A Magyar Országos Horgász Szövetség pályázati kiírása a „Horgászszervezetek kisléptékű infrastrukturális beruházásai a horgászati, horgászturisztikai szolgáltatásfejlesztés érdekében” jogcímen történő 2024-2025. évi támogatásra

Pályázati kódszám: BÖBE-VI/1/2024. Jóváhagyva: 2024. szeptember 30. Pályázati határidő: 2024. november 30.

 A Magyar Országos Horgász Szövetség (a továbbiakban: MOHOSZ) Elnöksége, valamint Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központja (a továbbiakban: OHSZK) a MOHOSZ Elnökségének döntése alapján a jelen pályázati kiírással a „Beruházási és Önrészbiztosítási Célelőirányzat (BÖBE)” keretében  a  „horgászszervezetek kisléptékű infrastrukturális beruházásai a horgászati, horgászturisztikai szolgáltatásfejlesztés érdekében” jogcím támogatását hirdeti meg, melynek fedezetét a BÖBE célelőirányzatra biztosított, 2024. évi elkülönített szövetségi céltámogatási alap keretösszege biztosítja.

 1. A támogatás tervezett keretösszege:

A vissza nem térítendő támogatás keretösszege 250.000.000 forint, azaz kétszázötvenmillió forint, amely az esetlegesen fizetendő közterheket nem tartalmazza. Az Elnökség a jelen kiírás alapján beadott pályázatok mennyisége és minősége függvényében fenntartja a jogot a keretösszeg módosítására, illetve túligénylés esetén a pályázatok beadási idősorrend és/vagy a pályázó horgászati, horgászturisztikai jelentősége szerinti elbírálására.

2. A támogatást igénylők köre:

Egyszerűsített pályázatot (a továbbiakban: pályázat) adhatnak be a MOHOSZ azon halgazdálkodási hasznosítói jogállású, vagy saját tulajdonú horgászati és/vagy horgászturisztikai infrastruktúrát üzemeltető tagszövetségei és tagszövetségi tagegyesületei, melyek legalább 2022.01.01-től az országos horgászszövetségi rendszer részei (a továbbiakban valamennyi megjelölt horgászszervezet együtt: pályázó). A pályázó részéről a 3. pont szerinti szabályozásnak megfelelő, a 7. pont szerint meghatározott számú pályázati regisztrációs adatlap (a továbbiakban: adatlap) nyújtható be.

2024-ben, illetve 2025-ben nem pályázhat, vagy benyújtott pályázata esetén elutasításra kerül az a horgászszervezet, mely a 2022. vagy 2023. évben (2025. évi pályázat esetén továbbá a 2024. évben) MOHOSZ-al kötött támogatási szerződésben vállalt feltételekkel határidőre, vagy – méltányossági elnökségi döntés esetén – a felszólításban megállapított póthatáridőre nem, vagy nem megfelelően számolt el; továbbá, ha a MOHOSZ Alapszabályában, választmányi határozatában, MOHOSZ (ideértve OHSZK, Horgászjegy Kft.) szerződésben előírt kötelezettségét írásos felszólításra, az ott meghatározott módon és határidőre sem teljesítette. 

3. A pályázható támogatás meghatározása és mértéke, egyes fogalom-meghatározások:

Pályázat nyújtható be a pályázó saját tulajdonában vagy halgazdálkodási haszonbérletében, alhaszonbérletében lévő nyilvántartott halgazdálkodási vízterületen vagy annak partján, illetve a bejelentett pályázói székhely, telephely területén (továbbiakban együtt: célterület) tervezett olyan beruházásokra vagy felújításokra, melyek által az adott célterület szolgáltatási, horgászturisztikai szempontú fejlesztése valósul meg. 

3.1. Fogalom-meghatározások

-   Bejelentett székhely, telephely: A pályázat benyújtásakor a civil szervezetek nyilvántartásában szereplő székhely, vagy telephely.

-   Fejlesztés: A Számviteli törvény szerinti beruházás vagy felújítás.

-   Beruházás: Tárgyi eszköz beszerzés, valamint ingatlanon vagy a célterületen végrehajtott olyan bővítés, átalakítás, mely az ingatlan élettartamának és értékének növelését, kapcsoltan funkcióinak vagy kapacitásának bővítését eredményezi.

-   Felújítás: Az elhasználódott tárgyi eszköz eredeti állapotra történő helyreállítását, kapcsoltan a továbbműködéshez szükséges korszerűsítését, funkcióbővítését szolgáló, egyszeri vagy időszakonként visszatérő olyan tevékenység, melynek eredményeképpen a tárgyi eszköz élettartama megnövekszik, műszaki állapota alapján annak működtetése hosszabb távon biztosított. Felújításnak számít a tárgyi eszköz korszerűsítése is.

-   Tárgyi eszköz: Jelen pályázati kiírás tekintetében valamennyi ingatlan (épület, építmény), a Számviteli törvény szerinti értékhatárt meghaladó műszaki berendezés, gép, egyéb berendezés és felszerelés.

-   Fenntartási kötelezettség: A pályázónak kötelezettséget kell vállalnia arra, hogy a pályázat keretében létrehozott fejlesztéseket, az azokat megalapozó, a pályázat beadásának időpontjában végzett, illetve a pályázat keretében a jövőben vállalt horgászati és horgászturisztikai szolgáltatási tevékenységeket a támogatás záró beszámolójának benyújtásának napjától számított 5. év végéig a saját költségén, külön rögzített nyitvatartással fenntartja és üzemelteti.

-   Támogatási intenzitás: a jelen pályázati kiírás szerint az adott fejlesztésre számított nettó megvalósítási, beszerzési és engedélyezett járulékos költségek összegének 3.4. pont szerint %-ban meghatározott támogatási hányada.

-   Támogatás: a megállapított támogatási intenzitás segítségével kiszámított támogatási összeg, amely 1000 Ft-ra kerekítve kerül meghatározásra. 

-   Nap: naptári nap.

3.2. A fejlesztés megvalósításának időszaka

A támogatott fejlesztés megvalósítása a pályázat pozitív elbírálását és az erről szóló elektronikus döntési kiértesítést követőenkizárólag a 2024. október 30. és 2025. június 30. közötti időszakban történhet.

3.3.   Támogatható fejlesztések

-   horgászszervezeti adminisztrációt, horgászokmány értékesítési és horgászturisztikai szolgáltatási lehetőségeket biztosító épületek (ügyfélszolgálati irodák, ügyviteli központok, halőrházak, szolgáltatási pontok) létesítése, bővítése, korszerűsítése vagy felújítása,

-   meglévő, a célterületen elhelyezkedő szálláshelyek bővítése, korszerűsítése vagy felújítása, új szálláshelyek kialakítása,

-   horgászkikötők létesítése, bővítése, felújítása,

-   halőrház, csónaktároló (csónakház) létesítése, felújítása, bővítése,

-   stégek, kiépített horgászhelyek és sólyák létesítése, felújítása,

-   telepített, fix esőbeállók, kültéri asztalok, padok, valamint kiépített tűzrakó helyek létesítése, felújítása,

-   kommunális blokkok létesítése, felújítása,

-   mobil wc-k vásárlása,

-   telepített, fix szemétgyűjtők, valamint szeméttároló konténerek vásárlása, felújítása,

-   az építményeket, vízterületeket, horgászhelyeket megközelítő utak, járdák létesítése, felújítása, burkolása,

-   a célterületen elhelyezkedő parkolók, kerítések létesítése, felújítása 

-   vízparti terület, horgászhelyek megvilágítását, energia és ivóvíz ellátását vagy energetikai korszerűsítését szolgáló fejlesztések, eszközbeszerzések (ideértve a napelem-rendszer fejlesztéseket, eszközöket is),

-   vagyonvédelmi, vízminőség monitoring és meteorológiai rendszerek beszerzése,

-   komplex akadálymentesítés műszaki munkálatai (ingatlanon, stégen), 

-   tájékoztató és közlekedési táblák beszerzése, horgász tanösvény létesítése.

3.4.   A támogatás mértéke:

A 3.1-3.3. pont szerinti keretek között a pályázott fejlesztés igazolt tervezési, beszerzési és megvalósítási költségei nettó értékének maximum 85%-a, maximum 15 millió forint igényelhető támogatásként, a pályázó ÁFA-visszaigénylési pozíciójától függetlenül.

4. Támogatható, illetve a támogatásból kizárt fejlesztések és költségek:

Kizárólag a pályázati kiírásnak megfelelő fejlesztés végrehajtásához kapcsolódó, a pályázó horgászszervezet nevére szóló számlákkal igazolt, pénzügyileg teljesített, lekönyvelt költségek támogathatóak. 

4.1. Támogatható költségek

A 3.3 pontban meghatározott támogatható fejlesztések 4.2. pont alapján korrigált létesítési, beszerzési költségei.

4.2. Nem támogatható (a támogatásból kizárt) fejlesztések és költségek

-   a MAHOP Plusz forrásaiból támogatható haltermeléssel, élőhely-fejlesztéssel kapcsolatos beruházások, beszerzések,

-   a „Halgazdálkodást Támogató Eszközbeszerzési Alap (HETTA)” keretében a Vis maior II. típusú események kármegelőzési és kárenyhítési támogatása jogcím szerint támogatott vagy támogatható beruházások, illetve azok részköltségei,

-   a MOHOSZ Országos Versenypálya Minősítési és Fejlesztési Program keretében támogatott vagy támogatható beruházások, illetve azok részköltségei,

-   a MOHOSZ OHSZK egyedi döntéssel támogatható ingatlanvásárlási (székház, földterület, vízterület) beruházások, illetve azok részköltségei,

-   a HETTA, HEFFA és ÜSZFA elkülönített alapokból támogatott eszközbeszerzések,

-   a kiemelt horgászszervezeti rendezvényekkel kapcsolatos költségek.

-   a pályázó saját munkavégzésének költségei, így a fejlesztés lebonyolításának, felügyeletének horgászszervezeti személyi költsége és annak közterhei,

-   az építési beruházások esetében a tervezési és az esetlegesen szükséges hatósági engedélyek díjai,

-   a műszaki ellenőrzés – külső szolgáltatásvásárlás esetén – a beruházás nettó értékének 5%-át meghaladó személyi költsége és annak közterhei,

-   a telekommunikációs és informatikai eszközbeszerzések költségei,

-   marketing és reklámköltségek,

-   az egy pályázat keretében benyújtott, illetve egy célterület esetében tervezett 1.000.000 Ft-ot (egymillió forintot) el nem érő nettó összköltségű beruházások, fejlesztések.

Kizárólag a jogszabályi és pályázati előírásoknak megfelelő, a pályázott fejlesztés részét vagy egészét képező beszerzést, szolgáltatásvásárlást igazoló pénzügyi bizonylat (számla) nettó értéke számolható el költségként. 

Ha a fejlesztés OHSZK által előírt módon történő megvalósítása vagy elszámolása az előírt határidőben nem valósul meg a MOHOSZ felé, akkor az érintett pályázó szerződése – mérlegelési lehetőség nélkül, a rendkívüli felmondás szabályait alkalmazva – felbontásra kerül. Ekkor a támogatott a támogatásra nem válik jogosulttá, illetve már teljesített támogatási kifizetés esetén kamatokkal növelt visszafizetési kötelezettség terheli.

 

5. A pályázat tartalmi és formai követelményei:

Érvényes pályázat kizárólag a MOHOSZ honlapjáról (www.nyito.mohosz.hu) letölthető adatlap (egyben az egyszerűsített pályázat alapjául szolgáló támogatási kérelem) hiánytalan kitöltésével, illetve az abban megjelölt mellékletek hiánytalan beküldésével együtt nyújtható be.

A pályázat fejlesztési tervvel nyújtható be, melynek elengedhetetlen részei:

-     A tervezett fejlesztés, fejlesztések részletes leírása, benne a fejlesztéstől elvárt szolgáltatás javítási-bővítési, horgászturisztikai fejlődési keretek, mérőszámok meghatározása.

-     Részletes költségterv.

-     Amennyiben a fejlesztéssel érintett célterület nem a pályázó saját tulajdona, a pályázat benyújtásától kezdődő, legalább 6 évre szóló haszonbérleti, alhaszonbérleti, egyéb bérleti vagy üzemeltetési szerződés, továbbá idegen tulajdon esetén a fejlesztés végrehajtásához szükséges tulajdonosi hozzájárulás, melyben a tulajdonos hozzájárul a pályázat benyújtásához és a pályázatban foglalt infrastrukturális fejlesztések megvalósításához, továbbá nyilatkozik arról, hogy a pályázóval a bérleti, üzemeltetési szerződését a fejlesztés megvalósítását követő, kötelező fenntartási időszakban – minimum 5 évig – fenntartja. 

-     Tagszövetségi tagegyesületi pályázó esetében a tagszövetség fejlesztést támogató nyilatkozata, benne megjelölve annak a tagszövetségi tisztségviselőnek vagy alkalmazottnak a nevét és elérhetőségét, aki OHSZK felkérés esetén a tagegyesületi fejlesztés helyszíni ellenőrzésében részt tud venni.

-     Engedélyköteles építési tárgyú fejlesztés esetén a jóváhagyó hatósági, vagyonkezelői engedélyek. 

-     A pályázó nyilatkozata, kötelezettségvállalása arról, hogy a fejlesztés végrehajtásához szükséges költségvetési fedezet rendelkezésre áll és a fenntartási időszak végéig a fejlesztés eredményét fenntartja, üzemelteti.

6. A pályázat benyújtásának módja, helye és határideje:

Az adatlapot és mellékleteit elektronikus formában (az azon megjelölt kötelező formátumban), valamint azt kinyomtatva, aláírással és pecséttel ellátva (.pdf formátumban) a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. címre, legkésőbb 2024. november 30-ig kell beküldeni (e-mail küldés napja), a 3. pontban meghatározottak figyelembevételével. Kizárólag a kiírásban szereplő feltételeknek megfelelő, határidőn belül benyújtott pályázat fogadható el. 

7. Benyújtható pályázatok száma:

Pályázónként egy, a 3. pont szerint meghatározott pályázat nyújtható be, melyben egy vagy több célterületen egynél több fejlesztés megvalósításához kapcsolódó támogatásigényt is megjeleníthet azzal, hogy azokat műszaki és pénzügyi értelemben is egyértelműen el kell különítenie, továbbá az összes támogatási igény így sem haladhatja meg a 3.4. pontban meghatározott támogatás mértékének maximum összegét.

 8. Hiánypótlás lehetősége:

Hiánypótlásra csak egy alkalommal, kizárólag az OHSZK írásos értesítésére, az ott meghatározott módon és póthatáridő szerint kerülhet sor. 

 9. A pályázatok elbírálása, annak főbb szempontjai:

A pályázatokat az OHSZK egyedileg, a beérkezés sorrendjében, folyamatosan, legkésőbb a beérkezéstől számított 20 napon belül bírálja el; egyesületi pályázó esetében az illetékes tagszövetség által kijelölt személyi kontakt (tagszövetségi munkavállaló vagy tisztségviselő) bevonásával. A döntésről a pályázók kiértesítése a pályázat befogadását (esetleges hiánypótlások elfogadásával) követően a 3.2. pont szerint, írásban történik meg. A döntések a MOHOSZ weblapján és a Magyar Horgászban is közzétételre kerülnek. 

Az elbírálás főbb szempontjai: A pályázati feltételeknek való megfelelés mellett az elbírálás során figyelembevételre kerül, hogy a pályázó mikortól része a MOHOSZ szervezeti rendszerének, továbbá a megítélt támogatás összegét befolyásoló tényező lehet a horgászlétszám, a horgászati szolgáltatások számossága, a hasznosított halgazdálkodási vízterület nagysága, annak horgászati, horgászturisztikai jelentősége és látogatottsága. Az elbírálás során előnyt élveznek a MOHOSZ haszonbérletében lévő, alhaszonbérbe adott vízterületek. A keret kimerülése esetén elbírálási szempont lehet továbbá a pályázatok beadási idősorrendje. 

A sikeres pályázóval az OHSZK támogatási szerződést köt.

10. A pályázati támogatás elszámolása:

A sikeresen pályázó horgászszervezet a támogatott beruházásról / fejlesztésről szakmai és pénzügyi beszámolót köteles küldeni az OHSZK részére, a beruházás végrehajtásának zárónapját követő 30 napon belül, de legkésőbb 2025. július 31-ig, a támogatási szerződésben szereplő egyéb feltételek és határidők figyelembevételével. A támogatás utófinanszírozott, a támogatás teljes összege a szerződési feltételeknek megfelelő elszámolás elfogadását követően kerül kifizetésre, az elszámolás benyújtását és elfogadását követő 30 napon belül, legkésőbb 2025. augusztus 31-ig.

Kivételként az 5.000.000 Ft (ötmillió forint) összeget meghaladó támogatás esetében a támogatott írásbeli kérelmére az OHSZK a támogatás maximum 50%-ának erejéig (egyszeri kifizetéssel) támogatási előlegfolyósítását biztosítja, melyhez a támogatott részéről az alábbi dokumentumok benyújtása szükséges:

-     a fejlesztéshez kapcsolódó valamennyi beszerzés bekért ajánlatai (minimum 3 ajánlat) és azok kiértékelési dokumentumai,

-     engedélyköteles fejlesztések esetében a kivitelezéshez, megvalósításhoz szükséges hatósági engedélyek,

-     hozzájáruló nyilatkozat inkasszóra jogosító banki felhatalmazó levél MOHOSZ általi benyújtásához.

A szakmai és pénzügyi beszámoló mellékletei

-     szakmai beszámoló cégszerűen aláírva és dátummal ellátva,

-     a Magyar Horgász magazinban és a MOHOSZ honlapján közölhető képek (digitális formában - .jpg formátum -, minimum 1,5 MB/db, legalább 10 db) a beruházások, fejlesztések eredményeiről,

-     a támogatott által elszámolni kívánt kiadási tételekről szóló, a támogatási szerződésben külön meghatározott tartalmú engedélyek, szerződések, megrendelések és pénzügyi bizonylatok.

11. A támogatás rendeltetéstől eltérő felhasználásának következményei:

Amennyiben az elszámolást és a támogatás kifizetését követően merül fel és igazolódik a támogatási szerződésben vállalt kötelezettségek nem teljesítése, annak rendeltetéstől eltérő felhasználása, a beszámolási és elszámolási kötelezettség nem, vagy csak részbeni teljesítése, a kiutalt támogatás jogosulatlanul igénybe vett támogatásnak minősül. Ebben az esetben a pályázó az OHSZK fizetési felszólításában meghatározott összegű, számlával, pénzügyi bizonylattal igazolt támogatást a felszólítás kézhezvételétől számított 15 napon belül (a Ptk. szerinti késedelmi kamatokkal együtt) köteles a MOHOSZ részére megfizetni. 

Az ellenőrzés során az OHSZK által megállapított, igazolható túlárazás (a piaci viszonyoktól eltérő, a költségvetésbe beállított beszerzési árra vagy szolgáltatási díjra vonatkoztatott kifizetés), illetve a pályázati költségvetésbe (akár átszámlázással) beállított saját munkavégzés vagy be nem állított támogatói befizetés esetén a megállapított értékkülönbözet 200%-a kerül visszavonásra – e szankció legfeljebb a támogatás mértékéig érvényesíthető. A fenntartási kötelezettség megszegése esetén a beruházás értékének időarányos összege kerül visszavonásra.

12. Tájékoztatási kötelezettség és kapcsolattartás:

A támogatott minden esetben köteles a támogatás forrásának és a támogató személyének egyértelmű megjelenítésére, vagy ismertetésére. A támogatott köteles vállalni, hogy a támogatott fejlesztésekhez kapcsolódó hirdetményeken, plakátokon és valamennyi kiadványon elhelyezi az arculati előírások szerinti MOHOSZ logót, valamint a következő szöveget: „Jelen fejlesztés a MOHOSZ Beruházási és Önrészbiztosítási Célelőirányzatának pályázati támogatásával valósult meg.” A támogatott köteles a beruházással / fejlesztéssel kapcsolatos sajtóanyagokban, interjúkban, a telepítéshez kapcsolódó tájékoztatókon ismertetni a MOHOSZ támogatás tényét, valamint saját honlapján és közösségi oldalán legkésőbb a műszaki átadást követően 3 napon belül közzé kell tennie és ott legalább 180 napig megjeleníteni az elnyert támogatással kapcsolatos általános információkat (MOHOSZ logó, az elnyert támogatás mértéke és felhasználása, a fejlesztés összefoglaló leírása).

A pályázat benyújtásával és a képek MOHOSZ részére történő megküldésével a támogatott kifejezetten hozzájárul az általa készített fotók MOHOSZ általi közzétételéhez (különösen: weboldalon, közösségi oldalakon, rendezvényeken, kiadványokban) és a fejlesztéssel kapcsolatos cikkek, írások egészben vagy részben történő felhasználásához és megjelentetéséhez.

Az OHSZK fenntartja a jogot az általa beszerzett, egységes megjelenésű és szerkezetű pályázati tájékoztató tábla meghatározott helyen történő kihelyezésének és annak a fenntartási időszak alatt történő folyamatos megtekinthetőségének előírására. 

A jelen pályázati kiírással és a benyújtandó pályázattal kapcsolatban a pályázók munkanapokon 9:00-12:00-ig a +36 70 685 9135 telefonszámon kaphatnak felvilágosítást, illetve a Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát. (e-mail) címre megírt kérdésekre az OHSZK munkatársai 3 munkanapon belül írásban válaszolnak.

Melléklet:

Pályázati regisztrációs adatlap