyelmen kívül hagyásával, egy helyben állva, vagy egy helyet többször meghorgászva indokolatlanul nagy mennyiségű halat fog meg egy adott helyről, ezzel befolyásolva az adott helyen a versenyen várhatóan elérhető fogásmennyiséget, etikai szabálysértést követ el, melynek elbírálása az OVHB, súlyosabb esetben a Horgászsport Döntőbíróság hatáskörébe tartozik.

5.4. Sorsolás

(a) A verseny megkezdése előtt technikai értekezletet kell tartani. Ennek célja: tájékoztatás a verseny technikai részleteiről (a versenyszabályzattól és a kiírástól eltérő döntések nem hozhatók). A technikai értekezleten minden résztvevő csapatnak legalább 1 fővel képviseltetni kell magát. A technikai értekezleten kerülnek kiosztásra az adott fordulóban használt mérőeszközök, és GPS adók.

(b) Az egyes fordulókon a mezőny, az előzetesen kijelölt indítási zónából előzetesen meghatározott rajtrács szerint kerül beindításra a versenyt megelőzően. A versenyre való beindítás kezdete a verseny kezdetét 30 perccel kell megelőzze minden fordulóban. A rajtrács megalkotásánál arra kell törekedni, hogy a beindítási sorrend a középdöntő és a döntő 6 fordulója alatt a lehető legegyenletesebb kihajózási sorrendet biztosítsa a versenyzők számára. A rajtrács oszlopai közül az adott fordulóra érvényes oszlopot a technikai értekezlet során sorsolással kell kijelölni, a bajnokság utolsó fordulója kivételével. Az elődöntők során a beindulási sorrendet a sorsolással kell meghatározni, ahol a versenycsapatok maguk számára húzzák ki a beindulási sorszámukat. Az egyenként történőindítási szabály alapvetően balesetvédelmi szempontokat szolgál. Az indulási sorrend, kihajózási sorendet jelent az indulási zónából, az helyfoglalási elsőbbséget nem jelent a versenypályán. A csapatokat az indulási sorrendjüknek megfelelően 10 másodperces időközönként kell beindítani a versenypályára. Az a csapat amelyik a saját indulási sorszámának megfelelő 10 másodperces időablakban bármilyen okból nem hagyja el az indítási zónát, csak az utolsó beindított csapat után hajózhat ki a versenypályára.

(c) A sorsolást a HSSZI képviselője vagy annak megbízottja, a versenybizottság elnöke irányítja.

(d) A rendező a versenyzők részére rajtszámot (matrica) biztosít. A rajtszámot a csapat a motoron vagy a hajón jól látható helyen köteles elhelyezni a verseny teljes időtartama alatt. A szabály be nem tartásáért első esetben a csapat elért helyezési számához három pontot hozzá kell adni, oly módon, hogy az összes többi mögötte végzett csapat egy helyezési számmal előrébb lép, második esetben a fordulóból való kizárás a büntetés.

(e) A technikai értekezleten való részvétel alól a versenybíróság különösen indokolt esetben felmentést adhat azon csapat részére, mely a távolmaradását, annak nyomós okával együtt az adott program megkezdése előtt a versenybíróság számára jelzi.

(f) A versenybizottság felügyelete mellett kijelölt személy általi sorsolás is végezhető, de a sorsolást a HSSZI – élő közvetítésen is figyelemmel kísérhető – online sorsolással is végezheti, melynek eredménye a www.ranglista.mohosz.hu oldalon is követhető.

5.5. Menetrend, a verseny indítása és a beérkezés rendje

(a) A versenyeken a nevezetes időpontokat – az indítási időpontokat – hangjelzéssel kell a résztvevők tudtára adni. A verseny hangjelzéseinek egyértelműnek és jól hallhatónak kell lennie, a hangjelzéseket lehetőség szerint automata jelzőrendszer biztosítja

(b) A versenyidő pontos kezdő és záró időpontját, valamint a verseny részletes programját a versenykiírás szabályozza.

5.5.1. A verseny indítása

(a) A szervező, a kiíráshoz mellékelt térképen köteles megjelölni az indítási zónát. Az indítási zónát a verseny helyszínén természetben is jól láthatóan meg kell jelölni. (indító kapu alkalmazása). Az indítási zóna méretét az indulók létszámának figyelembevételével kell meghatározni.

(b) A kihajózást követően a versenypályán a helyfoglalás érkezési sorrendben történik. Az azonos helyre érkezés esetén az a páros élvez előnyt, amelyik GPS- által mért sebessége előbb csökkent 2 km/h alá. Amennyiben egy csapat helyfoglalása során 75m-es körzetében más közlekedő versenycsapat is tartózkodik, a csapatnak a megállási szándékát a benzinmotor leállításával, és ezzel egyidőben jól látható kézfeltartással kell jelezni. Ezt követően a helyet foglalt csapatot 50m-en belül megközelíteni minden más versenycsapatnak tilos, az általános elhaladási szabályoknak megfelelően. A helyfoglalási időszak a kihajózás megkezdésétől számított 30 perc. Ez idő alatt a versenycsapatok nem horgászhatnak. A verseny megkezdésére a kiírásban meghatározott időpontban kerül sor. A technikai értekezleten a verseny szervezőjének a verseny kezdetét és végét jelző órához való igazodás lehetőségét biztosítania kell. A verseny indulásakor kerül elindításra a mérlegelő rendszer, így a versenyzők a verseny hivatalos elindítását a mérlegelő rendszer státusztában is ellenőrizhetik.

5.5.2. Beérkezés

(a) 6 óra 30 perccel az után, ,hogy a mérlegelő applikáció elindításra került, a a mérlegelő applikáció lezárásra kerül, ezt követően nem lehet érvényes fogást beküldeni. Eddig az időpontig minden csapat horgászhat, de érvényes fogásnak csak az eddig az időpontig a mérlegelő rendszerbe sikeresen regisztrált hal számít bele.

(b) A verseny végén nincs kötelező visszaérkezési idő, de a versenyen induló párosoknak a forduló eredményhirdetésén rész kell vennie (5.6.3.(a) pont) és vissza kell szolgáltatni a hivatalos mérőeszközt, és GPS adót a forduló után.

5.5.3. Eredményhirdetés

(a) A mérlegelés lezárása után 120 percen belül kell megkezdeni az eredményhirdetést, mely a forduló hivatalos programjának része, így minden csapatnak minimum 1 fővel képviseltetnie kell magát az eredményhirdetésen. Az eredményhirdetést követően minden csapatnak vissza kell szolgáltatni a hivatalos mérőeszközt, és GPS adót. Az a csapat, aki az eszközöket nem szolgáltatja vissza, a következő fordulóból a versenybíróság döntése értelmében kizárható.

(b) Az eredményhirdetésen való részvétel alól a versenybíróság különösen indokolt esetben felmentést adhat azon csapat részére, mely a távolmaradását, annak nyomós okával együtt az adott program megkezdése előtt a versenybíróság számára jelzi.

6. Technikai szabályok

6.1. Eszközök, felszerelés

6.1.1. A csónakra és a csónakhasználatra vonatkozó szabályok

(a) A csónakokban a jogszabályok által előírt kellékek használata kötelező, a vízi közlekedés országos és helyi szabályait minden versenyző köteles betartani. A versenyen a víz adottságainak megfelelő biztonságos csónakkal kell reszt venni.

(b) A verseny tisztaságának megőrzése érdekében minden versenycsapatnak biztosítania kell a kihajózás megkezdésétől a verseny lezárásáig olyan videófelvétel elkészítését, ami oly módon rögzíti a versenycsónakban az eseményeket, hogy az alapján a horgászat megkezdése, befejezése, az alkalmazott horgászmódszer, a halak szabályos fogása, ellenőrizhető legyen. Ez lehet mindkét versenyző testén megfelelően rögzített mozgókép rögzítésére alkalmas eszköz, vagy a hajóban egy, vagy több olyan fixen rögzített kamera, ami ennek a célnak megfelel. Ezen eszközök üzemeltetéséért, és a felvételek használható állapotban történő bemutatásáért a versenycsapat felel, abban az esetben is, ha az eszközt bérli, kölcsön kapja. A felvételeknek legalább 640X480 pixel felbontásúnak kell lenni, tömörítésével és képkockasűrűségével kapcsolatos elvárás nincs. A felvételen hang rögzítése nem szükséges. A versenycsapatoknak a készített felvételt a versenybíróság részére annak kérése esetén haladéktalanul át kell adni, olyan adathordozón, amely standard USB-C, USB, vagy SSD kártya olvasóval olvasható. Az a fogás, amelynek szabályos mivolta ilyen videófelvétellel nem igazolható, a versenybíróság döntése értelmében érvénytelenítésre kerül. A versenybíróság, amennyiben a fogás szabályossága minden kétséget kizáró módon egyéb módszerrel is bizonyítható, kizárólag egyhangú döntéssel, elfogadhat érvényesnek olyan fogást, amelyről a videófelvétel kizárólag technikai vis-major esetben nem áll rendelkezésre. A versenybíróságnak a megrendezett fordulót követően az első 3 helyezett csapat minden felvételét, kötelezően be kell kérnie. Ezen kívül a 4-10 helyezettek közül sorsolással még 3 csapatot kell kijelölnie ellenőrzésre, a fennmaradó csapatok közül 4 csapattól kell még sorsolással bekérni a felvételeket. A bekért felvételeken minden esetben kötelező ellenőrizni a versenyt követően a horgászat megkezdésének és befejezésének idejét, és a versenybe beszámításra kerülő fogások körülményeit. Azt, hogy mely felvételt a versenybíróság mely tagja ellenőrizheti, sorsolással kell eldönteni. Szabálytalanság gyanúja esetében a felvételt a versenybíróság minden tagjának ellenőriznie kell. Óvás, reklamáció, bejelentés esetén a versenybíróságnak az érintett felek videófelvételeit be kell kérnie, és azok felhasználásával kell az adott helyzetben döntést hoznia. A versenybíróságnak a felvételek ellenőrzésére a versenyt követő 6 naptári nap áll rendelkezésére, ezen időn belül a kötelezően előírt ellenőrzést el kell végezni. Amennyiben az ellenőrzés során szabálytalanságra derül fény, a verseny végeredményét és az alkalmazandó szankciót utólag is oly módon kell meghatározni, mintha a szabálytalanság az óvási perióduson belül került volna megállapításra. Az ilyen esetekről az összes a versenyen részt vevő csapatot hivatalosan tájékoztatni kell.

(c) Minden esetben, amikor a kikötött, lehorgonyzott, vagy haladó két csónak között minimum 50 méter távolság nincs, a maximálisan megengedett legnagyobb elhaladási sebesség 5 km/h (GPS-el mért sebesség), mind a versenyen, mind a versenyhez tartozó ki és behajózáskor, és a hivatalos edzésnapokon is. A vízi közlekedés ezen szabályainak megszegése SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(d) Bármilyen rendellenesség, probléma esetén a legközelebb álló csónakban lévő páros köteles segíteni a bajba jutott versenyző(k)nek[MOU1]. MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(e) Az elektromos és robbanó motor használata engedélyezett, amennyiben ezt a helyi szabályzat is megengedi.

(f) Halradar, szonár és GPS használata megengedett.

6.1.2. A halfogás eszközeire vonatkozó szabályok

(a) A merítőszák használata kötelező, a bottal vagy kézzel történő beemelés, valamint a vágóhorog vagy szájfogó használata tilos! A társ a hal szákolásában csak akkor segíthet, ha a csalija nincs a vízben. A nem merített vagy a társ által nem szabályosan merített hal nem számít bele az értékelésbe[MOU2][PB3].

(b) A versenyen (a klasszikus légyen és streameren kívül) bármilyen gyári, vagy házi készítésük műcsali használható. Természetes csalival horgászni tilos! (pl.: döglött kishallal való pergetés). A forgókanalak, wobblerek hármashorga lehet légyszerű. Önálló, szóló legyek, streamerek használata, beleértve a balinólmos-legyes készséget is, tilos! Tilos továbbá bármilyen etetés és bármilyen etetőanyag használata. MEGSZEGÉSE KIZÁRÁST VON MAGA UTÁN [11.4. BEKEZDÉS].

(c) A versenyzők összes felszerelésüket felvihetik a csónakra, de horgászni csak egy kézben tartott bottal lehet. Tilos a műcsalit letett bottal, vízáramlással mozgatni, vagy helyváltoztatás közben vontatni! A versenyeken használható botok hossza maximum 2,7 méter (9 láb) lehet. MEGSZEGÉSE FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.2. BEKEZDÉS].

6.2. A versenyzőkre vonatkozó technikai szabályok

6.2.1. Általános technikai szabályok

(a) Csak a kijelölt területen (versenypálya) lehet horgászni. Az adott forduló verseny kiírásának tartalmaznia kell egy Google map alapú térképet a versenypálya határairól és az esetlegesen kizárt szakaszokról. A versenypálya kijelölésénél be kell tartani a helyi horgászrend és a Víziközlekedés rendjéről szóló Hajózási szabályzat előírásait. A kijelölt versenypálya határán áthaladni tilos, de a csalival ki lehet dobni, kivételt képez ez alól, ha az adott vízterületen valamely horgászrendi korlátozás van érvényben (pl. kíméleti terület). A partról történő horgászat és a partra kilépés tilos. A partra lépést a versenybíróság előzetesen különösen indokolt esetben engedélyezheti. Amíg a csapat egyik tagja a parton tartózkodik, addig a csapat másik tagja sem horgászhat. A versenyen kizárólag csónakból (ide értve a kisgéphajókat is) lehet horgászni. A fenti rendelkezés megszegése esetén, első esetben a csapat elért helyezési számához három pontot hozzá kell adni, oly módon, hogy az összes többi mögötte végzett csapat egy helyezési számmal előrébb lép, második, vagy különösen súlyos és szándékos esetben a fordulóból való kizárás a büntetés. MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(b) Horgászat közben a csónakok között minimum 50 méter, távolságot kell tartani. A versenybírók ezt mindenkor kötelesek a helyszínen a rendezők pedig a GPS adatok alapján ellenőrizni, és a szabályt betartatni. A szabályt akkor is be kell tartatani, ha a kisebb távolság a csapatok tudtával és beleegyezésével jött létre. Fentiek figyelmen kívül hagyandók, amennyiben a csapatok 50 m-en belülre nem lehorgonyzott állapotban, hanem a csapatok egymás melletti elhaladásánál, helyváltoztatás közben kerülnek. Folyóvízen csorgás közben, a lekötött vagy csorgó csapat fölött 50 méteren belül, és csapat alatt 50 méteren belül nem lehet horgászni. Amennyiben a pálya adottságai miatt, egy horgászó csapat melletti elhaladás 50 méteren belül történik, a nem horgászó csapat a horgászatot a lehető legcsekélyebb mértékben zavarhatja.(És az 5km/h sebességkorlátozást ebben az esetben is természetesen be kell tartani) MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].A 50 m meghatározásában a mérési eszközök pontatlanságát figyelembe véve 10%-os tűréshatárt kell alkalmazni. A versenypálya határa vonatkozásában 3m tűréshatárt kell alkalmazni. Elődöntők esetén a HSSZI és a szervezők javaslatára, a szövetségi kapitány jóváhagyásával a fenti szabályoktól el lehet térni, de azt legkésőbb a versenyt megelőző héten elektronikusan kiküldendő technikai tájékoztatóban közzé kell tenni.

(c) Egy csónakban egy páros, azaz két versenyző foglal helyet. A verseny esetén, a robbanó motor üzemeltetése közben minden nemű horgászat tilos, horgászat közben a villanymotor használható helyváltoztatásra és rögzítésre is. Folyóvízen súly és kötél vonszolása tilos! Nem sportszerű magatartás, ha a csónak mozgását a versenyző úgy befolyásolja, hogy ezzel nem a saját horgászatának eredményességét kívánja növelni, hanem másik versenyzőt kíván akadályozni. Az ilyen eseteket a versenyzőknek lehetőleg azonnal jelentenie kell a versenybíróságnak, akik megteszik a szükségesnek ítélt intézkedéseket. A fenti rendelkezések MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(d) A versenyzők semmiféle külső fizikai segítséget nem fogadhatnak el, kivétel vészhelyzet esetén (pl. baleset). A fenti rendelkezés bizonyítható MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(e) A kijelölt versenypályán belül a horgászhelyét mindenki önállóan választhatja meg, és a versenyidőn belül akár többször is megváltoztathatja.

(f) A megakasztott halat lehetőleg helyben maradva kell kivenni, kivéve, ha ez a hal méreténél fogva nem lehetséges, vagy eleve sodortatott, vagy mozgó csónakból történik a horgászat. Ebben az esetben mozgó csónakból is történhet a fárasztás.

(g) Verseny közben a versenypályát elhagyni csak a versenybírók engedélyével és felügyelete mellett, indokolt esetben lehet, azonban ezen időtartam alatt tilos horgászni[MOU4]. MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(h) Amennyiben a csapat a versenyt folytatni nem tudja, a pálya elhagyásáig fogott és lemérlegelt halai a versenybe beszámítanak.

6.2.2. Halak mérése és érvényesítése

(a) A verseny értékelésébe kizárólag a szájba, vagy a kopoltyúfedő hátsó vonalától előre, a száj közvetlen közelébe akadt, horoggal fogott ragadozó halak számítanak bele. A szabálytalanul megakasztott halak mérésre való bemutatása KIZÁRÁST VON MAGA UTÁN [11.4. BEKEZDÉS].

(b) Minden meg fogott hal mérlegelését és regisztrációját a fogást követően azonnal el kell végezni. A mérlegelés fényképezéssel és a szervezők által biztosított WEB vagy telefonion applikáció felület használatával történik. A mérlegelést minden páros magának végzi el, a verseny kezdetét megelőzőleg a szervezők által a páros részére biztosított hivatalos mérlegelő eszköz segítségével. A mérlegelt hal akkor számít szabályosnak, ha a beküldött fényképen egyértelműen látszik, hogy a jobb oldalára lefektetett hal feje a skála 0 pontját érinti, és a fénykép minősége megfelelő az elbíráláshoz. A párosnak a lehető legrövidebb idő alatt, a hal épségét nem kockáztatva el kell végezniük a mérlegelést. A résztvevőnek ellenőriznie kell, hogy telefonos eszközének a fényképképek megfelelő továbbításhoz, internet kapcsolata aktiválva van. A halakról készült fotónak, jó minőségűnek (élesnek és olvashatónak) kell lennie, látszani kell a hal teljes hosszának, és a mérőcső cm osztásának, a fényképet közvetlenül a WEB felületen kell küldeni, vagy az applikációban elkészíteni Az átviteli nehézségekért-hiányzó kapcsolatért, mentséget csak akkor lehet adni, ha a technikai problémát a versenyző a versenybíróságnak azonnal jelezte, ez esetben a versenybíróság a technikai probléma ellenőrzéséről intézkedik. A fenti rendelkezés bizonyítható megszegése (a GPS adók helymeghatározása szerint nagyobb helyváltoztatás nélkül, de jelentős késlekedéssel feltöltött halak esetében) SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS]. Az értékelésbe csak a versenyidőn belül beküldött halak számítanak, a mérlegelő rendszer zárása után utólagosan bemutatott képek illetve halak nem kerülnek regisztrálásra. A hal mérlegelésekor készített fotó és a Web alapú rendszerbe való feltöltés között maximum 10 perc telhet el. A versenybíróság a verseny teljes ideje alatt, és azt követően az eredményhirdetésig bármikor kérheti a fogott halak egyediségének bizonyítását. A mérethatárt nem elérő halak nem küldhetők be a mérlegelő rendszerbe. Ennek megszegése figyelmeztetést von maga után. MEGSZEGÉSE FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.2. BEKEZDÉS].

(c) A halat a mérlegelést követően minél hamarabb, élve vissza kell helyezni a vízbe. Az esetleg a mérlegelés során elpusztult, vagy elúszni nem képes halat a versenybírónak kell átadni, az a vízbe vissza nem helyezhető. A versenyzők csónakjaiban, vagy azokhoz bármilyen módon rögzítve, a versen ideje alatt élő hal csak a fárasztás és a mérlegelés ideje alatt lehet. Ez alól kivételt képez a méreténél fogva a biztosított hivatalos mérőeszköz hosszát meghaladó méretű hal, melynek fogását azonnal jelenteni kell a versenybíróságnak, akik a hal mérlegeléséről a lehető legrövidebb időn belül gondoskodnak. Ezen szabály megszegése, illetve a mérlegeléssel kapcsolatos szándékos szabályszegés KIZÁRÁST VON MAGA UTÁN [11.4. BEKEZDÉS] A versenyzők elemi érdeke a verseny tisztaságának megőrzése és a visszaélések megelőzése. Amennyiben egy mérlegelt hallal kapcsolatban a versenybizottság óvást nyújt be a versenyző ellen (pl.: két teljesen azonos méretű és kinézetű hal egymás után rövid idővel történő mérlegelésével kapcsolatban) a versenyzőnek kell igazolnia a fogás valódiságát, ennek a legegyszerűbb módja a halak elengedéséről készített rövid telefonos videófelvétel vagy a hajóban rögzített kamera felvétele.

7. Halvédelmi szabályok

7.1. Halak védelme

(a) A versenyzők kötelesek megfogott halaik épségének megőrzéséről gondoskodni a 7.2.(a) bekezdésben meghatározott felszerelések használatával. MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(b) A halakból kíméletesen kell a horgot eltávolítani. Tilos a szándékos ún. rázás, valamint a horog erőszakos kiszakítása! A halak bármilyen megcsonkítását szankcionálni kell. MEGSZEGÉSE SÁRGA LAPOS FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.3. BEKEZDÉS].

(c) A halgazdálkodási hasznosító javaslatára, a versenybizottsággal vagy a HSSZI munkatársával egyeztetve a fentiektől szigorúbb szabályok is alkalmazhatók. Amennyiben a szigorítás a versenyzők részéről nem igényel újabb halvédelmi eszközök beszerzését, a szigorítás közzététele történhet az első fordulót megelőző technikai tájékoztatón, egyéb esetben a szigorítást a versenykiírásnak kell tartalmaznia.

(d) A szabályzat 6. fejezete további halvédelmi előírásokat tartalmaz.

7.2. Halvédelmi eszközök

(a) A versenyzőknek rendelkezniük kell a 6. fejezetben meghatározottnak megfelelő merítővel és a horog kíméletes eltávolítására alkalmas horogszabadítóval (fogó, érszorító csipesz, stb.). MEGSZEGÉSE FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.2. BEKEZDÉS].

(b) A versenyzők kötelesek a halvédelmi eszközöket rendeltetésüknek megfelelően, a szabályzatban megadottak szerint használni. Amennyiben a szabályzat más bekezdései eltérően nem rendelkeznek MEGSZEGÉSE FIGYELMEZTETÉST VON MAGA UTÁN [11.2. BEKEZDÉS]. A halvédelmi eszközök használatának előírásait és a vonatkozó szankciókat a 6. fejezet tartalmazza.

(c) A halvédelmi szabályok a nem mérlegelhető fajú és méretű halak, valamint a versenyidőn túl, a lefújását követően akasztott és megfogott halak esetén is érvényesek a vonatkozó szankciókat szükség esetén ezen fogásokra is alkalmazni kell.

8. Eredményekkel kapcsolatos rendelkezések

8.1. Eredmények számítása

(a) A versenyeken fordulónként rangsorolt értékelést kell készíteni. Az értékelésben a szabályoknak megfelelően fogott a versenykiírásban rögzített fajú és minimum méretű ragadozó halak (csuka, harcsa, balin, süllő, kősüllő, domolykó, jászkeszeg, sügér, feketesügér) orrcsúcstól a farokúszó végig cm-ben mért hosszának a négyzetre emelt értéke adja a halak pontértékét (a páros két versenyzője által fogott halak pontértéke összeadódik). A halak hosszának mérésekor, minden megkezdett cm számít. (Pl.: 65.7 cm-es halat 66 cm-esként ként kell figyelembe venni, és 66X 66 =4356 pontot kap. A 65,1 cm-es halat szintén 66 cm-esként kell regisztrálni, és 66X66=4356 pontot kap. Az értékelésre kerülő halfajok maximális darabszámát és minimum méretét az egyes fordulók verseny kiírásában kell rögzíteni. A versenykiírásban, amennyiben az adott fordulóban minden beszámított halfajra vonatkozóan kerül maximális darabszámkorlátozás meghatározásra, automatikusan el kell hagyni a halak hosszának négyzetre emelését, és a halak pontszámát azok megállapított hosszával azonos módon kell számítani. Amennyiben a versenykiírás nem rendelkezik erről, akkor nincs maximálva az egyes halfajok értékelésre kerülő darabszáma.

(b) A fogott halak hossza alapján számított pont egyenlőség esetén a több darab halat fogott csapat a kedvezményezett, azonos darabszám esetén a legnagyobb hal hossza dönt.

(c) A fenti pontozási rendszer a halak méretére bevezetett méretkorlátozással együtt érvényes. A méretkorlát alatti halak sem a cm-es mérésbe, sem a fogott darabszámba, sem pedig a legnagyobb hal szerinti elbírálásba nem számítanak bele. A minimum méretet el nem érő halra a kerekítés nem vonatkozik. (pl. egy 34,9 cm hosszú csuka nem bemérlegelhető).

(d) A kifogott halakra orrcsúcstól farokúszó végéig mérve az alábbi méretkorlátozás érvényes: csuka:35 cm harcsa: 50 cm balin: 30 cm süllő: 30 cm kősüllő: 25 cm domolykó: 20 cm jászkeszeg: 25 cm sügér: 15 cm feketesügér: 20 cm. Az egyes fordulók kiírásában az értékelhető halfajok, a halak méretkorlátozása, és darabszám korlátozása is eltérhet ezen szabályzattól. A fogható halfajok korlátozását, vagy bővítését az adott forduló kiírásában egyértelműen szerepeltetni kell.

(e) A fordulók kiértékelése alapján a párosok helyezési számot kapnak. Az azonos fogási eredményt elérő párosok olyan helyezési számot kapnak, amely az így elérhető helyek átlagával egyenlő. A nullázó párosok valamennyien a helyezési szám nélkül maradt helyezések átlagával azonos helyezési számot kapnak. (Példa: 24 párosból álló forduló 12 helyezett mellett 12 nullázó, ez utóbbiak mindegyike (13+24):2= 18,5 helyezési számot kap.) A[MOU5] fordulóra benevezett, de azon valamilyen oknál fogva részt nem vevő, vagy kizárt csapatok beszámítanak a halat nem fogó csapatok pontszámának kiszámításába annak érdekében, hogy a bajnokság valamennyi fordulóján egységes elvek szerint legyenek pontozva a halat fogó és nem fogó csapatok. A meg nem jelent, vagy kizárt csapatok azonban az így fordulón elért legmagasabb pontszám+10 ponttal kerülnek értékelésre a forduló tekintetében.

(f) A bajnokság végeredményének értékelésekor az egyes fordulók helyezési számainak csapatonkénti összeadását követően legkisebb pontszámmal rendelkező páros a győztes.

(g) Azonos pontszám esetén a fordulókon elért legjobb helyezési számok sorrendjében történik meg a rangsorolás. (például két páros fogása fordulónként: 6+4+2+1+5+1=19 helyezési szám, illetve 3+5+8+1+1+1= 19 helyezési szám, nyertes az, aki a három 1-es helyezési számú eredményt érte el). Amennyiben a bajnokság valamennyi fordulójának helyezési száma egyezik, úgy a fordulók során csapatonként fogott halak összesített pontértéke, annak egyezősége esetén a több halat fogott csapat a kedvezményezett, azonos darabszám esetén pedig a legnagyobb hal hossza dönt.

(h) Az értékelést a HSSZI munkatársa vagy az OVHB megbízott képviselője végzi. A versenybizottság tagjainak aláírása nélkül az eredmény nem véglegesíthető. A bajnokságon az egyes fordulók külön-külön is értékelésre kerülnek, az első három helyezett páros serleget kap. A bajnokság első három helyezettje arany-, ezüst-, bronzérmet kap. Az elődöntők és a döntő első három helyezettje serleget kap, a bajnokság győztese egy évig őrzi a magyar bajnoki címmel járó vándorserleget. Az érmeket, kupákat minden esetben a MOHOSZ biztosítja, és azokat az OVHB jelenlévő képviselője vagy megbízottja adja át.

(i) Az elődöntőkből a döntőbe továbbjutó versenyzők számát az egyes elődöntőkön részvevők létszámának arányában kell meghatározni az 5.2.(d) pont szerint. Amennyiben a továbbjutók létszámára nem egész szám adódik, akkor a kerekítés szabályait kell figyelembe venni.

8.2. Ranglistaszámítási szabályok

8.2.1. Csónakos Pergető ranglista

(a) A ranglista az utolsó négy évi Csónakos Pergető Országos Bajnokság eredménye alapján kerül összeállításra, az alábbiak szerint: Az adott évi Országos bajnokság eredménye alapján a páros minden tagja számára maximum 80, az értékelt versenyelőzményekkel együtt (előző három évből a két legjobb eredmény) összesen 160 pont érhető el. A pontozásban az előző 3 országos bajnokság eredményeiből a két legjobb eredmény és az adott évi országos bajnokság eredménye szerepelnek. A tárgyévet megelőző beszámított országos bajnokságok első helyezettjei 40–40 pontot kapnak, a második helyezettjei 39–39-et, majd a pontozás így egyesével csökken a 40. helyezettek 1–1 pontjáig. Az adott évi országos bajnokság döntőjében az első helyezettjei 80–80 pontot kapnak, a második helyezettek 78–78-at, majd a pontozás így csökken a 40. helyezettek 2–2 pontjáig, a mögöttük végzett párosok nem kapnak ranglista pontot. (b) A csónakos pergető ranglistát az adott év bajnokságának végén 7 naptári napon belül közzé kell tenni a ranglista.mohosz.hu oldalon.

8.3. Válogatott keret és válogatott csapat

(a) Az adott évi csónakos pergető válogatott keret az országos bajnokságot követően kerül megállapításra A válogatott keretet a ranglista első öt helyén végzett párosa alkotja, azzal a kikötéssel, hogy nem lehet válogatott keret tag az a versenyző, aki a ranglista számolás alapjául szolgáló legutolsó országos bajnokságán nem vett részt.

(b) A válogatott keret automatikusan kiegészül az adott év országos bajnok párosával, annak ranglistahelyezésétől függetlenül.

(c) A világbajnokságra utazó csapatot a szövetségi kapitány a válogatott keret párosaiból állítja össze, a szövetségi kapitány döntését az OVHB hagyja jóvá.

(d) Utazó keretből a szövetségi kapitány döntése értelmében kizárható az a csapat, amely nem vállalja, hogy részt vesz a VB eredményességéhez szükséges felkészülésen. A szövetségi kapitány döntését az OVHB hagyja jóvá.

(e) A világbajnokságon induló csapatot a világbajnokság minden versenynapján a szövetségi kapitány jelöli ki. A válogatott párosok cserélhetnek párt, de az egyik tagnak indulnia kell, és a másik tagnak – aki nem indul – írásban nyilatkoznia kell erről. További előírás, hogy a helyettesítő csapattárs a válogatott keret tagja legyen.

(f) Amennyiben a kerettagságról valamely páros lemond, a bajnokság résztvevői közül a ranglistán soron következő páros lép a helyére.

8.4. Adminisztrációs rendelkezések

(a) A versenyek két legfontosabb dokumentuma a versenykiírás és a jegyzőkönyv (versenyértékelés). A jegyzőkönyv részei a levezető lapok és az eredményösszesítés.

(b) A jegyzőkönyv tartalmazza a verseny pontos megnevezését, időpontját és helyszínét, a verseny során kiszabott sárga lapos és kizárással járó szankciókat, valamint az OVHB hatáskörébe tartozó észlelt szabálytalanságokat, a szabálytalanság körülményeinek pontos leírását; a versenybizottság tagjainak felsorolását. A jegyzőkönyvet a versenybizottság tagjai aláírásukkal hitelesítik.

(c) Az országos bajnokságok eredményeinek, illetve a ranglistaeredmények nyilvántartása és közzététele HSSZI feladata.

9. Versenybizottság, versenybírók

9.1. Versenybizottság

(a) A versenybizottság minimum 3, maximum 7 5 tagból áll. Elnöke: az OVHB jelenlévő tagja, vagy a HSSZI munkatársa vagy megbízottja. Tagjai: az OVHB jelenlévő tagja(i), a HSSZI munkatársa és a verseny főszervezője vagy szervezői. A technikai értekezleten ismertetni kell azt a helyet vagy telefonszámot, ahol a versenybíróság egy tagja állandóan elérhető. 

(b) A versenybizottság határozatait szavazattöbbséggel hozza, szavazategyenlőség esetén a versenybizottság elnökének szavazata dönt.

9.2. Versenybírók

(a) A versenyen a szervezők kötelesek versenybírókat kijelölni, akik a versenybizottság által kijelölt területen kell tartózkodjanak, és figyelemmel kísérik a versenyt. A versenybírók lehetnek a versenybizottság tagjai.

(b) A versenybírók létszámát a versenybizottság határozza meg, a versenyen induló versenyzők létszámának figyelembevételével. A versenybíró(k) feladata a versenyzők horgászatának figyelemmel kísérése, a szabályok betartásának ellenőrzése. A verseny tisztaságának megőrzése érdekében a versenybíróság az indulás előtt átvizsgálja a versenyzők csónakjait, a használt felszereléseket a verseny folyamán át- illetve megvizsgálhatják

(c) A versenybírók kötelessége a versenyzőket figyelmeztetni az észlelt szabálytalanságokra. Az ismétlődő vagy súlyos szabálytalanságokról kötelesek a versenybizottságot értesíteni. A Csónakos Pergető Országos Bajnokságon a versenyző a versenybírónak tehet észrevételt.

(d) Versenybíró által észlelt, kizárással járó szabálytalanság esetén a versenybizottság vezetője a versenyzővel és a versenybíróval egyezteti az eset körülményeit, ezt követően tájékoztatja a versenybizottságot. A versenybizottság az érintettek és az elérhető tanúk meghallgatását, valamint az elérhető kép- vagy videofelvételek megtekintését követően dönt a versenyző kizárását illetően.

10. Óvás

10.1. Óvás benyújtása

(a) Reklamációt vagy óvást be lehet jelenteni szóban is, de a verseny befejezését követő 60 percen belül írásban is be kell nyújtani. Az értékeléssel kapcsolatban, annak közzététele után 30 percig van helye reklamációnak. Valamennyi benyújtott óvás esetén, valamennyi versenyen egységesen 10 000 Ft összegű kauciót kell befizetni. Amennyiben az óvást a versenybizottság megalapozottnak találja, a kauciót a reklamáló visszakapja, amennyiben nem, akkor a kaució az OVHB költségvetését illeti. Óvást kizárólag a versenyző nyújthatja be.

(b) Az óvásnak tartalmaznia kell az érintett felek megjelölését, a lehetséges tanúk megjelölését, a vélt szabálytalanság leírását, illetve a szabályzat azon pontjának megadását, amire az óvást alapozzák.

10.2. Kivizsgálás

(a) Amennyiben a benyújtott óvás alapján a versenybizottság szabálytalanságot valószínűsít, szükség esetén az érintett feleken túl további tanúkat is meghallgathat.

(b) Amennyiben a benyújtott óvás alapján versenybizottság úgy ítéli meg, hogy az óvás nem megalapozott vagy a szabálytalanság elkövetése kizárható, az ügyet lezárhatja.

10.3. Döntés és határozat

(a) A versenybizottság határozattal intézkedik az óvások elbírálásáról, valamint a bírói bejelentésekről. A határozat minden esetben tartalmazza az eset leírást és az azzal kapcsolatos minden információt. A versenybíróság határozatait szavazattöbbséggel hozza, szavazategyenlőség esetén a versenybíróság elnökének szavazata dönt.

(b) Amennyiben a versenybizottság döntésképtelen, vagy az érvényben lévő szabályzat alapján a döntéshozatal nem lehetséges, úgy a versenybizottság jelen levő tagjai az óvást a HSDB hatáskörébe rendelhetik.

(c) A versenybizottság a szankcióval érintett versenyzőt köteles haladéktalanul értesíteni.

10.4. Jogorvoslat

(a) Az óvás alapján hozott versenybizottsági határozat ellen fellebbezést a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottsághoz lehet benyújtani.

10.5. Adminisztráció

(a) Az óvás, az óvással kapcsolatban meghallgatott tanúvallomások és a döntésről hozott határozatok a versenyjegyzőkönyv részét képezik.

(b) Az óvással kapcsolatos dokumentumokat a versenyt követően haladéktalanul el kell juttatni az HSDB felé.

11. Szankciós rendelkezések

11.1. Fogás érvénytelenítése

(a) Minden, a halfogás során elkövetett szabálytalanság esetén a fogás érvénytelennek minősül.

(b) A fogás érvénytelenítés halmozódása önmagában nem von maga után súlyosabb szankciót.

11.2. Figyelmeztetés (szóbeli vagy írásbeli)

(a) A párost figyelmeztetésben kizárólag a versenybizottság tagja részesíthet, ami megalapozott esetben történhet szemtanú jelzése, a verseny során alkalmazott GPS jeladó adatai, vagy képfelvétel alapján. A figyelmeztetés során a versenyző páros figyelmét fel kell hívni a szabálytalanságra, és fel kell szólítani a szabálytalanság felfüggesztésére. A versenybíró a későbbiek során köteles ellenőrizni a szabálytalanság megszűntetését vagy a szabálytalan magatartás felfüggesztését. Amennyiben a szabálytalanság továbbra is fennáll, újabb figyelmeztetésben kell részesíteni a versenyző páros, ami sárga lapos figyelmeztetést von maga után.

(b) Figyelmeztetést von maga után az 6.1.2(c), 6.2.2.(b), 7.2.(a), 7.2.(b) pontok megsértése.

(c) Ugyanazon 1-3 fordulós verseny során egyazon párosra kiszabott második figyelmeztetés esetén a figyelmeztetéseket írásban is rögzíteni kell a jegyzőkönyvben. A második figyelmeztetés sárgalapos büntetést von maga után. Amennyibe ezt követően az országos bajnokság során a páros újabb figyelmeztetést kap, a párost ki kell zárni.

(d) Figyelmeztetésben csak a versenybizottság tagja részesítheti a párost.

11.3. Sárga lapos figyelmeztetés

(a) Amennyiben a versenybizottság tagja megalapozottan úgy ítéli meg, hogy egy versenyző sárga lapos figyelmeztetéssel járó szabálytalanságot követ vagy követett el, a versenyző figyelmét fel kell hívni a szabálytalanságra, a sárga lapos figyelmeztetés várható kiszabására és fel kell szólítani annak felfüggesztésére. A versenybíró a későbbiek során köteles ellenőrizni a szabálytalanság megszűntetését vagy a szabálytalan magatartás felfüggesztését. Amennyiben a szabálytalanság továbbra is fennáll, újabb sárga lapos figyelmeztetésben kell részesíteni a versenyzőt.

(b) A sárgalapos büntetés 3 helyezési pontos büntetést von maga után abban a fordulóban amikor a páros a szabálytalanságot elkövette. A sárgalapot kapott páros mögött végzett párosok eredményét ehhez viszonyítva kell megállapítani.

(c) A sárga lapos figyelmeztetést kizárólag a versenybizottság szabhat ki, amely a döntését követően lép érvénybe.

(d) Azonnali sárga lapos figyelmeztetést von maga után a 6.1.1.(c), 6.1.1.(d), 6.2.1.(a), 6.2.1.(b), 6.2.1.(c), 6.2.1.(d), 6.2.1.(g), 6.2.2.(b), 7.1.(a), 7.1.(b) pontok megsértése.

(e) Az egyazon országos bajnokságban kapott második sárgalapos büntetés kizárást von maga után.

11.4. Kizárás

(a) Amennyiben a versenybizottság tagja megalapozottan úgy ítéli meg, hogy egy versenyző kizárással járó szabálytalanságot követ vagy követett el, a versenyző figyelmét fel kell hívni a szabálytalanságra, annak következményére és fel kell szólítani annak felfüggesztésére.

(b) Kizárást von maga után a 6.1.2.(b), 6.2.2.(a), 6.2.2.(c) pontok megsértése.

(c) A horgászversenyből ki kell zárni azt a versenyzőt, aki a halakkal való kíméletes bánásmód szabályainak nem tesz eleget, környezetét és a vizet veszélyezteti és ki lehet zárni azt, aki megbotránkoztató magatartást tanúsít, felszólításra sem hajtja végre a versenyszervező vagy a versenybíró utasításait, nem ügyel környezete tisztaságára, vagy tudatosan megszegi a versenyre vonatkozó szabályokat.

(d) A versenybizottság kizárólag bizonyíthatóan szándékos módon elkövetett szabálytalanság esetén élhet a kizárással, gondatlanságból elkövetett szabálytalanság estén a HSDB dönthet a kizárásról.

(e) A versenybizottság által kizárt versenyző az adott fordulóra az elérhető legnagyobb helyezési számot kapja. Amennyiben a versenybizottság úgy határoz a verseny folytathatóságáról a HSDB dönt.

(f) A kizárt versenyző a forduló legmagasabb helyezési számát+10 helyezési számot kapja. A szabálysértésekről az OVHB-t a jegyzőkönyvben értesíteni kell, amely megteszi az esetlegesen szükséges további intézkedéseket (fegyelmi eljárás). A bizonyíthatóan tudatos szabálysértés súlyosbító körülményként értékelendő. A szabálysértési ügyekben – szükség esetén az etikai bizottság véleményezése után – kizárólagos joggal az Horgász Versenysport Döntőbíróság dönt.

(g) A6.2.2.(c) pont megszegése az OVHB döntése alapján 5 éves eltiltással sújtható.

11.5. Egyéb szankciós rendelkezések

(a) Az a versenyző, aki a kiírásban meghatározott időpontig nem regisztráltatta magát, a versenyen nem indulhat.

(b) Amennyiben a versenybizottság bármely tagjának vagy tagjainak javaslatára a versenybizottság vagy a versenybíróság – elbírálása szerint – a versenyzőnek sárga lapot ad, ez három évig érvényben marad. Ha a versenyző a három évig érvényben lévő korábbi sárga lap mellé újabb sárga lapot kap, akkor arról a versenyről, ahonnan a második sárga lapot kapta, kizárásra kerül. A sárga lapot kapott versenyzők névsorát HSSZI tartja nyilván. A szabálysértésekről a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottságot értesíteni kell, amely megteszi a szükséges további intézkedéseket (etikai, illetve fegyelmi eljárás). A bizonyíthatóan tudatos szabálysértés súlyosbító körülményként értékelendő. A szabálysértési ügyekben, kizárólagos joggal a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottság dönt, határozatai ellen fellebbezésnek nincs helye.

(c) A versenybizottság jogosult a fent nem szabályozott, de a verseny eredményét szabálytalan vagy etikátlan módon befolyásoló, verseny közben elkövetett cselekedeteket a 11.1., a 11.2., a 11.3. és a 11.4. fejezetek szerinti szankciókkal súlytani. Ilyen esetekben a versenybizottság, csak úgy szabhat ki szankciót, hogy annak következménye indokolatlan módon ne befolyásolja a verseny eredményét.

11.6. Jogorvoslat

(a) A versenybizottság határozatai és a kiszabott szankciók elleni fellebbezést a MOHOSZ Horgászsport Döntőbizottsághoz lehet benyújtani.

(b) A jogorvoslati kérelmeket írásban, a Horgászsport Döntőbizottságnak címezve, a MOHOSZ titkárságon (1124 Budapest, Korompai utca 17.) kell leadni, a döntést követő 5 napon belül.

12. Hatályba léptetés

(a) A jelen versenyszabályzatot a MOHOSZ Országos Versenyhorgász Bizottsága 2018. január 1-én fogadta el. Módosítva 2020. február 24., 2021. február 12., 2023. február 1., 2024. január 16., 2025. február 14.

(b) A jelen szabályzatban nem érintett kérdésekben az OVHB állásfoglalásai a mérvadók.

(c) Az érvényben lévő Csónakos Országos Versenyszabályzatot a http://nyito.mohosz.hu oldalon közzé kell tenni.

A teljes verzió a linkre kattintva letölthető!