Együttműködés a kiemelt halgazdálkodási és haltermelési vízterületek vízminőség monitorozása érdekében. A Magyar Országos Horgász Szövetség közleménye

A Velencei-tavat látogatók közül valószínűleg sokaknak feltűnt már a Hosszú-tisztás dinnyési hullámtörő előtti szakaszán nemrégiben kihelyezett sárga színű bója látványa. Ez a „profilozó okosbója” nem más, mint a MATE-MOHOSZ szakmai együttműködés, vízügyi igazgatósági támogatás keretében, az ESH Kft. által kifejlesztett WALISE névre hallgató mérőállomás immár sorozatgyártásra alkalmas kivitele, amely képes a teljes vízoszlopban folyamatos, valós idejű vízminőség monitoring-feladatok tartós és automatikus ellátására.

wto-sarga.jpg

Sárga színű bója a Velencei-tavon - WALISE automata vízminőség monitoring rendszer

A berendezés önműködően vizsgálja a tó vizének főbb paramétereit a teljes vízoszlop vertikumában, a mért adatokat pedig feldolgozza és online továbbítja a központi monitoring rendszer irányába, melynek kezelőfelületén valós időben elérhetők a mért eredmények, de lehetőség lesz speciális - az adott víz megállapított határértékeihez rendelt - azonnali telefonos riasztási üzenetek küldésére is a beavatkozás tárgyában illetékes halgazdálkodási hasznosítók, haltermelők, a vízügyi és a katasztrófavédelmi igazgatóságok, de az önkormányzatok számára is. 

A folyamatos monitoring értékes adatsorokat szolgáltat a vizsgált vízminőségi és meteorológiai paraméterek (pl. oldott oxigén, pH, vezetőképesség, légnyomás, szélsebesség) és azok specifikus összefüggéseinek tekintetében, amely segíthet többek között egy várható oxigénhiányos állapot kialakulásának előrejelzésében is, adott esetben a nagyértékű őshonos halállományok megmentését is szolgálva.

Emellett megfelelő technológiai feltételek mellett a monitoring állomás alkalmas különféle külső egységek, pl. levegőztetők automatikus vezérlésére is. Segítségével olyan lényegi adatok gyűjthetők, amelyek hosszú távon segítik az adott vízterületre jellemző sajátosságok, ok-okozati összefüggések megismerését is.

Az eszköz a maga területén teljesen újszerű, mivel eddig nem létezett olyan teljesen autonóm, energetikailag önálló működésre alkalmas berendezés, amely a természetes vizeken teljes éven át képes széleskörű és folyamatos vízminőség monitoring végzésére. A korábbi megoldások jellemzően csak rövid távú, eseti és többségében a helyszínen emberi jelenlétet igénylő mérésekre képesek. A teljes vízoszlop rétegeiben történő monitorozási képessége pedig európai szinten is egyedülálló. Ezzel összhangban örömteli tény, hogy a 2023. évi Magyar Ipari Célgép Nagydíjon az okosbója nyerte el az „Év környezettudatos öko-célgépe” díjat.

A sorozatgyártásra alkalmas modell jelenlegi tesztüzemének célja az adatbiztonság és a tartós üzemeltetés próbája. A vizsgálható paraméterek tovább bővíthetők a felhasználói tapasztalatok és felmerülő igények alapján, ebben a fejlesztő cég is partner. A MATE szakemberei közreműködnek az adatok elemzésében, a vízspecifikus határértékek paraméterezésében. A MOHOSZ hosszú távú célja a berendezés hálózatszerű telepítése és annak támogatása minél több vízterületre.

Az elmúlt évek jelentős vízminőség okozta kihívásai alapján nem meglepő, hogy a tesztüzem a Velencei-tavon működik, az itt telepített okosbója két testvére pedig a Kis-Balatonra, valamint a Maconkai-víztározóra került.

Őszintén bízunk abban, hogy a tesztidőszak tapasztalatai és az erre alapozott intézkedési terv, pályázati elképzelés alapján a szakmai alapú célprogram a következő uniós fejlesztési ciklusban kormányzati szinten is támogatásra talál és ennek eredményeként ez az egyedülálló magyar innovatív fejlesztés beteljesítheti küldetését „a vizek, a halak, a horgászok érdekében és védelmében”.

MOHOSZ Elnöksége

Budapest, 2023. augusztus 12.

MOHOSZ - A vizek, a halak, a horgászok érdekében és védelmében!