A horgászat lehetőségének széleskörű biztosítása és adminisztrációjának csökkentése valódi közérdek
Áttekintésül a két, már megszokott és hagyományos tartalmú tájékoztató táblázat („A sporthorgászat horgászt terhelő főbb költségeinek és díjelemeinek 2025. évi áttekintése”, „2025. évi összevont MOHOSZ területi jegyek”) mellett egy, a horgászokat érintő árváltozásokat, horgászszervezeti ármegállapítási kötelezettségeket érintő választmányi határozati kivonat kerül közzétételre. A főbb változásokról dr. Dérer Istvánt, a MOHOSZ OHSZK főigazgatóját kérdeztük.
A 2024. év elején az egyik legnagyobb kihívást a 2018-2019-ben kiváltott Magyar Horgászkártyák érvényességének meghosszabbítása jelentette. Örömmel jelenthetjük, hogy ez a folyamat zökkenőmentesen lezajlott, de emellett az is nagy eredmény, hogy az aktív horgászok száma 2024-ben ismét növekedett.
Megvalósult a 2024-re tervezett egyik legnagyobb vállalásunk, a HORGÁSZ applikáció bevezetése is. Az applikáció „Horgász okmánytárca” moduljában megjelenő, hitelesen igazolt és érvényességi záradékkal ellátott horgászokmányokat a jövőben a horgász már nem lesz köteles magánál tartani, a halőr vagy más ellenőrzésre jogosult személy pedig köteles azok esetében az applikáción keresztül történő bemutatást is elfogadni. Az okmánytárca egyedülálló módon, hitelesen igazolja az állami horgászvizsga vagy az azzal egyenértékű korábbi horgászvizsga meglétét magyar és angol nyelven egyaránt, így szükség esetén ezen igazolás a legtöbb külföldi országban fokozatosan felhasználhatóvá válik. Szintén bekerült az okmánytárcába az érvényes versenyzői engedély is.
Sajnos a gazdasági kilátások a jövő évre nézve még nem ígérkeznek könnyűnek, azonban úgy gondoljuk, hogy a horgászat, a horgásztatás fejlesztésének útjáról nem szabad és nem is lehet leltérnünk. A következő évi közös vállalásainkat közösen kell megvalósítanunk, és az eddig elért eredményeinket megtartva tovább kell fejlődnünk. A kitűzött célokat szem előtt tartva a 2024. november 7-i választmányi ülés az évváltáshoz kapcsolódó tényezőket is megtárgyalva döntött a horgászatot érintő díjtételekről, az állami díjtételek esetében javaslattételi jogával élve.
A Választmány egyhangú, felelős határozata alapján a 2025. év vonatkozásában - a tavalyi változatlan díj után az inflációt legalább részben lekövetve - az állami horgászjegy és az állami halászjegy díja 6000 Ft, a kapcsolódó papíralapú horgász fogási napló díja 600 Ft lesz. Új elem, hogy hamarosan elindul az e-napló rendszere. Ha a horgász ezen változat mellett dönt majd, akkor számára a fogási napló is díjmentessé válik. A fogási napló vezetése és határidős leadása tárgyában újra felhívnám a figyelmet, hogy a nem összesített vagy későn leadott naplók esetében a következő évi állami horgászjegy díja automatikusan kétszeres, ezért érdemes figyelni a határidőt, mert a mai világban egyáltalán nem mindegy, hogy mire mennyit kell fizetnünk. Visszautalva az e-naplóra, a jövőben ez a feladat is automatikussá válhat, tehermentesítve a horgászokat. Az egységes szövetségi hozzájárulás (ESZH) az állami horgászjegy árát követve szintén 6000 Ft lesz a 2024-ben fizetett 5500 Ft helyett. Az ESZH megfizetésére továbbra is minden olyan, az adott naptári évben állami horgászjegyet vagy állami halászjegyet váltott, a MOHOSZ szervezeti rendszerébe tartozó horgász, valamint rekreációs halász kötelezett, aki az állami horgászjegy, illetve állami halászjegy díjának megfizetése alól a 2013. évi CII. törvény (Hhvtv.) 40. §-a alapján nem mentesül.
Ha már mentesítés, akkor megjegyzem, hogy a 70 éven felüliek, a gyermekek és a fogyatékkal élők, összesen több mint 120.000 fő esetében a díjfizetési mentesítés mindkét ágon fennmaradt, s ez a horgász szolidaritás összességében több száz millió, az érintett horgászoknál maradó forintot jelent. Ahogyan azt tavaly már előre jeleztem 2025. január elsejétől változik az egyesületi tagdíjminimum. Ennek mértéke alapesetben 3000 Ft (felnőtt, felnőtt kedvezményezett, felnőtt időszaki jogosultságú, felnőtt jogfenntartó időszaki jogosultságú horgászok), az fjúsági horgászok esetében pedig 1500 Ft lesz. Felhívom a figyelmet, hogy 2025. január 1-jétől kezdődően a HORINFO szakrendszerben kötelezően rögzítendő elem lesz az egyesületi tagdíj, ennek elmulasztása esetén az állami horgászjegy nem lesz kiadható. A tagdíj mértékének emelése viszont csak akkor szükséges, ha az eddig nem érte el a fentiekben meghatározott tagdíjminimumot, de a tagdíj általános megállapításának esetében is csak egy maximum 10%-os emelést javaslunk és támogatunk.
Újra ajánlásokat fogalmaztunk meg a területi jegyárak és a hozzájuk tartozó kiegészítő jegyek árának meghatározására, hangsúlyozva, hogy ez önálló halgazdálkodási hasznosítói hatáskör. Van egy olyan, jelentős kör, ahol közvetlen szabályozó szerepe is van a horgászszövetségnek. Így a MOHOSZ haszonbérletébe tartozó állami tulajdonú vizek esetében a halgazdálkodást, horgásztatást érintő inflációs hatások részbeni kompenzálására a Választmány a területi jegyárak emeléséhez legfeljebb szintén csak 10%-os mértékben járult hozzá. Az országos jegyrendszernél a 2025. évi összevont területi jegyek vonatkozásában az OHSZK javaslatára egy igen mérsékelt, átlagosan 5%-os áremelés került érvényesítésre. A jegyrendszer az idei évben újabb 3 vízterülettel - Döröskei víztározó, Sinkár pataki (Püspökhatvani) víztározó, és a Tunyogmatolcsi Holt-Szamos – és közel 400 ha-al bővült, így az az országos jegyeknél jelenleg már 107 vízre és 116,4 ezer ha területre érvényes. Személy szerint is nagyon fontosnak tartom, hogy értékarányosan mindig a legjobb jegytípusok legyenek az országos területi jegyek és kellő szabadságot is adjanak a tulajdonosuknak a horgászat aktuális helyének megválasztásához. A jelek szerint továbbra is jó úton járunk, mert nem lehet véletlen a vásárlók számának folyamatos emelkedése (az előző évhez viszonyítva újabb 10%-kal emelkedett az eladott jegyek száma). Megjegyzem, talán azért is népszerű ez a jegytípus, mert 2021-től már otthonról, elektronikusan is megvásárolhatjuk. Ide tartozik még, hogy a horgászok kérését akceptálva tervünk, hogy megjelenjenek az egységes dunai és tiszai horgászrendek is.
Rövid időn belül közzétételre kerülnek a MOHOSZ közvetlen hasznosításában lévő vízterületek területi jegyárai is, de örömhírként már most közölhető, hogy a MOHOSZ – a Balatonhoz hasonlóan – ezen jegek esetében nem tervez áremelést!
A MOHOSZ továbbra is elkötelezett a digitalizáció irányában, melynek eredménye és következménye, hogy 2025-ben várhatóan utoljára jelenik meg az állami horgászjegy és fogási napló egységes papíralapú formában, mivel a jövőben az állami horgászjegy kizárólag elektronikusan, míg a fogási napló évente egyszer kiválasztható módon – szigorúan egyéni döntés szerint – papíralapú vagy a HORGÁSZ applikációban elérhető elektronikus napló formájában kerül majd kiadásra. Újra visszatérnék az e-napló kérdéskörére. A döntésnél majd figyelembe kell venni, hogy a fogási napló évközben nem lesz átcserélhető másik típusra. Az e-napló választása esetén annak díjmentessége mellett további előny, hogy azt gyakorlatilag nem lehet elhagyni, az online szinkronizálás esetén a napló összesítése és leadása automatikusan történik meg, így a határidő vagy az összesítés elmulasztása nem lesz lehetséges, így e körben már az emelt díjas horgászjegy szankciója is okafogyottá válik. A többlépcsős fejlesztés során a kifogott halak egyedenként és vízterületenként, illetve összesítve is listázhatók lesznek, így egyre egyszerűbben nyomon lesz követhető az adott horgászévre érvényes elvihető halmennyiség alakulása. A fogásokat az applikáció csak a fogási adatok hiánytalan felvitele után engedi rögzíteni, ezért az e-napló esetében a korábbi hiányos és olvashatatlan beírások miatti bonyodalmak is teljesen megszűnnek. A távolabbi jövőben az applikáció lehetőséget biztosít majd a hobbi (C&R) fogások fényképes feltöltésére, így egy helyen dokumentálhatók lesznek a horgászélmények is. A horgászokmányok teljes digitalizációja mellett előkészítés, illetve megvalósítás alatt állnak további, tágabb értelemben vett horgászturisztikai szolgáltatásokkal kapcsolatos kereskedelmi és információs modulok fejlesztései is. 2025-ben tehát a HORGÁSZ applikáció használata mellett a tervek szerint a horgászokmányok teljes elektronizációja is megvalósul majd, és személy szerint is azt várom, hogy a MOHOSZ új támogatási ösztönző rendszere miatt is egyre több horgászszervezet fogja a HORINFO szakrendszeren belül értékesíteni a területi jegyeit. Szerintem ez a horgászok valódi érdeke is.
Zárójelben érdemes megemlíteni, hogy a MOHOSZ őszi halasítási pályázatai idén kiemelkedő mértékben, 50%-kal nagyobb forrással kerültek meghirdetésre, így a halgazdálkodó horgászszervezetek a sikeres telepítésekkel még jobban megalapozhatják a 2025. horgászévet.
Remélem, hogy a becsületes horgászok döntő többsége az eddigiekhez hasonlóan látja és értékeli is azt a szándékot, hogy a még mindig nehéz gazdasági körülmények között is csak a legszükségesebb emeléseket érvényesítik a horgászszervezetek. Őket az inflációs hatások, költségváltozások sajnos pont úgy érintik, mint a boltokban vagy az otthonukban az árváltozásokkal szembesülő, de ettől függetlenül továbbra is főleg nyugalomra, pihenésre, szórakozásra vágyó horgászokat. Ezúton is köszönöm a horgászok támogatását! – zárta gondolatait a főigazgató.