Ciklusértékelő (2024.11.07.) - Dr. Szűcs Lajos elnök, MOHOSZ

Miként november 7-i közleményünkben beszámoltunk róla, a Magyar Országos Horgász Szövetség legfelsőbb önkormányzati szerve, az Országos Választmány általános tisztújítás keretében egy újabb ciklusra, a 2025-2029-ig terjedő öt évre megválasztotta az országos vezetőséget. A régi-új elnök egyhangú szavazással a harmadik ciklusát megkezdő dr. Szűcs Lajos lett. Az alábbiakban teljes terjedelmében leközöljük az elnök választmányi ülésen elhangzott ciklusértékelő, egyben programalkotó beszédét. Maga a programalkotás a decemberi választmányi ülésen teljesedik ki, mivel várhatóan ekkor kerül elfogadásra a Horgászszövetségi Szervezeti Stratégia 2029 című dokumentum, amely meghatározza a MOHOSZ elkövetkező éveinek szakmai, érdekképviseleti és érdekvédelmi tevékenységét. Természetesen ezt az anyagot is külön közzétesszük majd!

Tisztelt Választmány!

Tisztelt Vendégeink, OHSZK munkatársaink!

Ismét gyorsan eltelt újabb öt év, illetve tíz is. Még mindig nem tűnik távoli eseménynek, amikor Önök és elődjeik, mint a horgászszervezetek képviselői 2014. november 28-án megválasztottak az akkor sorsdöntő kihívások elé néző Magyar Országos Horgász Szövetség új elnökének. Majd következett 2019.12.06., amikor már egy erős, 23 közfeladat ellátásával megbízott társadalmi és gazdálkodó szervezet, egyben a választási évben 20 országos bajnokságot lebonyolító, világranglista-vezető sportolókat tömörítő országos sportági szakszövetség élén újrázhattam, az Önök, közvetve a magyar horgászok bizalmából.  

Ha őszinte akarok lenni, akkor elmondhatom, hogy még akkor sem gondoltam volna, hogy ma, egy újabb a ciklus lezárásával ilyen eredményekről tudok beszámolni.  

Tisztelt Választmány!

Úgy gondolom, hogy e körben nem szükséges tételesen megemlíteni minden történést. Azért is, mert akkor órákig beszélhetnék. Gondolom mindezt azért is, mert a jelenlegi választmányi tagok jelentős többsége az első ciklus 13 ülésén közel 100 óra időtartamban, 190 határozatot elfogadva, a második ciklus során 11 ülésen közel 85 óra időtartamban, 122 (+13 elnökségi) határozatot elfogadva végig részt azokban a döntésekben, melyek minden túlzás nélkül történelmet írtak a magyar horgászat jelene és a jövője szempontjából. 

Itt és most szeretném újra megköszönni Önöknek, hogy olyan döntéseket is képesek voltak sokszor támogatni, melyek önkorlátozással, többletmunkával vagy éppen szervezeti, személyi kockázattal is jártak.

E ponton, az előbbiekben elmondottak tükrében engedjenek meg egy „rövid” és szubjektív felsorolást arról, mi is volt a mi közös történetünk.

2015-ben azonnal megkezdtük a MOHOSZ szervezetéből korábban kilépő, az akkori szervezettel együttműködni nem tudó horgászszervezetek integrációját. Új Alapszabály született. Ekkor került beépítésre az, hogy a MOHOSZ nem csak a horgászszervezetek, hanem a horgászok érdekképviselete is. Folytatódott a szervezet bővülése, megkezdődött a speciális jogállású tagok felvétele is, elsőként - egyben szimbólumként - a Balatoni Halgazdálkodási Np. Zrt. belépésével. Megalkotásra kerültek az első általános szerződési feltételek és a területi jegyekre vonatkozó irányelvek is. Megújult a Magyar Horgász, valamint átalakításra került a Magyar Csapat sporttámogatási rendszer is. 

2016-ban közreműködésünkkel jelentősen módosult a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló 2013. évi CII. törvény, s így megszűnt a kereskedelmi halászat. Ennél is fontosabb, hogy az állami tulajdonú nyilvántartott halgazdálkodási területek döntő többsége a MOHOSZ-on keresztül a horgászszervezetekhez került. A szervezet elérte az országos lefedettséget. Kialakult az új típusú országos jegyrendszer is. Megjelentek az agrártárca támogatási forrásai, elkezdődött a MAHOP pályázatainak előkészítése. A Kormány ősszel elfogadta a Nemzeti Halgazdálkodási és Horgászati Stratégiáról és az Országos Hálózati Programról szóló 1526/2016. (IX.29.) sz. Korm. határozatot. Elfogadtuk a tagszövetségi működési minimumfeltételeket. Megvásárlásra került a Horgászjegy Kft.  is.

Az újabb év kezdetén, 2017-től már az egységes szövetségi hozzájárulás került bevezetésre, s a kedvezményezettek köre is újraszabályozásra került. Sajnos, a minimumfeltételek konzekvens értelmezése okán sor került két tagszövetség kizárási eljárásának megindítási kezdeményezésére is. Ebben az évben Magyarország újra világbajnokságot, sőt világbajnokságokat rendezhetett, s örökké emlékezetes marad a magyar sportolók sikere. Útjára indítottuk a jövő horgásznemzedékeit megcélzó, számunkra kiemelt fontosságú Horgász Utánpótlás-nevelési és Oktatási Programot is.

Már 2018-ban járunk, amikor megjelent a Nemzeti Halgazdálkodási és Horgászati Stratégiáról és az Országos Hálózati Program végrehajtásához szükséges feladatokról szóló 1064/2018. (II.28.) sz. Korm. határozat, amely egy új feladat-ellátási dimenziót és pénzügyi biztonságot is vetített előre. Újabb világbajnokság Szegeden, újabb sikeres magyar rendezés. Megszületett az Egységes Horgász- és Horgászszervezeti Informatikai Szolgáltató és Támogató Program, ismertebb nevén HORINFO, melyen segítségével szeptember 1-től elindult az igazi nagy vállalkozás, a horgász regisztráció lebonyolítása és a Magyar Horgászkártya kiadása is. Elkezdődött a területi jegymátrix összeállítása is. Az év végén megszületett a MOHOSZ közfeladat-ellátásáról, közfeladatairól és azok finanszírozásáról rendelkező törvénymódosítás, s az év végén maga a közfeladat-ellátási szerződés is aláírásra került. A sok kedvező módosítás mellett még megjegyzendő, hogy ingyenes lett az immár kizárólagosan horgászszervezeti lebonyolítású állami horgászvizsga is.

Az első ciklus utolsó évében, 2019-ben, az ismét megújuló új jogszabályi környezethez igazodóan megtörtént az Alapszabály jelentős módosítása, kiadásra került a Szervezeti és Működési Szabályzat is. Folytatódott a központi szervezet átalakítása, s megalakult az Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ. Befejeződött a sportági szakszövetségi munkaszervezet kialakítása is. Létrejöttek azok az elkülönített szövetségi pénzalapok, melyek új dimenziókat nyitottak meg a horgászegyesületek számára is. A szervezeti rendszer bővülése a minősített beszállítói és a hivatalos versenyszervezői kör létrehozásával folytatódott. Elfogadásra került a személyi jogosultsági és tagsági mátrix. Folytatódtak a jogszabályi módosítások előkészületei, és megszavazásra került a MOHOSZ adatkezelésére vonatkozó új törvényi rendelkezés. A MOHOSZ a 2019., majd a 2021. évtől két ütemben megkapott 38 közfeladat tárgyában egy egyedülálló lehetőséget kapott és vele egy komoly felelősséget is. 

Jöjjenek a 2020-2024. éveket összegző további tények és a számok is: 

Előzetesen elmondható, hogy a második ciklus feladatellátását jelentősen nehezítette a 2020. évben megjelent, SARS-CoV-2 koronavírus okozta világjárvány, illetve a járvány okán elrendelt veszélyhelyzeti intézkedések, melyek átírták a szövetség évek óta megszokott döntéshozatali rendszerét. Kilábalva a világjárvány okozta sokkból, újabb csapásként ért bennünket 2022. tavaszán a határaink mellett kialakult háborús helyzet, illetve annak következményeként jelentkező gazdasági nehézségek, melyeket csak tetézett ugyanezen évben átélt „évszázad” aszálya. Rögzíthetjük, hogy szövetségünk sikeresen kezelni tudta ezen nehéz helyzeteket.

A saját, MOHOSZ pályázati kereteken felül a 2020. év tavaszán megvalósult intervenciós haltelepítések keretében az Agrárminisztérium által biztosított 800 millió Ft támogatásból 147 horgászszervezet részére 1777 tonna fogható méretű ponty került telepítésre az ország 324 vízterületén. A komplex program a MOHOSZ OHSZK koordinálásával, végrehajtásával és ellenőrzésével, több tucat szakember közreműködésével került megvalósításra. Itt köszönetet szeretnék mondani a MA-HAL szervezetének is.

 2021-ben a HORINFO-ban elindult a területi jegyek értékesítése is, majd tavasszal megkezdődött az elektronikus horgászvizsgáztatás is, a MAHOR előfizetések digitalizálása és a versenyzői engedélyek online értékesítése is. Folytatódott a jogszabályok gyakorlati alapú átszabása. Jelentősen tovább bővült a közfeladatok köre. Sajnos Velencei-tavi nagyobb halpusztulás elindított egy máig tartó, küzdelmes folyamatot.

2022-ben a háborús infláció és az évszázad aszálya együttesen napi szintű beavatkozásokat igényelt. Nagy eredmény volt, hogy a MOHOSZ közvetlenül részt vehetett az operatív törzs munkájában.

2023-ban a fókuszban az NHTS kidolgozása, majd bemutatása volt, erről majd később egy külön napirendben részletesen is beszélünk.

2024-ben megindult a MATE-DATE horgászvezető másoddiplomás képzés, amely Európában is egyedülálló. Újra növekedni kezdett az átmeneti stagnálás után a horgász létszám és az aktivizáció. Megvalósult a BM központi adatellenőrzés beépítése, a Magyar Horgászkártyák megújítása. Nyáron elindult a Horgász applikáció is. 

A MOHOSZ háromszintű rendszerébe szervezett horgászok továbbra is Magyarország legnagyobb létszámú hálózatos civil szervezeti rendszerét alkotják. Több, mint 1.000.000 horgász regisztráció történt és közel 600.000 fő aktívan horgászik. A szervezetbe 24 önálló jogi személy területi tagszövetség, 17 gazdasági társaság, mint speciális jogállású tag, 1.202 horgászegyesület tartozik. A több, mint 2.800 igazolt sportoló, a több, mint 2.000 halőr (907 fő hivatásos és 1148 fő társadalmi) szintén olyan szám, amely tiszteletet érdemel. 

Talán a legnagyobb közös eredményünk, hogy a legális horgászok családja a ciklusban több százezer fővel gyarapodott a rendszer közös kifehérítésének és a valós bővülésnek együttesen köszönhetően. Külön köszönet ezért valamennyi magyar horgásznak.

Összesen 135.124 ha-on 1.281 vízterületet hasznosítanak a horgászszervezetek, ebből 640 vízterület és 57.740 ha MOHOSZ haszonbérletben. Magyarország gyakorlatilag összes jelentős természetes vize horgászkezelésbe került. A kereskedelmi halászat megszüntetésének köszönhetően a ki nem fogott több ezer tonna halnak, a sikeres ívásoknak és a fokozódó telepítéseknek együttesen köszönhetően ma már érezhetően több a hal a magyar vizekben. Ma az állami tulajdont képező halállományból jelentős mennyiséget elvihet egy horgász, így messze értékarányos szolgáltatásban részesül. Legyünk mértékletesek, de ne vessük el, sőt szeressük a halat, mint egészséges táplálékforrást is.

Ha elindulunk a számok oldala felé, akkor szintén van miről beszámolni. Az első ciklus öt éve alatt a központi költségvetés főösszege és a horgászsport költségvetése az ötszörösére, második ciklus végére már a tizenkétszeresére, a kapott és adott támogatások összege pedig sokszorosára emelkedett. Ezen jelentős költségvetési forrásbővülés lehetővé tette, hogy pályázati-, illetve normatív alapú horgászszervezeti támogatási rendszert tudjunk létrehozni, mely túlzás nélkül új távlatokat nyitott és nyithat meg minden olyan horgászközösségnek, ahol van aktív közösségi élet, szervezeti nyitottság és ügyviteli átláthatóság, kapcsoltan valódi teljesítmény, szolgáltatói szemlélet. Az évi több százmillió forint közvetlen és közvetett MOHOSZ OHSZK támogatásból minden olyan horgászszervezet részesülhet a jövőben is, amely törvényesen és valóban átláthatóan működik, s teljesíti a jogszabályi előírásokat, illetve a MOHOSZ Választmánya által elfogadott határozatokat. 

Egy újabb, programszemléletű megközelítésben az elmúlt 5 évben közös eredményként az alábbiakat értük el:

A MOHOSZ ebben az időszakban is folytatta a Horgász Utánpótlás-nevelési és Oktatási Program keretében mára már jól bejáratott programjait, melyek legfőbb célja a horgászat, mint a természetben gyakorolható, változatos szabadidős tevékenység népszerűsítése a fiatalok között, illetve az, hogy kapcsoltan költségátvállalással, horgászeszközökkel, illetve oktatási anyagokkal támogassa a horgászszervezetek gyermek- és ifjúsági programjait. A teljes program ráfordítás-értéke a 2019-2024. években elérte az 585,8 millió forintot, ebből a programok központi, pályázati alapú MOHOSZ OHSZK támogatása mintegy 406,6 millió Ft, a horgászszervezetek közvetlen önrésze pedig 179,2 millió Ft volt. 

A ciklus alatt 433 db támogatott gyermek és ifjúsági horgásztáborban összesen 9.330 kis horgász táborozott, 259 db sporthorgász szakkör, 842 gyermeknapi horgászverseny és ifjúsági horgászviadal, továbbá 48 horgász tanoda lett megrendezve. 

A halállományt veszélyeztető állat- és növényfajok gyérítésének támogatására 2019. év óta évente kerül kiírásra pályázat. A „kárókatona és a hód gyérítése” jogcímen kiírt pályázat keretén belül a MOHOSZ horgászati célú halgazdálkodást és/vagy haltermelést folytató tagszövetségei, speciális jogállású tagjai, valamint tagszövetségi tagegyesületei pályázhatnak. A 2019-2024 időszakban 92,4 millió Ft támogatást nyújtottunk több tagszervezet és haltermelő speciális jogállású tag részére, összesen 517 ezer db lőszer beszerzéséhez.

A „standard és preferált őshonos halfajok telepítése, visszatelepítése” jogcímen, alapvetően az őszi haltelepítések támogatására szintén 2019. év óta évente pályázhatnak. A pályázat keretén belül alapvetően a standard halfajok, valamint a preferált halfajok telepítése támogatható. A 2019-2024 időszakban várhatóan 2.401 millió Ft telepítés 1.044 millió Ft valósult meg 777 pályázatban, mintegy 200 horgászszervezet részére, ideértve a „horgászvizek ponty törzsállományának fejlesztése”, a „horgászvizek ponty törzsállományának és keszeg állományának kombinált fejlesztése”, a „vis maior halpusztulás részleges kárenyhítése állománypótlással”, a „vis maior II. típusú események kármegelőzési és kárenyhítési támogatása”, a „kecsege állománynövelő telepítése és a fogások monitorozása a foghatóvá tétel érdekében”, valamint a „tiszai nyurgaponty tájfajta állományának fejlesztése I. nyaras korosztály telepítésével” kiírt jogcímek támogatását is. 

2021-ben indult el a hivatásos halőri egyenruhák első közbeszerzése, amely most már 2026-ig biztosítja az alkalmazásban álló hivatásos halőrök vízpartokon történő egységes személyi megjelenését. A négy év alatt összesen 78 szervezet (24 tagszövetség, 53 horgászegyesület, MOHOSZ) által foglalkoztatott 432 fő (283 fő tagszövetségi, 128 fő egyesületi, 21 fő MOHOSZ) részére került biztosításra az egységes halőri egyenruházat összesen 358,2 millió Ft értékben.

Jelentős fejlesztést valósítottunk meg a halőrzést segítő technikai eszközök biztosításával, melyek segítik és megkönnyítik a halőrök munkáját és biztonságérzetüket is növeli. A halőrök ezen eszközök segítségével könnyebben észlelhetik a gyanús aktivitásokat és ellenőrizhetik a horgászatra vonatkozó szabályok betartását. A 2019-ig megvalósuló korábbi pályázati MOHOSZ támogatásokból halőrzést támogató egyéb technikai eszközként szonár, hőkamera, éjjellátó, valamint vadkamera, távcső, fényképezőgép került beszerzésre.  A tagszervezeti igényeknek megfelelve 2022-ben 210 db testkamera és 163 db kereső távcső került átadásra. A mai napig 958 db halőrzést támogató technikai eszköz lett átadva a horgászszervezetek részére összesen 132,9 millió Ft értékben.

A MOHOSZ utóbbi hét évének legnagyobb volumenű beszerzései a 2017-től megvalósuló gépjármű beszerzések voltak. Ezek keretében a MOHOSZ 56 db nagy méretű halőri terepjárót (Toyota Hilux), 19 db kis méretű halőrit terepjárót (Suzuki Jimny), 2 db halőri összkerék-meghajtású személygépkocsit (Suzuki Vitara zöld színben), 23 db ügyvitel támogatását segítő összkerék-meghajtású személygépkocsit (Suzuki Vitara fehér színben), 52 db halőri robogót, és 54 db univerzális utánfutót adott át a horgászszervezeteknek használatra. 

A terepjárók segítségével a halőrök a nehezen megközelíthető helyeket is gyorsan és biztonságosan el tudják érni, elősegítve a gyors és hatékony ellenőrzést és beavatkozást. Az egységes arculatú gépjárművek egy többéves, opcionálisan bővíthető használói megállapodással kerülnek a végfelhasználókhoz, ahol a tulajdonszerzés a hasznosítási ciklus lejártával és az egyéb feltételek teljesítése esetén történik meg, vagy átváltható egy újabb támogatott gépjármű biztosítására.

A vízminőséget javító eszközök – levegőtetők, aggregátorok és szivattyúk – tekintetében 2024-ben már 4. alkalommal kerültek beszerzésre és mivel továbbra is nagy az igény ezekre az eszközökre, 2025-ben is biztosan elindul egy újabb közbeszerzés. Ezek az eszközök a népszerűségüket annak is köszönhetik, hogy rendkívül nagy segítséget nyújtanak a vizeinkben - az egyre forróbb nyarak következményeként - kialakuló oxigénhiányos állapotok enyhítésében. A 2024. év szeptemberére a vízminőség-megőrzést támogató eszközpark összesen 662 db-ot számlál, 300 millió Ft-os beszerzési értékkel.

A vízparti környezet-fenntartási eszközök, a mulcsozó-gazvágó kistraktorok, gazvágó gépek, ágdarálók, fűkaszák, láncfűrészek, magassági ágvágók és a sövényvágók nélkülözhetetlenek a vízpartok rendben tartásához, bővítik a horgászok lehetőségeit és növelik komfortérzetüket, amely a horgászturizmus fejlesztése szempontjából is fontos szempont. A 2023. év végére a vízparti környezet-fenntartási eszközpark összesen már 719 db-ot számlál, 435,8 millió Ft-os beszerzési értékkel. Ez a mennyiség már jól látható, minőségi változást eredményezett a vízpartokon.

Régen várt eszközökként érkeztek meg az újabb csónakok 2024-ben, hiszen az utolsó ilyen jellegű beszerzés 2019-ben valósult meg. Átadásra kerültek csónaktestek három típusban (108 db), benzines és elektromos csónakmotorok tartozékokkal (198 db), és csónakszállító utánfutók (22 db). Ez a jelentős mennyiségű eszköz nemcsak a halőrök a vízi mobilitását növeli számottevően, de a kis méretű csónakok horgásztatásba történő bevonása a horgászturizmus fejlődését is elősegíti.

A MOHOSZ ebben az időszakban is folytatta és szélesebb körben is meghirdette a Kiemelt Rendezvények célelőirányzatából (KIRE) történő egyesületi szintig lenyúló pályázati forrását, melyek legfőbb célja a horgászattal, a halgazdálkodással, a természet és a vizek védelmével, az egészséges életmóddal, a kulturált vízparti magatartásformák, a halételek, valamint a horgászsport népszerűsítésével kapcsolatos rendezvények és konferenciák támogatása. A programok támogatása a 2019-2024. években meghaladta a 90,4 millió forintot, illetve ennek keretében 2024-ben már 29 szövetségi, illetve egyesületi rendezvényt támogattunk.

A Magyar Halgazdálkodási Operatív Program (MAHOP) keretében a MOHOSZ sikeres pályázatai eredményeként a 2019-2024. években összesen 762 millió forintot meghaladó összeget fordított élőhelyfejlesztésre, valamit 54,9 millió forint került lehívásra a haltermelést érintően a krízishelyzetre szóló pályázati felhívás keretében.

Az Ügyviteltámogatási és Szolgáltatásfejlesztési Alap (ÜSZFA) 2023. keretében a tagszövetségek vízhasznosító-, illetve ingatlant vagy kikötőt üzemeltető (vagyonkezelő) tagegyesületei részére a 2022-2023. évek tekintetében energetikai költség-kompenzáció tárgyú támogatási pályázatot hirdetett meg. 2023-ban a MOHOSZ 78 pályázatot támogatott, összesen 26,2 millió Ft értékben. A 2024. évben 91 db pályázat érkezett összesen 72,15 millió Ft támogatható összértékben. 

A magyar horgász versenysport elmúlt öt éve igen mozgalmas és eredményes volt. 2020-ban 20 bajnokságot, 2024-ben ezzel szemben már 29 magyar bajnokságot rendeztünk. Az újonnan indított freestyle rakósbotos, masters feeder, női feeder, U25 feeder, trout area, street fishing, harcsafogó, női pontyfogó, U25 pontyfogó országos bajnokságok egyre növekvő létszámmal, nagy népszerűségnek örvendve tudtak hozzátenni a horgászsport pozitív megítéléséhez. 2020-ban a versenyzői igazolvánnyal rendelkező horgászok száma 1698 fő volt, ez 2024-re 2874-re nőtt. Az elmúlt öt évben a magyar bajnokságokra nevező versenyzői létszám 2020-ban 1249 fő volt, ez 2024-ben már 2426 főre, közel kétszeresére nőtt. 

2020 és 2024 között több hazai rendezésű világversenynek otthont adó pálya felújítása történt meg az Országos Versenypálya Minősítési és Fejlesztési Program keretében. 2021 és 2024 között Magyarország 8 világ- és Európa bajnokságot rendezett. A rendezésről, a halfogási lehetőségekről valamennyi esetben rendkívül pozitív nemzetközi visszajelzéseket kaptunk. A letisztult, több év és több verseny eredményeit is figyelembe vevő, egyértelmű válogatási rendszernek is köszönhetően az elmúlt öt évben a magyar horgászsportot sikerült a világ élvonalába emelni és tartósan ott tartani.

Tisztelt Választmány!

Tisztelt Vendégeink, OHSZK munkatársaink!

A jelentős, sőt történelmi sikerek mellett lehetnek bennünk jogos hiányérzetek is. Mondhatom, ez már programalkotás.

Kezdjük a szervezeti, szabályozási kérdésekkel. Nálam az első a horgászszervezetek információáramlásának, kommunikációjának állapota, amely még sok-sok intézkedést igényel a kívánt szakmai szint, reakcióidő eléréséhez. A horgászok folyamatos, objektív tájékoztatása mindenkori alapkövetelmény. Nem kell szégyellnünk a tudatos eredménykommunikációt sem. Ezekben a témákban a MOHOSZ-nak is bőven van még mit dolgoznia. 

A decemberi választmányi ülésen tervezzük elfogadni a jelenleg MOHOSZ 2029 munkacímű új szervezeti stratégiát, összhangban az NHTS anyagával. Közös felelősség, egyben kötelesség az évek óta húzódó alapszabályi egységesítés az újabb ciklusban történő végrehajtása. Ezt meg fogja előzni egy, tervezetten 2026. I. félévében hatályba lépő alapszabályi módosítás, majd erre építve az új SZMSZ kiadása. 

Jól tudom azt is, hogy több elnökségi ülésre van és lesz szükség. Mentségünkre szóljon, hogy a vezetők eddig is jól tudták, hogy a mindennapi, sokszor azonnali reakciót igénylő események sokszor elsodortak minket. Bízunk egy nyugodtabb időszakban és abban, hogy ezen közösen változtatunk.

A horgászszövetség ma már 38 közfeladat ellátásával megbízott társadalmi és gazdálkodó szervezet, világranglista-vezető sportolókat tömörítő országos sportági szakszövetség, haltermelő tógazdaság és több szolgáltató cég tulajdonosa, lapkiadó és szerkesztőség - Magyarországon egyedülálló módon ötvözve a fenti, szerteágazó feladatokat. Együtt értük el ezt a sikert, legyünk közösen büszkék is rá!

Természetesen minden nem sikerült úgy, ahogy elterveztük, s jól tudom, hogy sokszor még mindig gyors volt a tempó. Ám azt is tisztán látni kell, hogy ezek az évek, az elmúlt 2x5 év voltak azok, amikor a MOHOSZ jelene mellett nagy valószínűséggel a jövője is eldőlt, s ki tudtunk lépni a múlt több árnyékából. Ma egy sokak által irigyelt, erős, demokratikus szervezetet képviselői vagyunk, s az önkormányzati, a szakmai és az operatív testületeink, szervezeteinknek a ciklus végére kialakított három pólusú működésével tartósan szakmaisággal és biztonsággal tudunk működni. Az, hogy köszönettel tartozunk a Kormánynak és a tágabb értelemben vett kormányzatnak nem a szervezet politikafüggőségét, hanem a kapott lehetőség elismerését jelenti. E nagy lehetőség legalább ilyen nagy felelősség is, s ez a felelősség irányította döntéseinket. 

Zárásul engedjék meg, hogy köszönetet mondjak minden választott, megbízott tisztségviselőnek, munkavállalónak, külső munkatársnak és partnernek, minden tag és együttműködő szervezetnek; Magyarország kormányának, a feladatainkat támogató minisztériumoknak és hivataloknak; végül kiemelten valamennyi becsületes magyar horgásznak, aki támogatta és támogatja elképzeléseinket, segíti munkánkat. 

Köszönöm, hogy meghallgattak, köszönöm, hogy egy újabb cikluson át közösen együtt dolgozhattunk!

MOHOSZ - A vizek, a halak, a horgászok érdekében és védelmében!