Dr. Szűcs Lajos elnök: Egy újabb jelentős lépés, közös céljaink megvalósítása érdekében
Tisztelt Hölgyeim és Uraim, kedves Horgászbarátaink!
Napfény, nyár, Balaton. A mi szép magyar tengerünk a hazai és nemzetközi turisztika mellett a magyar horgászat egyre szebben csillogó ékköve is. A fejlődést a sokszor merőben különböző igények generálják és a valós lehetőségek, kapacitások és korlátok fékezik. Eközben nagyon fontos a sokszor eltérő érdekek összeegyeztetése, a kompromisszumok megkötése is a helyi vagy társadalmi béke, de a fenntarthatóság érdekében is.
„Nekünk a Balaton a Riviéra”, négy évszakos találkozási pont, több, mint százezer helyi horgász, horgászturista és családjaik állandó vagy alkalmi pihenőhelye, élményeinek forrása. A horgászszövetség kiemelt célja a horgászat pozícióinak javítása, lehetőségeinek fenntartása és fejlesztése. Küzdeni fogunk minden partszakaszért, horgász- és kikötőhelyért. Kezdeményezésünkre a víziközlekedésről szóló 2000. évi XLII. törvény módosítása bevezette a halgazdálkodást támogató hajó és a horgászkikötő fogalmakat, melyeket igyekezünk majd tartalommal megtölteni. Mivel a leginkább korlátozó tényező a horgászatra alkalmas szabad partszakaszok csökkenő száma, ezért eltökéltek vagyunk egy nádasokat nem veszélyeztető, általános horgászstég létesítési és fejlesztési program mielőbbi indításában is.
Vannak nagyobb, akár hamarosan valóra váltható álmaink is. Már a Kormány előtt van a Nemzeti Horgászturisztikai Stratégiát és az Országos Horgászturisztikai Hálózati Programot tartalmazó előterjesztés, amely elfogadása esetén óriási előrelépést jelenthet számunkra. A Program kiemelt figyelmet kíván fordítani a tervezett Balatoni Horgászturisztikai Mikrohálózat megvalósítására, mert meggyőződésünk, hogy a Balaton, annak elhivatott halgazdálkodási hasznosítója és főként maguk a balatoni horgászok megérdemlik a tervezett fejlesztéseket.
A MOHOSZ speciális jogállású tagja, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. gondos gazdája a víznek eközben megteremtette a halállomány saját termelésből történő, minőségi utánpótlásának feltételeit is. Itt és most fontos megemlítenem, hogy a napokban fejeződött be a tavalyi elviteli horgászfogások feldolgozása és örvendetes hír, hogy az összes balatoni fogás átlépte a 700 tonnát és ez a szám a kiemelt horgászvizek között rekord, 25%-os növekményt jelent.
A Zrt. partnereivel, így velünk is konzekvensen fejleszti a horgászati infrastruktúrát, a horgászturisztikai létesítményeket. A tények beszélnek. Ilyen, valódi partner Balatonudvari Község Önkormányzata és az új kikötő bérlője, a Balatonudvari Öböl Csónakos Egyesület.
Ilyen, korszerű létesítmény a most átadásra kerülő horgászkikötő. Úgy ítéljük meg, hogy jó helyre került az 50 millió forintos horgászszövetségi támogatás.
Tisztelt Meghívottak!
Időt nem lehet vásárolni, a szabadidőt pedig sokszor kemény munkával kell megteremteni. Ennek az értékes időnek a minőségét szeretnénk a jövőben is kiemelten támogatni, szerte az országban és itt, a csodás Balatonon is.
Kívánom minden együttműködő partnernek, hogy folytassák az elkövetkező években is a megtapasztalt példaértékű együttműködést, élvezve annak előnyeit.
Kívánom minden horgásznak, csónakosnak, hogy a kikötőjük legyen a béke szigete, egy közösségi találkozási pont, olyan, amelynek megálmodták. Egy hely, ahová jó visszatérni. Egy hely, ahol otthon vagyunk!
Balatonudvari, 2024. július 12.
MOHOSZ - A vizek, a halak, a horgászok érdekében és védelmében!